$
משפט

היועמ"ש קבע: אין מניעה משפטית למנות את דרעי לשר הפנים

וינשטיין מביע הסתייגות מהמינוי בשל הפגיעה האפשרית באמון הציבור, אך מציין כי הדיון על כך צריך להיות בספירה הציבורית ולא המשפטית

משה גורלי ורוני זינגר 19:1907.01.16

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מסר הערב (ה') לראש הממשלה בנימין נתניהו את חוות דעתו באשר לכשירותו המשפטית של שר הפריפריה הנגב והגליל אריה דרעי, שהורשע בעבר בפלילים, לכהן גם כשר פנים - ולפיה אין מניעה משפטית למינוי. עם זאת, מדובר בחוות דעת מסויגת.

 

בסיכומה של חוות הדעת נכתב כי "אמות המידה שהתווה בית המשפט העליון בפסיקתו בסוגייה שלפנינו אינן מובילות למסקנה כי מינויו של דרעי לתפקיד שר הפנים לוקה, במישור המשפטי, באי-סבירות קיצונית. יחד עם זאת, יש לשוב ולהזכיר כי גם עצם מינויו של דרעי לתפקיד שר נמצא כמעורר קשיים משפטיים ואף הוגדר על ידי בית המשפט העליון כמצוי על גבול מתחם הסבירות". היועץ מוסיף ומסכם מפסק דין של העליון בעתירה נגד מינוי דרעי בזמנו לממשלה כי "השאלה האם המינוי ראוי הוא גם אם בתחום המשפט לא נמצאה עילה להתערבות תישאר לדיון בספירה הציבורית".

 

היועץ המשפטי יהודה וינשטיין היועץ המשפטי יהודה וינשטיין צילום: מוטי קמחי

 

ויינשטיין מתייחס, כאמור, בהסתייגות לכהונתו של דרעי כשר ומציין ש"יש לטעמי בהחלט בסיס לסברה כי מינויו לתפקיד שר הפנים עלול להעצים במידה מסוימת את הפגיעה הצפויה באמון הציבור עקב מינויו לשר בכלל וזאת על שום המסר הציבורי הבעייתי העולה ממנה".

 

האם ראוי שעבריין מורשע יכהן כשר?

 

דרעי חזר לפוליטיקה לאחר תום הצינון של תשע השנים מאז סיים את מאסרו על עבירת השוחד שבה הורשע. כשמונה לשר בממשלת ישראל עלתה השאלה האם למרות שעמד בתנאי הצינון, ראוי שעבריין מורשע יכהן כשר בממשלת ישראל.

 

כאשר מונה לשר הכלכלה, נקבע שדרעי לא יוכל לשמש כראש הוועדה לבחירת שופטי עבודה. בכך נקבע כלל שעבריין לשעבר לא יוכל לכהן במשרד שעניינו אכיפת חוק כמו משפטים וביטחון פנים, או להפעיל סמכויות שנוגעות לאכיפת חוק כמו זו של בחירת שופטי עבודה שנתונה לשר הכלכלה.

 

לאחר שהתפטר ממשרד הכלכלה ובעקבות פרישתו של שר הפנים סילבן שלום מהחיים הפוליטיים עקב טענות להטרדות מיניות של נשים שעבדו עמו, עלתה השאלה האם חזרתו של דרעי למשרד הפנים ראויה, בבחינת "חזרה למקום הפשע", כיוון שהרשעתו בשנות התשעים נגעה לתפקודו כשר הפנים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x