$
משפט

מפרק רוביקון: ברמלי לא חשף חשבונות פרטיים סודיים באוסטריה ושוויץ

על פי מסמכים שהוגשו לביהמ"ש, מדובר בחשבונות בבנק מיינל בוינה ובקרדיט סוויס בציריך. בחשבונות תועדו העברות כספים של מיליוני שקלים מרוביקון לברמלי ובחזרה. אחד החשבונות באוסטריה רשום על שם חברת סינגה מינגה הסינגפורית שנחשפה ב"כלכליסט". המפרק: "סימני שאלה לא מעטים בקשר להתנהלותו הכספית של בעל השליטה"

תומר גנון 11:4902.01.16

אמיר ברמלי, בעל השליטה בקבוצת רובקין וקרן קלע שקרסו והותירו חובות של 296 מיליון שקלים למאות משקיעים, מחזיק חשבון בנק פרטי בסניף וינה של בנק מיינל (MEINL) האוסטרי, שבאמצעותו משך מרוביקון 1 מיליון ליש"ט (כ-6 מיליון שקלים) ב-7.1.15. יומיים לאחר מכן (9.1.15) העביר ברמלי מהחשבון רק חלק מהסכום, 1 מיליון יורו (4.68 מיליון שקלים), לחשבון של רוביקון בבנק הפועלים בישראל. 

המידע שמעורר סימני שאלה נחשף בערב יום חמישי על ידי המפרק הזמני של החברות עו"ד ארז חבר במסגרת בקשה שהגיש לבית המשפט המחוזי בת"א, ובה דרישה להורות לברמלי להגיש תצהיר גילוי מורחב על נכסיו בישראל ובחו"ל בעשר השנים האחרונות. כן מבקש חבר מבית המשפט להורות לברמלי להעביר לו את כל תדפיסי התנועות בחשבונו הפרטי באוסטריה, וכן בשני חשבונות נוספים הנמצאים בשליטתו לכאורה באוסטריה ובשוויץ.

 

"עינינו הרואות", כתב חבר לבית המשפט בסוף השבוע "כי בין ברמלי באמצעות חשבונות הרשומים על שמו באופן אישי בחו"ל לבין רוביקון (באמצעות חשבונותיה בארץ ובחו"ל) בוצעו העברות כספים שמהותן בשלב זה אינה ברורה דיה, אולם הן מחייבות בדיקה דחופה באשר למקור הכספים, בדיקת העברות נוספות וכו'".

 

חבר דורש להורות לברמלי לספק לו מידע על החשבונות בחו"ל, גם משום שלדבריו הוא לא חשף כלל את קיומם בתצהיר גילוי נכסים שהגיש לעיונו לפני כשבוע בהוראת בית המשפט. "ברמלי לא הצהיר על קיומם של אי אלו חשבונות בנק בחו"ל במסגרת תצהיר גילוי הנכסים", כותב חבר. "עצם אי הדיווח על חשבונות אלה, כמו העובדה שהתבצעו העברות כספים בסכומים משמעותיים בין ברמלי לרוביקון וההפך, מעלה סימני שאלה לא מעטים בקשר להתנהלותו הכספית של בעל השליטה".

 

המפרק הזמני עו"ד ארז חבר. דורש מברמלי להצהיר על נכסיו בישראל ובחו"ל בעשר השנים האחרונות המפרק הזמני עו"ד ארז חבר. דורש מברמלי להצהיר על נכסיו בישראל ובחו"ל בעשר השנים האחרונות

 

250 אלף דולר מסינגה מינגה לרוביקון

 

לדרישה לחשיפת חשבונותיו הפרטיים של ברמלי בחו"ל מצרף חבר מסמכים נוספים שמעוררים סימני שאלה. על פי הפרקליטות, מחקירת רשות ני"ע נגד ברמלי בחשד לעבירות מרמה עולה שהוא עשה שימוש אישי בכספים של משקיעי קלע ללא ידיעתם. זאת, בין היתר, כאשר משך אותם לרוביקון שבשליטתו, ולאחר מכן השתמש בהם להרפתקאותיו העסקיות ששרפו את המזומנים בקצב מהיר.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", ברמלי הקים בסינגפור חברה בשם סינגה מינגה (Singa Minga PTE). הבעלים הרשומים בחברה שהוקמה במרץ 2014, על פי פלט רשם החברות בסינגפור, הוא אדם בעל אזרחות בריטית העונה לשם DAVID STEWART BROWN. שמו וכתובתו של אותו אדם בלונדון, כך על פי רשם החברות הבריטי, מעידים כי בחמש השנים האחרונות הוא נרשם כדירקטור בכ-270 חברות. כתובת המייל שלו למשל באחת החברות שבהן הוא רשום כדירקטור, מובילה לחברה המתמחה בפתיחת חברות במקלטי מס וניהולן.

