שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

צינור הגז היחיד לא עמד בעומס, וחברת החשמל חזרה לסולר

השבוע נרשם שיא בצריכת החשמל בתקופת החורף, ולכלכליסט נודע שבשל כך נאלצה חברת החשמל להשתמש בדלקים יקרים ומזהמים יותר ובהם סולר. בגלל מגבלות מערכת הולכת הגז, חברת החשמל מוצאת את עצמה נדרשת לסולר בכל פעם שנרשם שיא ביקוש

ליאור גוטמן 09:2527.01.16

חברת החשמל דיווחה אתמול על שיא חדש בצריכת החשמל בתקופת החורף, כשהביקוש המקומי עמד על 12.6 אלף מגה־ואט. השיא הקודם נקבע ביום שני, אז הגיע הביקוש המקומי לכ־12.22 אלף מגה־ואט, כש־77% מהביקוש סופק אז על ידי חברת החשמל והשאר על ידי יצרני החשמל הפרטיים. לשם השוואה, שיא הביקוש של כל הזמנים ללא קשר לעונה נרשם בקיץ האחרון, אז סיפקה חברת החשמל כ־12.9 אלף מגה־ואט.

 

בחברת החשמל דיווחו כאמור ביום שני על שיא חדש, שנשבר אתמול עוד פעם. מה שלא דיווחו בחברה, הוא שבעקבות שיא הביקוש הם חזרו ביום שני להשתמש בסולר — דלק יקר ומזהם יחסית לגז טבעי. מפילוח סל הדלקים של חברת החשמל שהגיע לידי "כלכליסט", עולה כי כשהביקוש הארצי עלה ביום שני עד לשיא שנרשם, סל הדלקים הכיל כ־58% גז טבעי ונוזלי, כ־32% פחם וקרוב ל־10% סולר. על פי הערכות, גם אתמול, בעת שנשבר שיא חדש, השתמשה חברת החשמל בסולר.

 

תעריף החשמל נגזר ברובו מעלויות הדלקים של חברת החשמל. לכן, ככל שהשימוש בסולר ובגז נוזלי, היקרים מפחם ומגז טבעי, יהיה גדול יותר — כך תירשם עלייה עתידית בתעריף החשמל.

 

התופעה של שימוש בסולר נדירה יחסית. אולם, למרות גילוי מאגרי הגז הגדולים, חברת החשמל מוצאת את עצמה נדרשת לסולר בכל פעם שנרשם שיא בביקוש, בשל מגבלות מערכת ההולכה, הנשענת על צינור אספקת גז יחיד שהוקם על ידי שותפות תמר.

 

בשנים הקרובות אמורה להצטרף מערכת הולכה שנייה ושלישית, שיחברו מאגרי גז נוסף (כריש, תנין ולווייתן) לחוף. עד שזה יקרה, כלומר בסביבות שנת 2020, חברת החשמל והמשק הישראלי כולו ימשיכו להיות תלויים בעיקר במערכת ההולכה הקיימת.

 

מלבד זאת, בשבועות האחרונים בוחן משרד האנרגיה הקמה של מצוף גז נוזלי שני, נוסף על זה הקיים מול חופי חדרה. הקמת המצוף הנוסף עשויה להגדיל את השימוש בגז לטובת צמצום השימוש בסולר, אך ההחלטה בנידון טרם התקבלה. המחשבה להקים מצוף שני נדונה עוד בימי שר האנרגיה עוזי לנדאו, אך נגזה מכיוון שסברו כי מאגר לויויתן ייפתח עד לשנת 2015.

 

יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל צילום: עמית שעל

 

לרוע מזלה של הממשלה, פיתוח לווייתן נדחה כאמור לשנת 2020 במקרה הטוב. המצוף הקיים מול חופי חדרה עמד לרשות חברת החשמל שלשום, והשלים את הביקוש לגז באמצעות גז נוזלי מיובא שנמצא בו.

 

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "חברת החשמל מיצתה את כל הגז הטבעי שעמד לרשותה. בעומסים גבוהים של יותר מכ־11 אלף מגה־ואט ממצים את גז תמר ואת היכולת בפחם, וכל יתר הייצור עובר לייצור ב־Lng (גז נוזלי) וסולר. שלשום הייצור בסולר סיפק יותר מ־1,000 מגה־ואט".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x