שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

עבודות שירות לעובד ביטוח לאומי שהורשע בקבלת שוחד

שלמה זילכה, ששימש בעבר כראש תחום חקירות בביטוח הלאומי ברמלה, הורשע במסגרת הסדר טיעון

זוהר שחר לוי 13:2615.12.15
בית המשפט המחוזי מרכז שבלוד גזר היום (ג') 6 חודשי עבודות שירות וקנס של 20 אלף שקל על שלמה זילכה, ששימש בעבר כראש תחום חקירות בביטוח הלאומי ברמלה, והורשע במסגרת הסדר טיעון בקבלת שוחד.

 

כתב האישום שהוגש נגד העובד ביוני האחרון כלל שלושה אישומים וייחס לו עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים.

 

לפי האישומים, זילכה שימש עד שנת 2013 בתפקיד ראש תחום חקירות בביטוח לאומי בסניף רמלה וכן כמזכיר ישיבות בוועדות ערר בענייני תביעות עבודה. במסגרת תפקידו כמזכיר, היה עליו להכין לעיון הרופאים המכהנים בוועדת הערר את תיק התביעה ולהציג עבורם מסמכים רלוונטיים. כמו כן במהלך הדיון בוועדה היה על זילכה לזהות את העורר ולהציג את פרטיו בפני הרופאים, לרשום תלונות ואת פרוטוקול הוועדה. במסגרת עבודתו הוא היה בעל גישה לנתונים השונים שנגעו לתביעות שהוגשו וכן הכיר את חברי הוועדה השונים.

 

לפי כתב האישום שהוגש בעניינו של זילכה, בכמה מקרים הוא קיבל כספים מאנשים בתמורה לניצול הידע שרכש במסגרת תפקידיו. במקרה אחד נטען כי קיבל 6,000 שקל ובמקרה נוסף 3,000 שקל.

 

הסדר טיעון: הודה ב-2 עבירות שוחד

 

במסגרת הסדר טיעון הודה זילכה והורשע בביצוע שתי עבירות של לקיחת שוחד, ועבירה נוספת של מרמה והפרת אמונים. הפרקליטות ביקשה לגזור עליו שנת מאסר בפועל ואילו סנגורו, עו"ד מוטי לזר, טען שניתן להסתפק בעבודות שירות בעניינו ובכך לאפשר לנאשם להשתקם ולחזור לחיים תקינים.

 

השופטת רות לורך, סגנית נשיא בית המשפט המחוזי מרכז בלוד השופטת רות לורך, סגנית נשיא בית המשפט המחוזי מרכז בלוד צילום: אתר בתי המשפט

 

עו"ד איריס פיקר, מטעם הפרקליטות, טענה בפני בית המשפט כי מדובר בעובד ותיק של המוסד לביטוח לאומי שמעל באמון הרב שניתן בו וכי העובדה שלקח שוחד משני גורמים שונים, מצביעה על חומרת מעשיו ומלמדת כי אין מדובר במעידה חד פעמית.

 

מנגד טען הסנגור כי מעשיו של זילכה מצויים ברף התחתון של עבירת השוחד וכי האנשים שלטובתם פעל הם נפגעים אמיתיים והסיוע להם היה לגיטימי. לדבריו, הפסול הקיים במעשיו הוא בלקיחת סכום הכסף, שאינו גדול, לכיסו.

 

השופטת רות לורך, מבית המשפט המחוזי מרכז שבלוד, קיבלה את עמדת ההגנה וגזרה על זילכה חצי שנה של עבודות שירות וקנס כספי של 20 אלף שקל. לדבריה, העובדה כי הודה בשני מקרי שוחד מעידה כי אין מדובר במעידה חד פעמית דבר המצביע על הצורך להחמיר עמו.

 

יחד עם זאת, פעולותיו, תמורת השוחד, כללו מסירת מידע כללי על הוועדה ועל חבריה, על האופן בו כדאי לפעול במהלך הוועדה וכן סיוע בניסוח ובהגשת כתבי טענות ועררים. "פעולות אלה", נכתב בגזר הדין, "הינן פסולות, אך לא ניתן לומר כי פגעו באופן משמעותי בפעולתו התקינה של המנהל. האנשים מולם פעל הנאשם הם נפגעים אמיתיים של תאונות בודה ולפיכך לא יוחס לנאשם כי פעל במרמה או תוך הונאה של המוסד בו עבד או כי גרם לו לחסרון כיס".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x