שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אמיר זיו

אפור כמו המוות

ככה ייראו החיים שלכם, כמו סצנה בסרט אימה דל תקציב. ואתם תריעו, תריעו

אמיר זיו 09:1825.02.16
כן, כבר ראיתם את התמונה הזאת בימים האחרונים. אינספור ממים וגגים רצו עליה בפייסבוק ובטוויטר. צוקרברג כמורפיאוס, כרני רהב, כשוורצנגר. התגובה הפבלובית שהרשת החברתית הרגילה אותנו אליה. זוועה מתורגמת במהירות שיא למשהו מגניב.

 

נדיר שצילום אחד מבטא באופן כה מדויק, ובכזאת עוצמה, את ההווה והעתיד כאחד. איש בחולצה אפורה צועד מחויך לצדם של מאות סומים, אבודים בחלל, נטולי אוריינטציה, שיבוטים אנושיים אחידים למראה מחוברים לכבל שמשדר להם מציאות מדומה. בקרוב הכבל ישדר להם מציאות מדומה שהאיש בחולצה אפורה יבחר בשבילם.

 

מארק צוקרברג בברצלונה מארק צוקרברג בברצלונה צילום: imgur

 

למען האמת, גם ללא המשקפיים הם חיים כבר כעת במציאות מדומה. אין צורך להמתין לשכלול הטכנולוגי של סמסונג. האיש בחולצה אפורה העביר מזמן את קהילת מאמיניו למציאות אלטרנטיבית, שבה הם חיים, מתרגשים, מתרגזים, מעליבים ומלייקקים זה את זה כאילו מדובר במציאות ממש. אין אחרת מלבד זו שצוקרברג מקיים עבורנו. מציאות מעצימה ובכל זאת מעלימה את מאמיניה, נטולת הפרעות אך כל כולה הסחת דעת אינסופית בגודלה.

 

"בקרוב מאוד נחיה בעולם שבו לכל אחד יהיה את הכוח לחלוק חוויות כאילו אנחנו איתו באופן אישי", התפייט צוקרברג בכנס, "מציאות מדומה היא הפלטפורמה החברתית ביותר". ובכן, זה חרא. עולם שבו נוכל לחוות באופן מדויק לגמרי חוויות אישיות של מישהו אחר - כל מישהו אחר, בכל זמן, כל הזמן - הוא עולם מחורבן. עוד לפני שהזכרנו את הזמן הפרטי שייכחד סופית, תעלים פלטפורמה חברתית מפלצתית כזאת את שאריות הייחודיות, תקבור עמוק עוד יותר את היכולת שלנו לפתח אישיות משל עצמנו, לטפח טעם, לגבש עמדות עצמאיות. באופן מטאפורי, אם נהיה חברים שלו בפייס, כולנו נוכל לראות את העולם דרך עיניו של צוקרברג. והוא יהיה אפור כמו המוות.

 

האיש שרוצה לשבת עם היד על הברז שמזרים את המציאות הוא אותו אחד שהתגאה באחרונה בכך שחולצותיו אפורות כולן, אותו אפור בדיוק, משום שכך הוא חוסך את האנרגיה הזעומה הנדרשת לבחירת הצבע שמתחשק לו ללבוש בבוקר. כן, האיש שיזרים אליכם חשקים ותאוות ורגשות הוא זה שרואה בהם מטרד זולל אנרגיה. אדם שכל ימיו אפורים, ואיכשהו מצליח לשכנע שעתידנו ורוד.

 

אגב, האיש האפור הזה הוא גם הפילנתרופ שהציע באחרונה לממשלת הודו לחבר את ענייה לאינטרנט בחינם. הוא רק שכח לציין שהחינם הזה יגיע בצינור צר למדי, שכמעט רק פייסבוק תוכל לזרום בו. מתברר שהאיש בחולצה אפורה הוא גם ציניקן בקנה מידה גלובלי.

 

לכן העיפו שוב מבט בתמונה הנדירה הזאת. חפשו בה את עצמכם. אתם שם. והמציאות העתידית שלכם, וירטואלית ככל שתהיה, אפורה כמו האיש שצועד במעבר.

 

amir.ziv@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x