$
בארץ

אלפי אנשי ביטחון בעקבות הרוצח: "לא ברור אם פעל לבדו"

המשטרה, השב"כ ומשמר הגבול ממשיכים במאמצים כבירים לאיתור הרוצח שביצע טבח בפאב ה"סימטא" אתמול בתל אביב. המשטרה: "מדובר באירוע קיצון מורכב וייחודי. קוראים לציבור להמשיך ולגלות ערנות. לא להסס ולדווח מיד על כל תרחיש או אדם חשוד"

אלי סניור, ynet 17:0402.01.16

אלפי שוטרים, אנשי שב"כ ומג"ב ממשיכים במאמץ כביר לאתר את היורה הערבי-ישראלי שרצח אתמול את אלון בקל (26) מתל אביב ושמעון רוימי (30) מאופקים ופצע נוספים בפיגוע בפאב ה"סימטא" ברחוב דיזנגוף בתל אביב. המשטרה עדיין בודקת אם הרוצח פעל לבדו או שקיבל סיוע.

 

דוברת משטרת מחוז תל אביב סגן ניצב הילה חמו מסרה כי "מדובר באירוע קיצון מורכב וייחודי, שבו אלמוני חמוש יצא למסע טבח חסר אבחנה בלב רחוב הומה. מיד עם קבלת הדיווח הראשוני המשטרה פצחה במאמץ עליון, בדגש למהלכים מודיעיניים וחקירתיים רחבי היקף, בצד תגבור כוחות מאסיבי באזור. לשטח הוקפצו יחידות מיוחדות, המתמחות באיתור מפגעים ובנטרולם כשהמאמץ המרכזי הוא לאתר את המפגע ולנטרלו".

 

משטרת ישראל קוראת לציבור להמשיך ולגלות ערנות, לא להסס ולדווח מיד על כל תרחיש או אדם חשוד. בכל תא שטח נתון בו תתבצע פעילות משטרתית יש להקפיד ולהישמע להוראות השוטרים במקום. עוד נמסר כי מוקדי המידע והחירום של המשטרה מעובים למתן מענה מיידי לכל פונה. "המצוד אחר המפגע ימשיך עד לרגע מעצרו. מתחילת האירוע מבוצעות, מסביב לשעון, פעולות מודיעין וחקירה מגוונות בשיתוף פעולה עם יתר גופי הבטחון במטרה לחשוף את מלוא מימדי האירוע, לרבות האפשרות לקורבן בזירה נוספת". בשלב זה, הוטל צו איסור פרסום על פרטי החקירה המורכבת והרגישה, במטרה לאפשר לכוחות הביטחון לסיים את המשימה".

 

הפיגוע אירע אתמול לקראת השעה 15:00: החשוד הגיע לרחוב דיזנגוף בתל אביב, ותועד במצלמות אבטחה מתכונן בחנות למזון אורגני, ואז יוצא ממנה ויורה ברובה לעבר מבלים בפאב סימטא הסמוך. לאחר שירה כמה עשרות כדורים הוא נמלט מהמקום, וכשעה אחר כך נמצאה בצפון תל אביב גופתו של נהג מונית, אמין שעבאן, ונבדק אם יש קשר בין המקרים. על חקירת כל מקרי הרצח אתמול בתל אביב הוטל צו איסור פרסום.

 

זירת הפיגוע ברחוב דיזנגוף בת"א, אתמול זירת הפיגוע ברחוב דיזנגוף בת"א, אתמול

 

 

זמן קצר לאחר מכן זיהה אביו של היורה את בנו בתיעוד שפורסם, ודיווח על כך למשטרה. מאז מנהלים כוחות הביטחון - המשטרה ושב"כ - פעילות אינטנסיבית בחיפושיהם אחרי היורה שעדיין לא נמצא. שוטרים פשטו על בית המשפחה ביישוב ערערה בוואדי ערה, תחקרו את בני הבית, עצרו את אחד מאחיו והחרימו מהמקום מחשב.

 

אביו אמר בצהריים: "חשוב לי עכשיו שהם יגיעו לבן שלי ויעצרו אותו כי הוא עדיין חמוש, וכמו שהוא רצח שני אנשים יכול להיות שהוא ירצח עוד אנשים. אני מודאג ואני רוצה כבר לשמוע שהוא בידי המשטרה. נשארתי בתחנת המשטרה עד 06:00 בבוקר. ישר אחרי שראיתי את תמונתו נסעתי לתחנת משטרת עירון והודעתי להם שמדובר בבני. אני המום וכולנו מגנים את האירוע. אני לא יודע מאיפה נפל עלינו את האסון הזה. בני היה מטופל נפשי".

 

 

היורה ריצה בעבר עונש מאסר בגין ניסיון חטיפת נשק מחייל בצומת כרכור ב-2007. אף שבאותו אישום נגדו צוין שהחליט לפגוע בחייל "בשל היותו נציג של המדינה", הוא לא הואשם בעבירה ביטחונית, אלא רק בחבלה בכוונה מחמירה וניסיון לשוד. לטענתו, הוא עשה זאת כי זעם על הריגת בן דודו על ידי שוטר שהגיע לעשות חיפוש בביתו.

