$
דעות

פרשנות

למה היה שווה לשלם את הכסף

האוצר צדק כשהעדיף להגדיל את תקצוב ההטבה רק כדי למנוע פטור ממע"מ — פתרון שעמוס בבעיות

עמרי מילמן 08:1328.12.15

הסיכום בין כחלון לדרעי על הפחתת תעריפי המים והתחבורה הציבורית שלא דרך ביטול המע"מ לווה בפשרה מצד האוצר, שהגדילה את היקף ההנחות למיליארד שקל במקום 650 מיליון שקל, כפי שהתעקשו עד כה. ובכל זאת, מדובר בניצחון לא מבוטל של האוצר, שהצליח להסיר את האיום לגעת במנגנון המע"מ.

 

המתח היה ברור. דרעי התעקש על המע"מ מכיוון שהבטיח זאת לבוחריו, וכי הוא יודע שמהלך כזה יבטיח שפקידי האוצר לא ינגסו בהטבה ברגע הראשון שיוכלו. התחייבות לפטור ממע"מ היתה מונעת מהאוצר לכרסם בהטבה בתקציבים הבאים, בכל פעם קצת, עד שלא תהיה רלבנטית עוד. כדי להתמודד עם חוסר האמון הזה הציע האוצר להבטיח בחקיקה ראשית כי יופחתו התעריפים בשיעור המע"מ נכון להיום. אף שחקיקה היא אינה התחייבות שלא ניתן לסגת ממנה, תשומת הלב הציבורית תהיה גבוהה יותר לניסיון שכזה.

 

 

כחלון ודרעי כחלון ודרעי צילום: גיל יוחנן

 

פתח למדרון חלקלק ויישום בעייתי

 

באוצר וברשות המסים מתנגדים היסטורית למשחקים במע"מ, שכן לרוב ההטבה נספגת בשרשרת השיווק שבין היצרן לצרכן ולא מגיעה לקהל היעד. כמו כן הפטורים נוטים להיות חממה פורה להעלמות מס, שכן תשלום מע"מ מחייב דיווח והגשת חשבוניות, שמקשה העלמת הכנסות. שני החששות הללו אינם חמורים במקרה הזה, משום שמים ותחבורה ציבורית מסופקים בידי גופים ציבוריים, שאין להם אינטרס לגזור את הקופון בדרך. אך יש בעיות משמעותיות שעולות מהחלת פטור נוסף ממע"מ.

 

החשש העיקרי של האוצר הוא מ"מדרון חלקלק", שהפטור הנוכחי יפתח פתח לדרישות לפטורים נוספים, למשל על תרופות מצילות חיים או מזון לתינוקות. שהרי אף פוליטיקאי לא יטען כי תחבורה ציבורית חשובה יותר מתרופות.

 

חשש נוסף נוגע ליישום ההטבה. הפחתת מע"מ מעלה שאלות רבות — באיזה שלב בשרשרת התמחור מפחיתים את המע"מ ולמי? כך למשל יכולות לדרוש חברות תחבורה ציבורית הפחתת מע"מ בעלויות שלהן, שעלולות להביא להרחבת ההטבה גם למוניות השירות, למשל. החלופה של הורדת התעריף הסופי מקלה את כל המהלך משום שהיא חותכת רק במחיר הסופי, ולא פוגעת בתהליך.

 

לא אחת התייחסו ב־OECD להצלחה היחסית של מערכת המס האחידה בישראל, שכן למרות הפטורים השונים, המצב במדינות החברות בארגון חמור יותר — שיעורי המע"מ גבוהים יותר בחלק גדול מהמדינות, אך בגלל פטורים שונים שיעור ההכנסות ממע"מ נמוך יותר. התוצאה היא עיוותים שונים בשווקים — למשל, חנויות נעליים בקנדה שמגדירות נעליים במידות 40+ כ"נעלי ילדים" כדי לזכות אותן בפטור ממע"מ המיוחד לקטגוריה.

 

תיקון להחלטת הממשלה לייקר את המים

הגדלת סכום ההטבה ב־350 מיליון שקל היא מחיר זניח לעומת הפגיעה במערכת המס, במיוחד כשהיא מיועדת למטרות שאינן שנויות במחלוקת. תעריפי המים עלו בשנים האחרונות בעקבות החלטת הממשלה כי הם יעלו בהתאם להתייקרות העלויות, כך שההפחתה עכשיו תצמצם במידה את הנזק שנעשה אז.

 

גם הפחתת מחירי התחבורה הציבורית משרתת את האג'נדה שעליה לפחות מצהיר האוצר — לעודד את הנסיעה בה, לא רק בשכבות החלשות. אלא שכדי לעשות חייבים לשפר את התחבורה עצמה, ולא רק את המחירים שלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x