שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

"עם דוני נהיה היחידה הכי מובחרת שיש"

עו"ד דוני טולידאנו, ראש מחלקת מיזוגים בצלרמאיר פילוסוף רוזובסקי, הדהים את הברנז'ה כשפרש עם רוב צוותו והצטרף לארדינסט בן נתן. 40 שנות החברות עם השותף איל רוזובסקי הן כנראה גם ההסבר לפרידה הידידותית

זוהר שחר לוי 08:2211.01.16

מיזוג ראשון לשנת 2016 בעולם המשפט: משרד עורכי הדין ארדינסט בן נתן ושות' מתרחב ומצרף לשורותיו את עו"ד דוני טולידאנו, שותף וראש מחלקת מיזוגים במשרד צלרמאיר פילוסוף רוזובסקי צפריר טולידאנו ושות'. אל טולידאנו מצטרף רוב הצוות שלו מהמשרד הקודם. המטרה: להגדיל את מחלקת המיזוגים והרכישות בארדינסט בן נתן, שמעתה יוסיף לשמו גם את השם טולידאנו.

 

עו"ד דוני טולידאנו, שיעמוד כעת בראש מחלקת המיזוגים והרכישות של ארדינסט בן נתן טולידאנו ושות', היה שותף בצלרמאיר פילוסוף בעשור האחרון. במסגרת עבודתו הוביל טולידאנו ועמו צוות של 15 עורכי דין את הסגירה של כמה מהעסקאות הגדולות והבולטות במשק בשנה האחרונה. בהן אפשר למנות את רכישת לומניס על ידי קרן XIO; רכישת הייפיריון על ידי הורייזון פארמה; רכישת החזקות CRH בחברת משאב על ידי כלל תעשיות; מכירת מפעל המלט של נשר בהרטוב ועסקאות מימון בחברות פסגות ונטפים.

 

מימין גיורא ארדינסט, דוני טולידאנו ואיל רוזובסקי מימין גיורא ארדינסט, דוני טולידאנו ואיל רוזובסקי צילום: אוראל כהן

 

חיפש את דרכו החוצה

 

טולידאנו סיים עשור של שותפות בפירמה ו־25 שנות שותפות עם חברו הקרוב ב־40 השנים האחרונות, עו"ד איל רוזובסקי. המקום הטבעי שמצא לעצמו היה ארדינסט בן נתן. בעלי המשרד מכירים את טולדיאנו זה שנים רבות.

 

"אני מכיר את גיורא ורמי מהאוניברסיטה", אמר אתמול טולידאנו ל"כלכליסט". "תמיד הערכתי מאוד את המשרד, ולאחרונה עלה הרעיון שאצטרף ושמחתי עליו מאוד". הרעיון עלה בעסקת המכירה של נטפים. עו"ד רועי קנר, שותף בכיר בארדינסט בן נתן, הוביל את העסקה מצד המוכרים ועבד מול טולידאנו, שייצג את הרוכשת.

 

"נוצרה כימיה שנוספה להיכרות של רמי ושלי עם דוני", סיפר אתמול עו"ד גיורא ארדינסט, "והיא גרמה לכך שהמהלך יקרה באופן טבעי. אנחנו עושים זאת בלי חשש ובביטחון מלא שהמיזוג הזה יצליח. לא מדובר כאן רק בספירת ראשים אלא במכפיל כוח. להיות היחידה הכי מובחרת שיש".

 

טולידאנו הוסיף: "נפרדתי מקצועית מחברים קרובים מאוד. אני נפרד מחברים טובים שהלכתי עמם כברת דרך ארוכה — איל רוזובסקי, חברי הקרוב מאז ימי בית הספר התיכון, מיקי צלרמאיר ואבי פילוסוף. החברות בינינו ושיתוף הפעולה יימשכו. אני נלהב משילוב הכוחות עם גיורא, רמי ועורכי הדין ממשרדיהם, שאני מכיר ומוקיר זה שנים. השותפים ועורכי הדין המצטרפים איתי הם הטובים ביותר בשוק, והמהלך הזה הוא נכון ופותח לפני כולנו אפשרויות יוצאות דופן".

 

בנוגע למשרד שעזב הוסיף טולידאנו כי "הם הבינו את הצורך שלי לעשות הצעד הזה, ולאור העובדה שיש לנו מערכת יחסים אישית חמה, היא לא מסתיימת בטונים צורמים ובטוח שנמצא דרך לשתף פעולה בהמשך גם בנושא של מיזוגים ורכישות. לי זה חשוב לסיים עשור איתם ו־25 שנות שותפות עם אייל באווירה הכי טובה, וזה מתקיים כרגע".