 

במהלך אותה פרשה הוא תקף שוטרים הן במהלך חקירתו והן במהלך השחזור. אולם בית המשפט אישר הסדר טיעון שלפיו הוא יירצה רק חמש שנות מאסר, ובנימוקיה כתבה השופטת צילה קינן: "הנאשם, כעולה מדברי הסנגור, כמו גם מהמסמכים הרפואיים, לא עשה את המעשים שבהם הורשע על רקע לאומני אלא על רקע של מצב נפשי מעורער". כמו כן, ב-2005 הוא נעצר אחרי שמכר לסוכן משטרתי כ-1.1 קילו חשיש תמורת 16.5 אלף שקל.

 

אלון בקל (26) שנרצח בפיגוע, במקור מכרמיאל שהתגורר בתקופה האחרונה בתל אביב, היה מנהל הפאב סימטא. הוא סיים לימודי משפטים והיה אמור להתחיל התמחות בקרוב. אביו דוד סיפר עליו: "כל אחד אומר 'הילד שלי', אבל הוא היה ילד מיוחד, הוא היה עולם ומלואו בשבילנו. בכל מקום שאליו הוא הגיע הוא נתן את האור והיה גורם לכולם לצחוק סביבו".

 

"כשראיתי שמביאים את אלון על האלונקה, ראיתי אותו ומיד איבדתי את ההכרה", ידעתי שאין לי יותר בן", הוסיף האב. "הייתה סיבה שיצאתי אל הכתבים מיד אחר כך. רציתי שכולם יידעו מי הוא אלון. לספר שהייתה לו נתינה לכולם. כשהוא היה איתי בבית הכנסת, היה קונה תפילות אבל לא בשביל עצמו. בשביל האח והאחות שלו. אלון זה שמחת חיים. זה אור בעיניים. היה לו לב זהב, והכדור פגע בלב הזהב שלו".

 

הנרצח השני, שמעון רוימי (30), גדל באופקים והיה שלישי מבין ארבעה אחים - שני בנים ושתי בנות. בתקופה האחרונה התגורר בבאר שבע ועבד כמנהל משמרת במוקד של חברת "הוט". חבר משפחתו של רוימי, צ'רלי אלפסי, סיפר כי שמעון וחברו ישראל אביטן באו לתל-אביב כדי לחגוג יום הולדת עם חברם אריאל. "הם היו אמורים להיות אצלו בשישי-שבת, וירדו לפאב. מיד אחרי שהמלצר הביא להם את השתייה, המחבל התחיל לירות בהם. שמעון נהרג והם נפצעו". אירית אמיר, חברה נוספת, סיפרה: "היינו חבורה קרובה, זה כמו סיוט. הוא היה מדהים. איש שיחה, שמחת חיים, שאפתן, היו לו הרבה תכניות לעתיד. האהבה הכי גדולה שלו היתה הבישול. אמרתי לו כל הזמן שהוא בזבוז, שהוא חייב לעזוב את הוט ולהתמקד בבישול, שהוא כל כך טוב בו".

 

ערן מדר, חברו הטוב ביותר של רוימי, קיבל ממנו את ההודעה האחרונה ב-13:30 בצהריים. ערן סיפר ל-ynet: "הם יצאו כמה חבר'ה, והוא שלח לי הודעה עם כל הדברים שהוא אכל שם, התבדחתי איתו ועניתי לו שאני עוד שנייה משמין ממה שהוא שולח".

 

רצח הנהג: נבדק קשר לפיגוע

 

כשעה לאחר הפיגוע בפאב הוזעקו כוחות המשטרה לזירת רצח נוספת, ברחוב יוניצמן בצפון העיר. הנרצח הוא אמין שעבאן (41), נהג מונית מלוד, נשוי לשלוש נשים ואב ל-11. האזור שבו נמצא גופתו הוא שטח חולי הסמוך למלון מנדרין שבצפון תל אביב ולמקום הוזעקו כוחות גדולים. במשטרה עדיין בודקים אם יש קשר בין המקרים. על חקירת כל מקרי הרצח אתמול בתל אביב הוטל צו איסור פרסום.

 

בני משפחתו של שעבאן הקימו סוכת אבלים מחוץ לבית בלוד. הם מבקשים לקבל את הגופה מהר ככל האפשר כדי לקבור אותה. לטענתם טרם הגיעו גורמים רשמיים לעדכן אותם בנסיבות שהובילו לרציחתו. "הוא היה מסור לעבודה שלו ורק רצה להתפרנס בכבוד", סיפרו המשפחה. "האחים שלו אתמול הלכו למשטרת לוד ואלו להם שרק ימ"ר תל אביב מטפלים בסיפור הזה. גילינו שהוא נרצח רק מהתקשורת".

 

האלמנה סעדיה: "הוא עבד כל הזמן, היה אבא טוב לילדים שלו. אנחנו משפחה גדולה, מי יפרנס עכשיו? מי ידאג? אנחנו מקווים שאלוהים לא ישכח את אף אחד".

 

אחד מבניו של אמין, יאסין (19): "רק אמרו שאבא נהרג. אנחנו 11 אחים ויש עוד אחד בדרך. אני לא יודע מה יהיה, מקווה שיהיה טוב. אני לא יודע כלום על מה שהיה אתמול".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x