שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

יו"ר ועדת החוקה לא רוצה להחמיר עם מעלימי המס

רשות המסים והאוצר ביקשו להחמיר עם מעלימי מס בחוקים שהוצאו מחוק ההסדרים והובאו לחקיקה נפרדת בוועדת החוקה. כעת יו"ר הוועדה סלומינסקי אומר: "לא צריך להפריז. אדם שהעלים 50 אלף שקל עוד יישב 10 שנים בכלא לפי החוק הזה"

עמרי מילמן 21:3203.01.16

ועדת החוקה, חוק ומשפט צפויה לקיים מחר בבוקר דיון על חוקי המס שיצאו מחוק ההסדרים האחרון ואמורים היו בהליך חקיקה נפרד להחמיר את הענישה עם מעלימי המס. אלא שמסתמן כי הוועדה, בראשות ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), תרכך את הדרישות של רשות המסים ממעלימי המס.

 

בחוות דעת שהוציא הייעוץ המשפטי של ועדת החוקה נכתבו התנגדויות על פני 20 עמודים, בהם פירטו מדוע הצעת החוק שהגישה רשות המסים מחמירה מידי וכי "למרות החומרה הרבה וההשפעות השליליות שיש להעלמות המס על המשק והכלכלה, חוק איסור הלבנת הון איננו הדרך הראויה לטיפול בתופעה".

 

ח"כ סלומינסקי. "אלה דברים שיכולים להיות מטורפים" ח"כ סלומינסקי. "אלה דברים שיכולים להיות מטורפים" צילום: עטא עוויסאת

 

הצעת החוק שעולה היום לוועדת החוקה קובעת כי כמה עבירות מס חמורות ייחשבו עבירות מקור (עבירות שבחוק איסור הלבנת הון), ויש לכך השלכות מרחיקות לכת. הראשונה היא כי מי שעבר עבירת מס ייחשב גם כמי שעבר עבירה על הלבנת הון. כך למשל אדם שעבר עבירת מס שעליה הוא יכול לשבת חמש שנים בכלא יואשם במקביל גם על עבירת הלבנת הון, שכן הוא היה צריך למצוא דרך להעלים או להלבין את הכסף הזה כדי להשתמש בו. כך על אותה עבירה הוא יוכל לקבל 10 שנות מאסר נוספות. שינוי נוסף כתוצאה מהצעת חוק זו הוא בתחום החילוט. היום ניתן לחלט בעקבות עבירת מס, רק עד לסכום הכסף ש"הועלם", אולם אם עבירות מס יוגדרו כעבירות מקור ניתן יהיה לחלט, גם את הכסף הקשור בעבירה, וכן נכסים שווי ערך לעבירה. כך למשל אם אדם העלים 100 אלף שקל ושם אותם בחשבון בנק של 2 מיליון שקל, רשות המסים יכולה לחלט רק 100 אלף שקל. אם העבירה תוכר כעבירת מקור תוכל הרשות לחלט את כל ה־2.1 מיליון שקל, או רכבים, למשל, בסכום הזה. החלטה כזו עלולה לגרום לעסקים שנאשמים בעבירות מס לקרוס.

 

הייעוץ המשפטי של ועדת חוקה כבר הביע בעבר התנגדות להצעת החוק כאשר פירסם לפני חודש במסמך מקדים לחברי הועדה חוות דעת לא תומכת, אך כעת כאשר הוועדה צריכה להיכנס לעומקי הדברים, נראה כי יביא לשינויים מהותיים בהצעת החוק.

 

ח"כ סלומינסקי (הבית היהודי) אמר ל"כלכליסט" כי "אני הולך לעשות הרבה שינויים. למשל לקבוע סף שרק העלמת מס מעליו תהיה עבירת מקור. לא אחיל את זה על מעלימים קטנים". הוא הוסיף כי "מצד אחד אני מאוד רוצה ודוחף אותם להלחם בהון השחור, את רשות המסים וכולם, יש לנו 180 מיליארד שקל הון שחור, זה יכול למוטט מדינה שכל אחד רואה את השכן שלו נוסע במרצדס ומעלים מס. שלא לדבר על כך שהמדינה זקוקה לכסף הזה. מצד שני אני רוצה לא להפריז, ופה יש דברים שיכולים להיות מטורפים. אדם העלים 50 אלף שקל, לפי החוק הזה הוא יכול לשבת 10 שנים בבית סוהר. יש הרבה מאוד דברים קשים שאותם אני מתכוון לשנות ולשים מגבלות מסוימות. צריך להבין שהמטרה היתה בעבירות המקור, כדי להילחם נגד ארגוני הפשע שהשתמשו בחשבוניות".

 

רשות המסים ומשרד האוצר העדיפו מלכתחילה שהדיון על חוק זה יגיע לשולחנו של יו"ר ועדת חוקה ולא לוועדת הכספים בראשות משה גפני, מתוך הנחה שיהיה להם קל יותר להעביר את החוקים אצל סלומינסקי, אך כעת הם אולי יתבדו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x