 

מיקי צלרמאייר מיקי צלרמאייר

 

במשרד צלרמאיר פילוסוף אמרו כי "החלטתו של עו"ד טולידאנו לצאת לדרך חדשה התקבלה בהבנה ובידידות. המשרד מודה לו ומאחל לו הצלחה בהמשך הדרך. מיקי צלרמאיר ימשיך לעמוד בראש המחלקה המסחרית ולהובילה כפי שעשה במשך כל השנים עם שאר השותפים ועורכי הדין במשרד". גם עו"ד רוזובסקי הגיב בנימה דומה. "דוני ואני חברים קרובים כבר יותר מ־40 שנה ונמשיך להיות חברים טובים. אני מבין את רצונו לצאת לדרך חדשה במסגרת משרד גדול. דוני הוא עו"ד מצוין, וארדינסט בן נתן הוא משרד מצוין, ואני בטוח שהם ייהנו מאוד איש מרעהו".

 

במסדרונות ארדינסט בן נתן כבר מתרגלים להוספת השם טולידאנו לשורת השמות של הפירמה. לדברי עו"ד ארדינסט התוספת החדשה היא "מהלך משנה משחק בשוק פירמות עורכי הדין בישראל וממצב את משרדנו בחזית האיכות המקצועית בכל תחום שהוא".

 

לפי ארדינסט, כעת המחלקה הקיימת של הפירמה למיזוגים ורכישות צפויה להגדיל את כוחה ואת יכולה להתחרות במחלקות מקבילות בפירמות אחרות.

 

"דוני והצוות שמגיע איתו יעמידו את המחלקה בחוד החנית", אומר ארדינסט ומוסיף: "אנחנו חושבים שעם הרזומה, המומחיות והמוניטין היוצא מהכלל שצבר, אם יצטרף אלינו למחלקה זה רק יכול להוסיף. גם היום המחלקה שלנו מצוינת. והצירוף ירחיב את היריעה. אנחנו חולקים אותו חזון ואותה מנטליות, גם ברמה המקצועית וגם ברמה של הכימיה האישית. כולנו דוגלים במשרד לא פורמלי, נטול פומפוזיות וגינונים, לצד הרבה נחמדות".

 

"מעמיד אותנו בחזית"

 

דברי עו"ד ארדינסט, "שתי הרגליים שמשרד עורכי דין מסחרי אינו יכול בלעדיהן הן ליטיגציה ומיזוגים. המיזוג הזה באמת מעמיד את המשרד שלנו בחזית ובעמדת הובלה שקשה להתווכח איתה בתחומים האלה".

 

השותף הנוסף, עו"ד רמי בן נתן: "מדובר בעו"ד מהמובילים בתחומו בישראל. מעבר לכך מדובר באיש ובצוות שאנו מכירים לאורך שנים רבות שיעניקו למשרד בסיס רחב וגיוון אנושי, תוך שמירה על ייחודו".

 

טולידאנו חיפש ביטוי אופטימלי ליכולותיו

הפירמות הגדולות שולטות בתחום המיזוגים. צלרמאיר לעומתם הוא מינימרקט

 

הבעיה של טולידאנו לא היתה עם חברו הטוב איל רוזובסקי אלא מול שני האבות המייסדים של המשרד, מיקי צלרמאיר ואבי פילוסוף. אפשר לנסח את הפער במונחים של דורות, של תפיסות עולם, של ישן מול חדש, של בינוני מול גדול.

 

עסקאות ה־M&A הגדולות מתרחשות היום בעיקר מול המשרדים הגדולים. לקוחות גדולים בעולם שמחפשים להשקיע, לרכוש, להתמזג בישראל פונים לפירמות הבינלאומיות הגדולות. אלו עם האפיל הגלובלי – הרצוג, גולדפרב-זליגמן, מיתר, פישר בכר חן, נשיץ  – הם הסופרמרקטים הגדולים. לידם נראה משרד צלרמאיר קצת כמו מכולת. מקסימום מינימרקט שכונתי בינוני. לצלרמאיר ופילוסוף יש קליינטים בינלאומיים משלהם, אבל אלה לקוחות מסורתיים שהגיעו מזמן. טולידאנו דווקא הצליח לפרוץ את תקרת הזכוכית שכפתה עליו המסגרת.

 

העסקאות שעשה לא נופלות מאלה של הסופרמרקטים הגדולים, אבל התקרה עדיין לחצה וטולידאנו חיפש את הביטוי האופטימלי ליכולותיו. ביטוי שמה לעשות, ניתן לקבל רק בפירמה גדולה. בשנים האחרונות הוא לחץ בתוך המשרד להתרחבות כזו, אבל לצלרמאיר ולפילוסוף נוח בממלכה הקומפקטית שלהם. השניים לא חשו צורך להתאים את עצמם לשותף הצעיר והנמרץ.

 

טולידאנו הוא חבר ילדות של רוזובסקי. מבית הספר, מהתנועה, מקורס קצינים, ממשרד צדוק. 40 ומשהו שנים הלכו יחד אבל לצמרת טיפסו בנפרד. רוזובסקי הפך לאחד הליטיגטורים המובילים, טולידאנו התקשה לזכות למעמד מקביל בתחומו. אולי כעת, תחת המטרייה החדשה, צפויה הסינרגיה הזו להתקבע כאחד מחמשת הסופרמקטים הגדולים ב־M&A.

משה גורלי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x