שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

תורחב הזכאות למס הכנסה שלילי של אמהות חד־הוריות

טווח השכר המזכה הורה עם ילד או שניים בהטבה יורחב ל־1,270-9,420 שקל, לעומת 2,050-6,140 שקל כיום. הקלות גם לעצמאים

עמרי מילמן 21:1303.02.16

הזכאות להטבת מס הכנסה שלילי של אמהות ואבות חד־הוריים תורחב באופן משמעותי, כך עולה מתזכיר חוק שהפיצה היום רשות המסים. כיום מקבלים חד־הוריים את ההטבה עבור שכר שנע בין 2,050 שקל ל־6,140 שקל בחודש. לפי ההצעה, הטווח המזכה בהטבה יורחב ל־1,270 שקל עד 9,420 שקל עבור הורה עם ילד או שניים, ו־1,270 שקל עד 11,500 שקל להורה עם שלושה ילדים.

 

יחד עם שיפור תנאי הזכאות לעובדים עצמאים ולנכים, יגדל תקציב מס ההכנסה השלילי ב־130 מיליון שקל בשנה. מטרת המענק, שמגיע עד 500 שקל בחודש, היא לתמרץ את ההורה היחיד להשתלב בשוק העבודה. "במקרים רבים, עובד שהוא הורה יחיד בוחר לעבוד במשרה חלקית ולכן לא מצליח להגיע לרמת ההכנסה הנדרשת כדי להיות זכאי למענק", מסביר התזכיר.

 

רשות המסים מסבירה בתזכיר שבשל הדרישות הכלכליות הכבדות המונחות על הורה שמגדל ילדים לבדו, גם אם ההכנסה שלו עולה — היא עדיין שקולה להכנסה נמוכה יותר של משפחה שבה שני הורים עובדים, גם אם היא מעבר לסף המזכה במענק. התזכיר גם מציין שאם חד־הורית עובדת עשויה לאבד את קצבת הבטחת ההכנסה שהיא מקבלת מביטוח לאומי כבר בהכנסות נמוכות. "החשש מפני הפחתת הקצבה מהווה תמריץ שלילי נגד יציאה לעבודה. לכן, ראוי לקבוע את גובה ההכנסה שבו מופסקת הזכאות למענק גם בהתחשב בכך", נכתב.

 

בנוסף, התזכיר מקצר את הליך הזכאות של עובדים עצמאים. כיום עצמאים שזכאים למענק, יכולים לקזז אותו מהמס שהם צריכים לשלם במשך ארבע שנים. אם הם לא מגיעים לרף המס בשנים אלה, ואין ממה לקזז, הם יכולים לקבל 75% מהמענק. עתה הוחלט שהם יוכלו לקזז את המס כבר באותה בשנה שעוקבת לשנת הזכאות שלהם, בארבעה תשלומים. כמו כן, הורחבו גם לנאי הזכאות לבעלי מוגבלות.

 

רשות המסים מצפה לסיים את הליך החקיקה כבר במושב הנוכחי, כדי שיחול על הכנסות מתחילת 2016.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x