$
בארץ

החרדים יקבלו מיליארד שקל, גפני יאפשר העברת 300 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות

אחרי שבוע סוער שכלל כיפופי ידיים בין יו"ר ועדת הכספים משה גפני והמפלגות החרדיות לבין האוצר ושר החינוך נפתלי בנט תחל הוועדה לאשר שורת בקשות להעברות תקציביות יוצאות דופן בהיקפן. מדובר, בין היתר, בהעברת עודפי תקציב בגובה 1.9 מיליארד שקל למשרד החינוך ובהעברת עודפי תקציב לחטיבה להתיישבות

רוני זינגר 23:2019.12.15

שבוע סוער, שכלל כיפופי ידיים, חלף על יו"ר הכספים משה גפני ושרי המפלגות החרדיות מצד אחד ושר החינוך נפתלי בנט מצד שני. כעת נראה כי נפתרו כל המחלוקות, וכל הדרישות הכספיות נענו. התוצאה: מחר בבוקר תחל ועדת הכספים לאשר שורה של בקשות להעברות תקציביות יוצאות דופן בהיקפן.

 

כך, רגע אחרי שעבר תקציב המדינה ורגע לפני שמסתיימת השנה האזרחית, תקיים ועדת הכספים מרתון החל משעות הבוקר במטרה לאשר 28 מיליארד שקלים שהאוצר מבקש לנייד משנה לשנה וממשרד למשרד. כ-12 מיליארד שקלים נוגעים להעברות תקציביות, כלומר שינויים בתקציב 2015 מסעיף אחד לסעיף אחר, ואילו כל היתר הם "עודפים מחויבים" והרשאות להתחייב, כלומר כספים שמשרדי הממשלה התחייבו או יתחייבו לשלם בעתיד.

 

שר החינוך נפתלי בנט שר החינוך נפתלי בנט צילום: עומר מסינגר

 

הדיונים בעניין התחילו כבר בתחילת השבוע שעבר. ואולם כמו בכל פעם שעל השולחן מונח כסף גדול, זיהו הצדדים את ההזדמנות לייצר משבר קואליציוני לצרכיהם, ולא - הכסף לא ישוחרר. הקרב בוועדת הכספים הצטלב גם עם מאבק אחר שמתקיים בימים אלה בוועדת חוק, חוקה ומשפט. בשני המקרים הפתרון שהושג בסוף השבוע פתר את הבעיות.

הכעס של המפלגות החרדיות, שאותו ביטא גפני, נגע לסכום של מיליארד שקלים שסוכם עם החרדים בהסכמים הקואלציוניים עבור שורה של נושאים, אך אלה הוחזקו במשרד החינוך.

 

לב המחלוקת: כסף שהיה "צבוע" בעבר כחרדי - והוסט לציונות הדלתית

 

עיקר המחלוקת נגע לכסף שבעבר היה ״צבוע״ עבור החרדים - מימון אברכים שהגיעו ללימוד מחו״ל בארץ, סמינרים של תלמידות ותלמידי ישיבה. אלא שלדברי גורמים המעורים בנושא, בתקופה שבה כיהן שי פירון כשר חינוך, הוסטו הכספים לעבר הציונות הדתית. בממשלה הנוכחית דרשו החרדים את החזרת הכסף למסלול שבו זרם תמיד ועל כך נסב ויכוח מול שר החינוך נפתלי בנט. משרד האוצר ניסה שלא להתערב בטענה שהכסף יחולק בהסכמה ביו הציונות הדתית לחרדים.

 

״במאבק מול משרד האוצר גפני הפך אותנו לבני ערובה״, קונן ביום חמישי ח״כ בצלאל סמוטריץ׳ מהבית היהודי בשיחה עם ״כלכליסט״. סמוטריץ׳ מתכוון לכך שבמאבק על השגת הכסף גפני הכניס גם את החטיבה להתיישבות היקרה ללבו של ח״כ הטרי וללב ״בית היהודי״ בכלל. הפעם הזירה היתה ועדת חוקה שדנה בשבועות האחרונים בהצעת החוק של סמוטריץ׳ להסדרת מעמד החטיבה להתיישבות, ובפועל בעצם מעגנת את פעילותה כגוף לא מספיק מבוקר ומפוקח, בניגוד למה שדורש משרד המשפטים.

 

רגע לפני דיון שהתקיים לפני כשבועיים, ערך סמוטריץ׳ שינוי בזק באישון ליל בהצעתו והקצין אותה, כך שבבוקר למחרת השינוי הודיעו חברי כנסת מהקואליציה כי לא יוכלו לתמוך בשינוי חוק כזה וכי אינם מחויבים לו קואליציונית.

 

אבל גפני החבר גם בוועדת חוקה, החל דווקא לפעול מול החטיבה בניסיון להשיג גם שם תקציבים עבור יישובים עירוניים בהתנחלויות, מתוך הבנה שאם יצליח יתמוך בחוק. ״גם לנו יש ישובים חרדיים ביהודה ושומרון. למה הם מקופחים ולא מקבלים מתקציבי החטיבה וההתיישבויות כן?״ אמר. כיוון שהחטיבה להתיישבות לא תומכת בערים, חרדיות או לא, לא היה על מה לדבר. אבל בינתיים נחתה על שולחן ועדת הכספים של גפני בקשה להעברת עודפי תקציב של 300 מיליון שקל עבור החטיבה. גפני זיהה הזדמנות והודיע - אם לא מוצאים לי פתרון, בחטיבה או במשרד החינוך, אני לא מעלה לדיון את העברת הכסף.

 

גם את הבקשה להעברה של משרד החינוך הוא עיכב. 1.9 מיליארד שקל של עודפי תקציב ביקש משרד החינוך מהוועדה לאשר ולהעביר מתקציב 2014 ל-2015. גם פה, גפני עצר את ההתקדמות: כל עוד לא מושגת התקדמות עם הכסף שמגיע לו - אף אחד לא יקבל. הדבר יצר עימות מילולי מתמשך בוועדה בין גפני לבין סמוטריץ׳, ומאחורי הקלעים בין החרדים לבנט. ראש הממשלה בנימין נתניהו אף קיים בשבוע שעבר דיון מיוחד בלשכתו בעניין, שאליו הגיעו נציגי המפלגות החרדיות, האוצר והבית היהודי. ״תפתרו את זה״ ביקש נתניהו מהצדדים ונענה בעקשנות.

 

ביום חמישי הסתמנו הבנות לפתרון. האוצר הוסיף עוד קצת כסף כדי לפצות על מה שבנט מאבד בחינוך, יתר הכסף שגפני דרש יחזור אליו, מדובר על 975 מיליון שקל ועוד תוספת של 15 מיליון מהאוצר, כאמור כמיליארד שקלים. ואולם בבית היהודי דרשו שנתניהו ישמש כשושבין של ההסכמות שכן ״אחרת גפני יבוא במועד מאוחר ושוב יגיד 'לא הבינו אותי, התכוונתי אחרת'", כמו שאמר גורם בכנסת. פגישה עם נתניהו טרם נקבעה בעניין.

 

ולמרות זאת, ביום חמישי הודיעה מזכירות ועדת חוקה כי מחר תתקיים הצבעה על חוק החטיבה, כלומר נפתרו המחלוקות. וגם מזכירות ועדת הכספים הודיעה כי החל מהבוקר ישובו ויתקיימו דיוני העברות הכסף כשורה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x