$
בארץ

רשות החשמל החדשה תושק השבוע, אך עוד אין לה הנהלה

מליאת הרשות החדשה אמורה למנות 5 חברים, אך מונה כעת רק שניים, והממשלה טרם אישרה את מינוי נח הקר ליו"ר הרשות. יועץ מקצועי לרשות לביהמ"ש: המהלך אינו חוקי

ליאור גוטמן 22:2726.12.15

רשות החשמל החדשה אמורה להתחיל את פעילותה ב-1 לינואר, אך המדינה עדיין לא מינתה לה הנהלה. מי שאמור לעמוד בראשה (בתפקידו כיו"ר מליאת רשות החשמל) הוא סגן ראש אגף התקציבים נח הקר, שנבחר לתפקיד על ידי שר האנרגיה יובל שטייניץ בתחילת דצמבר, אך מועמדותו טרם אושרה בממשלה.

 

פרט לו, מליאת הרשות אמורה למנות עוד ארבעה חברים (נציגי משרד האוצר ושני נציגי משרד האנרגיה), שמתוכם אוישו רק שניים - את משרד האנרגיה ייצג מנכ"ל המשרד שאול מרידור ואילו את האוצר צפויה לייצג רכזת האנרגיה עדי חכמון.

 

במשרד האנרגיה טוענים מנגד כי מדובר בעיכוב טכני, ושכלל חברי המליאה יאושרו כבר בשבוע הקרוב. השינוי העיקרי ברשות החדשה הוא הכפפתה למשרד האנרגיה. הרשות אמורה לשמור על עצמאותה בקביעת תעריפי החשמל, אך היא תידרש לקבל החלטות בהתאם למדיניות שיתווה השר בשורת נושאים אחרים, ובהם תכניות פיתוח לרשת החשמל והענקת רישיונות לייצור, הולכה ומכירה של חשמל. כמו כן תישמר לו גם הזכות להשהות את ביצוע החלטות הרשות שלטעמו אינן עולות בקנה אחד עם מדיניות הממשלה.

 

מנכ"ל משרד האנרגיה, שאול מרידור מנכ"ל משרד האנרגיה, שאול מרידור צילום: אוראל כהן

 

עו"ד ורו"ח אביב מוזס, שמכהן ב־15 השנים האחרונות כיועץ מקצועי לרשות החשמל, עתר השבוע לבית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ בדרישה למנוע את סגירת הרשות. בשיחה עם "כלכליסט" טוען מוזס כי ההחלטה להכפיף רגולטור עצמאי למדינה והאופן שבו נעשתה - דרך חוק ההסדרים - אינה חוקית.

 

באוקטובר פנתה הרשות לחשב הכללי באוצר בבקשה להאריך את ההתקשרות עם מוזס עד ינואר בעבור כ־175 אלף שקל. לטענתו אין מצב של ניגוד עניינים בין עתירתו לדרישה להעסיקו בפטור ממכרז.

 

מרשות החשמל נמסר: "באוקטובר אשתקד ביקש מוזס לקצר את ההתקשרות עמו עוד טרם החקיקה הפרטנית לגבי הרשות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x