$
משפט

אולמרט לשופטים: "הקדשתי חיי למדינה עשרות שנים שבהן לא התעשרתי"

הסתיים הדיון בערעורו בשל רה"מ לשעבר בפרשת טלנסקי בפני הרכב של חמישה שופטים. השופט ניל הנדל הביע פליאה לנוכח בקשת סנגורו של אולמרט לחפוף בין פרשת טלנסקי לפרשת הולילנד: "המשמעות של היא סוג של מבצע - מקבל שניים במחיר של אחד"

תלם יהב, ynet 13:4619.01.16

בתום הדיון בערעורו בפרשת טלנסקי, פנה ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט לשופטי בית המשפט העליון, ואמר: "במשך עשרות שנים, שמעולם לא התעשרתי בהן, הקדשתי ימים כלילות ליחידים ולמוסדות, זה לא פשוט. המחיר שאני משלם מבחינה רגשית הוא מחיר שאני לא יכול לתאר".

 

אולמרט ביקש לפנות לליבם של השופטים בכל מה שקשור לעניין העונש: "אני לא מתווכח ואני לא מערער על דברים שנאמרו, אני מדבר רק על דבר אחד - העניין האישי". אני מדבר על עשרות שנים שמעולם לא התעשרתי בהן, הקדשתי לילות כימים ליחידים ולמוסדות בעניינים שקובעים את איכות חיינו, את טובת חייהם של אנשים רבים".

 

אולמרט התייצב היום (ג') מול חמישה שופטי בית המשפט העליון, וביקש מהם להתחשב במצבו במסגרת הדיון בערעור שהגיש על עונש של 8 חודשי המאסר שנגזרו עליו בפרשת טלנסקי (מעטפות הכסף).

 


 

במהלך דבריו התייחס אולמרט לראיון שקיים בטלוויזיה האמריקנית, ובו נשאל על החלטת נשיא ארצות הברית לשעבר ביל קלינטון לחון את איש העסקים היהודי-אמריקני מארק ריץ', שהואשם בעסקאות נפט עם איראן ובעבירות מס. "בין הממליצים לחון את ריץ' היו אז ישראלים רבים, כולל ראש הממשלה דאז ואנוכי, על רקע תרומות שהוא נתן לירושלים במשך עשרות שנים הרבה לפני שהוא היה חשוד שברח ממשפט", סיפר אולמרט.

 

הוא הוסיף כי "המראיין צ'רלי רוז מסתכל עליי ואומר לי 'מר אולמרט, ראש העיר ירושלים, אתה לא מרגיש בושה שאתה המלצת על אדם שעשה מעשה פשע לקבל חנינה?'. התווכחתי איתו ואמרתי לו 'הוא לא נשפט, יכול להיות שהוא ברח, אבל הוא לא נשפט'. אמרתי לו בעדינות 'מר רוז, תגיד לי, אתה מכיר מישהו שחננו אותו כשהוא לא עשה מעשה שהורשע בבית הדין?'. הוא הסתכל עליי 'אתה יודע מה, אני מתנצל על השאלה'".

 

מדוע שיקבל סוג של הנחה?

 

הדיון בעליון התקיים בפני הרכב מורחב של חמישה שופטים שדנו בערעור שהגיש אולמרט על הרשעתו ועונשו בפרשת טלנסקי.  השופטים הודיעו שיתנו את החלטתם במועד אחר.

 

במהלך הדיון הבוקר התייחסו השופטים לטענה שהעלה סנגורו של אולמרט, עו"ד אייל רוזובסקי, שיש לחפוף בין פרשת טלנסקי לפרשת הולילנד, שבגין הרשעתו בה נשלח אולמרט למאסר של שנה וחצי.

