שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

הראשון לזהות

רוני בר־און תמיד היה ראשון לחבור למפלגת השלטון. עכשיו קוראים לה דלק קידוחים

אמיר זיו 07:4210.01.16
מהצד של יצחק תשובה, מינוי רוני בר־און לדירקטור בדלק קידוחים הוא לא יותר ממהלך השבחה שגרתי של העסק. בר־און הוא שר אוצר לשעבר, שר תשתיות לשעבר ושר פנים לשעבר וחבר טוב של המון פוליטיקאים מימין ומשמאל, אחד שיודע מבפנים איך עובדים מנגנוני הכוח. לא יזיק אם יישב אצלנו בדירקטוריון, בטח מתישהו נזדקק לו.

 

 

רוני בר-און רוני בר-און צילום: אורי פורת

 

אבל מה יש לבר־און אצל תשובה? כסף גדול אין כאן, ובכל מקרה בר און כבר מסודר מהבחינה הזו. מה שהוליך אותו לתשובה היה השאיפה להישאר במוקד הכוח. רוני בר־און הוא חלק אינטגרלי ממפלגת השלטון. כל מפלגת שלטון. ויצחק תשובה הוא מפלגת השלטון החדשה.

 

לוחמי הקונסטיטוציה

בר־און היה יו"ר בית"ר ירושלים בשיא גדולתה והשפעתה הפוליטית. הוא היה יו"ר הטוטו על תקציבי העתק שלו. הוא היה לרגע הזוי היועץ המשפטי לממשלה, אחד האנשים החזקים בישראל. הוא נכנס לכנסת מטעם מפלגת השלטון הליכודית, אך לא היסס להשאיר אותה מאחור ולחבור לאריאל שרון כדי להישאר בשלטון עם קדימה. הוא דבק בחברו הוותיק אהוד אולמרט ודילג ממשרד למשרד עד שנחת בתפקיד רב־העוצמה של שר האוצר של מדינת ישראל. שררה ועוצמה פוליטית הן לחם חוקו. רצה הגורל ובשנים האחרונות הפיתולים הפוליטיים הרחיקו אותו ממוקדי הכוח, עד שבחר לוותר על התענוג של שירות הציבור מספסלי האופוזיציה והתפטר מהכנסת. עכשיו הוא עושה קאמבק.

תשובה אולי אינו עומד בראש המדינה במובן הקונסטיטוציוני ואין לו סמכויות רשמיות כלשהן. ועדיין, מבין הכוחות שפועלים מחוץ למעגלים הפוליטיים־מדיניים־ביטחוניים המוסדרים, הוא הכי קרוב לכך. תשובה ניצב בעמדה שבה אנשי השלטון מקפידים להקשיב לו, שלא לומר לסור למרותו. הוא בעמדה שבה פקידי ממשל ורגולטורים שאינם רואים איתו עין בעין מסולקים מהדרך. הוא בעמדה שבה הממשלה הנבחרת מצהירה במפורש שהאינטרסים שלו ושלה זהים, ולפיכך יש לקדם אותם ולהגן עליהם בכל מחיר.

כבר יש בקבוצה שלו ניצבים לשעבר ואלופים לשעבר ופקידי ממשל בכירים לשעבר. שרים בכירים לשעבר בהחלט סוגרים את המבנה השלטוני. בר־און, את זה אי אפשר לקחת ממנו, הוא אחד שיודע לזהות היכן הכוח מתעורר.

 

 

 

גדוד מרכיני הראש

בר־און כשלעצמו, אופורטוניסט בשלהי הקריירה, אינו חשוב. ההצטרפות שלו לתשובה, לעומת זאת, רבת־משמעות. היא מרמזת לבאות ומספקת אינדיקציה חיה למשיכה שטמונה בכוח ככזה. שר האוצר לשעבר המתברג בדירקטוריון של דלק הוא עדות לסחיפה הצפויה אל העוצמה שצובר תשובה. ומרגע שאושר מתווה הגז האנרגיה הזאת רק תלך ותגדל.

 

אחרי בר־און יבואו עוד, יעמידו את כישוריהם למכירה, ירכינו ראש ויתמסרו. אלה שלא יישאר מקום בשבילם בפיקוד העליון יסתפקו במעגל התמיכה החיצוני, ובלבד שהכוח ישפיע גם עליהם. הרוני בר־אונים ינהרו בכמויות אל מפלגת השלטון החדשה, לפני שייסגרו בפניהם השערים. וכשיתמלאו השורות, ממש עוד מעט, זאת תהיה חתיכת מפלגה שיהיה קשה להדיח מהשלטון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x