 

עו"ד חבר מגלה כעת בפנייתו לבית המשפט מידע נוסף שאיתר בעקבות הפרסום ב"כלכליסט" על סינגה מינגה. לדבריו, על פי תצהיר הנכסים החלקי של ברמלי, 100% ממניותיה של החברה הסינגפורית, שפעילותה אינה ברורה, שייכות לברמלי שמגדיר אותה כ"חברת מדף". חבר מצרף מסמכים שלפיהם גם לסינגה מינגה יש חשבון בסניף וינה של בנק מיינל האוסטרי, שבו היא מנהלת חשבון דולרי וחשבון יורו נפרד. מהמסמכים עולה כי ב-20.10.14 הועבר סך של 250 אלף דולר מחשבון זה לחשבון של רוביקון באוסטריה. בפרטי ההעברה נכתב כי מדובר בכסף בגין "הסכם הלוואה בין הצדדים שנשלח לבנק במייל".

 

"יובהר כי טרם אותר אותו 'הסכם הלוואה' המצוין בפרטי ההעברה", כתב חבר, "ובשלב זה לא ברור באיזה הסכם מדובר ומדוע חברה סינגפורית בבעלותו הפרטית של ברמלי, נותנת הלוואות כאלה ואחרות לרוביקון. ממצאים אלה מחייבים בדיקה מעמיקה בקשר למהותן".

 

שם משתמש וסיסמא לחשבון בשוויץ

 

אלא שכאן לא מסתיים המידע על שלל החשבונות הפרטיים לכאורה של ברמלי בחו"ל שאיתר המפרק. על פי מסמכים שצורפו לבקשה, ב-12.3.13 נשלח מכתב מסניף ציריך בשוויץ של קרדיט סוויס לברמלי, במסגרתו נמסרו לו שם משתמש וסיסמא לצורך גישה אינטרנטית לחשבון בנק. "יובהר כי אין בידי המפרק נתונים לגבי מספר החשבון הספציפי", כותב חבר. "למעשה למעט מסמך זה לא ידוע לו האם חשבון זה פעיל, נעשו העברות ממנו או אליו על ידי רוביקון או כל גורם הקשור אליה".

 

"נוכח העובדה שחשבון זה לא נכלל אף הוא במסגרת תצהיר גילוי הנכסים", מסכם חבר, "יתבקש בית המשפט להורות לברמלי להבהיר מתי נפתח החשבון כמו גם להמציא את כלל תדפיסי החשבון מיום פתיחתו".

 

טרם נמסרה התייחסותו של ברמלי לבית המשפט.

 

החשבונות של ברמלי בחו"ל, והעברות הכספים התמוהות, לפי המפרק

 

1. הבנק: מיינל (MEINL), וינה אוסטריה

על שם מי החשבון: אמיר ברמלי

העברות: 7.1.15 – מושך 1 מיליון ליש"ט (6 מיליון שקלים) מחשבון של רוביקון באוסטריה; 9.1.15 – מעביר 1 מיליון יורו (4.68 מיליון שקלים) לחשבון של רוביקון בבנק הפועלים בישראל

 

2. הבנק: מיינל (MEINL), וינה אוסטריה

על שם מי החשבון: חברת סינגה מינגה מסינגפור, שלדברי ברמלי נמצא בבעלותו המלאה

העברות: 20.10.14 – העברה של 250 אלף דולר

 

3. הבנק: קרדיט סוויס, ציריך שוויץ

על שם מי החשבון: אמיר ברמלי

העברות: לא ידועות. אותר מסמך עם שם משתמש וסיסמא שנשלחו לברמלי ב-12.3.13

 

 

מטעמו של ברמלי הגיב עו"ד אילן בומבך: "מצד אחד, המפרק הזמני ממדר את מר ברמלי מכל מאגרי המידע של החברות בקבוצת רוביקון, מבצע פעולות ללא ידיעתו ומונע ממנו מידע ומהצד השני, הוא טוען שברמלי אינו מוסר מידע מלא.

מדובר בגישה תמוהה של המפרק הזמני ולא ברור מה מניעיה והאם עומד מניע זר מאחורי טענות אלו. בירור טענותיו של המפרק הזמני לא יבוצע מעל דפי העיתון, אלא בביהמ"ש ובצורה מסודרת. יצוין כי ברמלי שכר את שירותי משרד

BDO על מנת לבצע את הבדיקות הנדרשות על מנת לתאם את הכרטסות הנוגעות לאמיר ברמלי ברוביקון, אולם המפרק הזמני התנגד לכך ומנע ממשרד BDO לקבל גישה למידע חשבונאי. וכאן עולה השאלה מה מנסה המפרק הזמני להסתיר מברמלי ומהנושים. בלתי סביר לעכב ביד אחת את הגורמים המקצועיים שנשכרו על מנת להסדיר את ההתחשבנות ולקבל מידע וביד שנייה לטעון לחוסר מידע. יוזכר כי הכרטסת האישית של מר אמיר ברמלי ברוביקון מראה כי החברה חייבת לו לפחות 4.6 מ' ₪ נכון ליום הפירוק. אמיר ברמלי לא בורח ולא נעלם ועושה את כל המאמצים על מנת שנכסי רוביקון בדרך של הסדר נושים יתועלו להחזר מירבי לנושים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x