$
בארץ

רשות החברות: "נבחרת הדירקטורים הורידה ב-80% את תופעת הנפוטיזם"

דו"ח של הרשות שהגיע לידי "כלכליסט" מפרט את הישגי נבחרת הדירקטורים, על רקע לחץ של שרים להקים ועדה ציבורית שתעקוף אותה. לפי הדו"ח, ב-2013, לפני הקמת נבחרת הדירקטורים, כיהנו בחברות הממשלתיות 232 קרובי משפחה - וב-2015 ישנם 46 קרובי משפחה בלבד

רוני זינגר 11:3701.02.16

בזמן שבממשלה מדברים השרים על הצורך בהקמת ועדת ציבורית שתעקוף ותבטל את נבחרת הדירקטורים, ברשות החברות הממשלתיות מתגאים בנתונים שמצביעים על הצלחת נבחרת הדירקטורים.

 

הנתונים שעולים מדו״ח ביניים שהוכן ברשות עבור 2014-2015 , הגיעו לידי "כלכליסט". מהדוח עולה, כי ב-2013, לפני הקמת נבחרת הדירקטורים, כיהנו ברשות החברות הממשלתיות 232 קרובי משפחה. ב-2015 ישנם 46 קרובי משפחה בלבד - ״80% ירידה של תופעת הנפוטיזם״ נכתב. 87 החברות הממשלתיות מעסיקות כ-58,500 עובדים, מחזיקות בנכסים בשווי 187 מיליארד שקל ומניבות הכנסות של כ-68 מיליארד שקל.

 

בתחילת הדו"ח מוצגים היעדים ונכתב: "הרפורמה בחברות הממשלתיות - ניתוק קבלת ההחלטות מהפוליטיקה ומעבר לקבלת החלטות מקצועית ועניינית - חיזוק ההנהלה ותפקוד כבעלים אקטיבי הדורש רווחיות ומתווה מדיניות ברורה - שיפור של התוצאות העסקיות ושל רמת השירות ושביעות הרצון של הממשלה והציבור".

 

הדו"ח מציג את השינוי שעשתה רשות החברות הממשלתיות בחברות הללו בשנתיים האחרונות, כשינוי ש"הוביל מנטל לנכס… מנטל על משלם המסים לנכס שמוריד ביוקר המחיה", ומ"הפסדים של 600 מיליון שקל ב-2013 לרווח של 700 מיליון שקל ב-2015״.

מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב

 

בנוסף, הדו"ח מציג את תוכנית הפעולה ברפורמה ברשות החברות כפי שהובלה בשנתיים האחרונות: "מיסוד נבחרת הדירקטורים, העברת נושאי משרה עקב תפקוד לקוי, ניתוק מפוליטיזציה, התמודדות עם תופעות פסולות כמו חופשות ללא תשלום, הפסקת נפוטיזם. טיפול במוקדי הפסד - תוכנית הבראה בדואר, הסכם סובסידיה ברכבת, הפרטת תע"ש״ .

 

מהדו"ח עולה עוד, כי מחצית מאנשי הציבור המכהנים היום בחברות הם מנבחרת הדירקטורים: 165 מתוך 289. רשות החברות מעוניינת לאייש כ-394 משרות, כלומר לאייש עוד 105 דירקטורים שהם נבחרי ציבור.

 

"ואנחנו רק באמצע הדרך"

 

בשלוש חברות - נתיבי ישראל, השוק הסיטונאי ונמל אשדוד - "הועבר נושא משרה מתפקידו עקב תפקוד לקוי", ואילו בשש חברות מונו מנכ"לים חדשים. הדו"ח מפרט התייעלות ושיפור לטובה בחברות כמו עמידר, נמל אשדוד, רכבת ישראל, החברה למתנ"סים ודירה להשכיר. כ"אתגרים מיוחדים" לטיפול מוגדרים - התעשייה האווירית, נתיבי ישראל ונמל חיפה. הדו"ח נגמר במילים "ואנחנו רק באמצע הדרך".

 

הרפורמה ברשות החברות הממשלתיות ובראשה מהלך הקמת נבחרת הדירקטורים היה מהלך דגל שהוביל שר האוצר לשעבר יאיר לפיד שהוביל זאת ביחד עם יו"ר הרשות אורי יוגב.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x