$
בארץ

"הסכמות בין ישראל לטורקיה"

לאחר שנשיא טורקיה שלח מסר פייסני לישראל, ראש המוסד הנבחר הגיע להבנות עם מנכ"ל משרד החוץ הטורקי

איתמר אייכנר, ynet 21:3417.12.15

האם פיוס טורקי-ישראלי מעבר לאופק? יוסי כהן, היועץ לבטחון לאומי וראש המוסד המיועד ויוסי צ׳חנובר שליחו של נתניהו לנושא הטורקי - נפגשו אתמול (ד') בחשאי בשוויץ עם מנכ"ל משרד החוץ הטורקי פרידון סניאורלו. בפגישה הגיעו נציגי שתי המדינות למספר הבנות בדרך להסדרת היחסים, שהתערערו מאז הפשיטה על המרמרה.

 

יש לציין כי ההבנות בין הצדדים טעונות חתימה סופית. גובה סכום הפיצויים שישראל תשלם לא נסגר סופית, אך בעבר היו כבר הבנות שלפיהן הסכימו נציגי נתניהו תשלם כ-20 - 21 מליון דולר.

 

יוסי כהן, ראש המוסד הנבחר יוסי כהן, ראש המוסד הנבחר צילום: עומר מסינגר

 

השבוע השמיע נשיא טורקיה, רג'יפ טאיפ ארדואן, התבטאויות פייסניות שהצביעו על פיוס קרוב עם ישראל. "נרמול היחסים עם ישראל יעשה טוב למזרח התיכון", אמר מנהיג טורקיה, אך הבהיר כי הוא עדיין מחכה לפיצוי על המרמרה ולהסרת "הסגר הישראלי" על עזה.

 

מנגד גורמים ישראלים טענו לפני כמה ימים, כנראה על רקע השיחות בין הצדדים,כי "הכדור נמצא במגרש הטורקי. אנחנו התנצלנו ואנחנו מוכנים לשלם כסף". בירושלים העריכו כי מאז המשבר בין רוסיה לטורקיה סביב הפלת מטוס הקרב הרוסי על ידי הטורקים, נראה שאנקרה רוצה לנרמל את היחסים שלה עם ישראל ומעוניינת במיוחד לחתום עם ישראל על עסקת גז שלפיה יוקם צינור ממאגרי הגז מול ישראל עד לטורקיה וממנה למקומות נוספים בעולם.

 

טורקיה, כמו לא מעט גורמים בישראל, חושבת שנוצרה כעת שעת כושר נדירה להביא לסיום המשבר בין המדינות ולפתיחת דף חדש ביחסים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x