 

השופט ניל הנדל אמר על כך: "אם מדובר בשתי פרשות והעמדה היא שצריך לעשות שני עונשים בחופף מה ההיגיון בזה? אדם עבר שתי עבירות שונות, שני מעשים שונים. מדוע שיקבל סוג של הנחה? בהנחה שההרשעה נשארת על כנה, מדוע לא לעשות בצורה מצטברת כדי שהמקרה השני גם יקבל עונש? המשמעות של זה היא סוג של מבצע – מקבל שניים במחיר של אחד".

 

מימין: עו"ד אייל רוזובסקי ואהוד אולמרט בדיון בערערו על הרשעתו בפרשת טלנסקי מימין: עו"ד אייל רוזובסקי ואהוד אולמרט בדיון בערערו על הרשעתו בפרשת טלנסקי צילום: עמית שאבי

 

בפרשת טלנסקי הורשע אולמרט בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. הוא הואשם בקבלת עשרות אלפי דולרים מאיש העסקים מוריס טלנסקי – כסף ששמר בקופה סודית אצל מקורבו, אורי מסר. בתחילה הוא זוכה במחוזי, שפסק שלא ניתן לקבוע שהכספים שהוחזקו בקופה היו לשימוש אישי ולא לשימוש פוליטי. רק בהמשך, לקראת גזר הדין בפרשת הולילנד, מסרה ראש לשכתו לשעבר שולה זקן לפרקליטות קלטות של אולמרט ובהן ראיות מפלילות בפרשת טלנסקי.

 

אולמרט הבוקר בבית המשפט אולמרט הבוקר בבית המשפט צילום: עמית שאבי

 

באמצעות אותן הקלטות הוכיחה זקן שקיבלה 30 אלף דולר מידיו של אולמרט מהכסף שנשמר בקופה הסודית. בית המשפט קבע שבכך הוכח מעל לכל ספק כי נעשו שימושים אישיים בכספים שהועברו מטלנסקי. אולמרט הורשע ונגזרו עליו שמונה חודשי מאסר בפועל.

 

ראש הממשלה לשעבר טען שהכספים הללו לא מוגדרים לשימוש אישי אלא פוליטי: "הרצון האישי של פוליטיקאי כי יהיה לידו עוזר פוליטי (בין אם זו גב' זקן או כל עוזר אחר) ונכונותו לשלם לעוזרת פוליטית מקופה פוליטית, אינה שימוש אישי ואינה שימוש פרטי", נטען בבקשה.

 

מימין עו"ד אלי זהר ואהוד אולמרט בביהמ"ש העליון מימין עו"ד אלי זהר ואהוד אולמרט בביהמ"ש העליון צילום: עמית שאבי

 

במקביל, ערערו עורכי דינו של אולמרט על עונש המאסר וטענו: "טעה בית המשפט כשלא נתן משקל ראוי לאופיו של המערער ולתרומתו האדירה והנדירה לחלשים בחברה לאורך שנים ארוכות".

 

כמו כן עשוי העליון לדון בערעור של הפרקליטות על זיכויו של אולמרט בפרשת ראונשטורס, שבה הואשם בקבלת מימון כפול לנסיעות לחו"ל, ובפרשת מרכז ההשקעות, שבמסגרתה הורשע אולמרט בניגוד עניינים, אך נגזר עליו מאסר על תנאי בלבד.

 

אתמול חתמו אולמרט והפרקליטות על הסכם חלקי שיסיים את ההליך המשפטי בתיק שיבוש ההליכים בפרשות האחרות. על פי ההסדר, אולמרט יודה בשני סעיפים בתיק השיבוש (כשניסה למנוע מזקן להעיד נגדו), וייגזרו עליו שישה חודשי מאסר בחופף למאסר שכבר הוטל עליו בהולילנד, וכן יוטל עליו קנס של 50 אלף שקל.

 

גורמים בצוות ההגנה של אולמרט הסבירו את המהלך בכך ש"הוא כבר עייף והוא לא מסוגל להעלות על דעתו שבני משפחתו יצטרכו שוב לעבור את כל הסבל שיש בניהול משפט נוסף".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x