שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ההיערכות במחסומים מעכבת הכנסת 33 אלף פועלים מהגדה

שר האוצר היה אמור להביא בבוקר לממשלה הצעה להגדלת מספר פועלי הבניין, אך משרד הביטחון טוען כי נדרש לו עוד שבוע להיערכות

רוני זינגר 23:1620.02.16

מתעכבת לפחות בשבוע הצעת ההחלטה של משרד האוצר לאפשר כניסתם של פועלים פלסטינים נוספים מהגדה המערבית לשטח ישראל.

 

בבוקר היה אמור שר האוצר משה כחלון להביא לאישור הממשלה את ההצעה המאפשרת לכ־33 אלף תושבים פלסטינים מהגדה המערבית להיכנס לתוך הקו הירוק ולעבוד בשטח ישראל. כיום כבר עובדים בשטח ישראל כ־43 אלף עובדים פלסטינים, רובם בענף הבנייה, וכעת היתה אמורה הממשלה כמעט להכפיל את אישורי העבודה לפלסטינים.

 

פועלי בניין פועלי בניין צילום: שאול גולן

הסיבה שבגללה מתעכבת העלאתה של ההצעה לממשלה היא עיכובים טכניים התלויים בהיערכות של משרד הביטחון לעניין. משרד הביטחון שותף גם הוא להצעה ותומך בה, אלא שכניסה נוספת של מספר כה גדול של פועלים לשטח ישראל מצריכה היערכות מחודשת של המעברים בין שטחי הגדה לישראל. על פי הידוע מדובר בהרחבה של פעילות מחסומי צה״ל השונים הן ביקף הבנייה והן בתקני כוח האדם, שאם לא כן, העומס על המעברים יהיה רב ולא יהיה ניתן לפקח על מעבר הפועלים או לאפשר את המעבר כראוי.

כחלק מהמהלך העביר משרד האוצר תקציבים לשיפור המעברים ומילוי התקנים, וממשרד הביטחון מסרו כי הדבר יצריך זמן נוסף לצורך ההיערכות. השב"כ גם הוא מעורב בתהליך ובאישורו.

 

דווקא בתקופה סוערת מבחינה ביטחונית קיימת הערכה בקרב הגורמים הפוליטיים והמקצועיים הרלבנטיים כי כניסתם של פועלים פלסטינים לעבודה בישראל עשויה להביא לרגיעה מסוימת ולסייע בפרנסתם של תושבי הגדה המערבית, אשר סובלים מאחוזי אבטלה גבוהים.

 

לצד זאת, במשרד האוצר ממשיכים לבחון את האפשרות לאשר את הגעתם של פועלי בניין נוספים לישראל מחו״ל, כפי שאישרה הממשלה לאחרונה את הגעתם של כ־20 אלף פועלי בניין מסין, אף שמהלך זה טרם מומש.

 

בכוונת האוצר להביא את ההצעה לכניסת הפועלים מהגדה לאישור הממשלה ביום ראשון הבא. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x