דן אריאלי
צילום: Duke Photography
פרופסור דן אריאלי מוסף ממובילי חקר הכלכלה ההתנהגותית בעולם ומחבר רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה", "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת" לכל הטורים של פרופסור דן אריאלי מוסף

לעבור דירה?

פרופסור יקר, לזוגתי ולי יש הכנסה סבירה, והצלחנו לחסוך סכום מסוים במשך השנים. אנחנו יכולים להרשות לעצמנו לעבור לשכונה יקרה יותר, אבל איננו בטוחים אם נכון להוציא על זה את כספנו. מה דעתך?פול

דן אריאלי 07:4228.01.16

פול היקר,

 

הייתי נזהר מלעבור לשכונה יקרה יותר. אנחנו נוטים להשוות את עצמנו לסובבים אותנו, ואושרנו מושפע ישירות מההשוואות האלה. אם האנשים מסביבנו נוהגים בהונדה, נרגיש טוב בהונדה שלנו; אם מי שמסביבנו נוהגים באאודי, ההונדה הישנה שלנו תגרום לנו להתבאס.

 

יתרה מזאת, אנו מתרגלים במהירות למכונית החדשה והמפוארת ומניבים ממנה פחות ריגוש והנאה. תופעה זו קרויה "ההליכון ההדוניסטי": אנחנו רודפים אחרי פריטי יוקרה וחושבים שהם יעניקו לנו אושר מתמשך, אבל מהר מאוד אנחנו שבים לרמת האושר שהיתה לנו לפני הקנייה.

מעבר דירה. שווה את כאב הראש? מעבר דירה. שווה את כאב הראש? צילום: שאטרסטוק

 

אז עליכם להיזהר כשאתם מנסים לחשב את יתרונות המעבר. כרגע, סביר להניח שאתם מפריזים בערכו. שישה חודשים אחרי, אני צופה שערך המעבר ייראה לכם פחוּת. כקיצור דרך פרקטי, אתם יכולים להניח שערך המעבר הוא חצי מכפי שנדמה לכם עכשיו — ואז שאלו את עצמכם אם אתם עדיין מעוניינים לעבור. אם תשובתכם תהיה חיובית, לכו על זה. אם תשובתכם תהיה שלילית, הישארו במקומכם, וחפשו דרכים אחרות להוציא את כספכם.

 

פרופסור יקר,

מה הדרך הטובה ביותר לשפר את איכותם של נישואים?מעיין

האויב מספר אחת של מערכות יחסים הוא ראייתם כמובנים מאליהם. לכן הייתי מתכנן נישואים שפוקעים אוטומטית אחרי חמש שנים, ושיהיה אפשר לחדשם רק אם שני בני הזוג בוחרים בתקופה בת חמש שנים נוספת. נכון, מתכונת כזו תגרום לכך שיותר אנשים ייפרדו (אבל שאלת על איכות נישואים, לא אורכם), עם זאת בני זוג יצטרכו להתחשב יותר בבני זוגם, לא להתייחס אליהם כמובנים מאליהם, ועל ידי כך לחזק את מערכות היחסים שלהם.

 

שאלות לדן אריאלי askdan@calcalist.co.il

בטל שלח
    לכל התגובות
    x