$
בארץ

פרסום ראשון

העתקת מיכל האמוניה מתעכבת: המשרד להגנת הסביבה דחה הגשת ההצעות למכרז למאי

הדחייה מגיעה לאחר שחלק מחברות שמתמודדות במכרז טענו שיש בעיית תמחור, כלומר שמחיר הגז הנוכחי הוא גבוה מדי ולא כלכלי

ליאור גוטמן 17:0509.03.16

פחות מ-24 שעות לאחר שהמשרד להגנת הסביבה אמר לכלכליסט שהוא ישמח לקבל הצעות למכרז להעתקת מכל האמוניה מאזור חיפה לדרום המדינה, המשרד להגנת הסביבה מודיע לפני שעה קלה שהוא דוחה את ההגשות למכרז האמוניה הענק עד ל-16 במאי.

 

 

מיכל אמוניה במפרץ חיפה מיכל אמוניה במפרץ חיפה צילום: אלעד גרשגורן

 

הדחייה נמסרה לחברות שמתמודדות במכרז, והיא מגיעה לאחר שחלק מהן טענו שיש בעיית תמחור, כלומר שמחיר הגז הנוכחי (סביב 4.7 דולר ליחידת אנרגיה) הוא גבוה מדי ולא כלכלי. לעומתן, חלק מהמחברות שמתמודדות במכרז טוענות שאין בעיה עם המחיר, כאשר המטרה שלהן הוא להקים מתקן אמוניה ולא רצף מתקנים לדלקים סיטננטים כמו המתחרות האחרות.

 

סוגיה נוספת שכל המתמודדות העלו היא רציפות אספקת הגז. בהעדר מתווה גז שאושר רשמית על ידי בג"ץ לא ברור למתמודדים מהיכן יגיע חומר הגלם להקמת מתקן האמוניה. אחת האפשרויות שעלתה היא להשתמש בעודפי חברת החשמל שימכרו לזכיין, אולם גם כאן שוב קיימת בעיה של תמחור כיוון שמחיר חברת החשמל יקר ממחיר מאגר "תמר". מי שיכול לפתור את בעית התמחור הוא שר האוצר משה כחלון, יו"ר מפלגת כולנו שבה חבר גבאי. עם זאת כחלון נבצר מעיסוק בגז, מה שמביא את גבאי לפנות לשר האנרגיה שטייניץ בנושא, כאשר סמכותו בעניין קביעת מחיר הגז אינה ברורה, אם בכלל קיימת כזו.

 

מהמשרד להגנת הסביבה אישרו את הדחייה ומסרו ש"ועדת המכרזים שוקלת סוגיות שהוצפו על ידי המציעים במכרז במטרה לסייע בצמצום סיכוני המכרז, למשל בנושא הגז הטבעי, כל זאת במטרה להביא לקבלת הצעות מיטביות ליישום החלטת הממשלה לסגירת מיכל האמוניה במפרץ חיפה. מענה זה מחייב תיאום עם משרדי הממשלה השונים האורך זמן, ולכן קיבלו היום המציעים שנגשו למכרז להקמת מפעל האמוניה בדרום הארכה של חודש וחצי להגשת ההצעות הסופיות. השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, פנה לשר האנרגיה, יובל שטייניץ בבקשה לפתרון בעיית המחיר והזמינות ממאגר "תמר". הנושא נמצא בטיפול ואנו מקווים שיסתיים בהקדם כך שנוכל לממש את המכרז".

 

בהתייחסות לנושא דחיית המכרז להעתקת מפעל האמוניה, נמסר ממשרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים כי כל סבסוד שהוא לקניית הגז הטבעי, להקמת מפעל האמוניה או להפעלתו, הם בסמכות משרד האוצר ומקורו בתקציב מדינה.

 

מעמותת צלול, שנאבקת בסגירת מיכל האמוניה בחיפה נמסר בתגובה ש"המשרד להגנת הסביבה נכשל בהגנה על הציבור. אי אפשר עוד להמשיך ולחכות לתוכנית הבלתי ישימה של הקמת מפעל אמוניה בנגב, בעוד 'פצצת הגרעין של לבנון' מאיימת על תושבי הצפון. במקום לבזבז זמן יקר, עמותת 'צלול' קוראת לממשלה להמיר לאלתר את המיכל המיושן והמסוכן בצפון בשני מיכלים קטנים וממוגנים".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x