$
דעות

מהפכת המובייל בשירות הרפואה

הפיתוחים בתחום רפואת המובייל נמצאים רק בתחילת דרכם ועליהם להוכיח שהם עדיפים על הטכנולוגיות הקיימות כיום. עולם הרפואה עצמו יצטרך לעבור שינוי גדול שהוא לא מובן מאליו

אורי חושן 07:3311.12.15

העולם הטכנולוגי עוצר את נשימתו עם כל כינוס של יצרניות הסמארטפונים הגדולות, המספרות כיצד שיפרו עוד יותר את רזולוציות המצלמה והמסך, הגדילו את הזיכרון והוסיפו למכשיר חיישנים מסוגים שונים. המשמעות עבור רוב המשתמשים היא בתמונות סלפי איכותיות יותר ושיפור איכות המסך. אבל רחוק מאור הזרקורים, מתפתחת תעשייה חדשה המנצלת שיפורים טכנולוגיים אלו לקידום עולם הרפואה לדור הבא - זוהי תעשיית ה-Mobile Health.

 

לתעשייה זו יהיו השלכות נרחבות על עולם הרפואה, כשתחום אחד מסוים יוכל להביא להצלת חייהם של מיליוני בני אדם בשנה - זהו תחום האבחון המוקדם של מחלות באמצעות הסמארטפון.

 

כיום, מיליוני אנשים ברחבי העולם מתים בכל שנה עקב אבחון מאוחר של מחלות. בנוסף, אבחון מאוחר גם גורם למיליונים נוספים להתעוור ולאבד איברים ויכולות חיוניות אחרות. הסיבות לאיחור באבחון רבות: ממודעות נמוכה לצורך להיבדק באופן שוטף, מעצלות לקבוע תור וללכת לרופא, בין אם בגלל חוסר זמן כרוני בעולם המערבי, או חוסר נגישות לרופא, למכון או למעבדה, בעיקר בעולם השלישי. בנוסף, לרוב הבדיקות וציוד האיבחון יקרים ולכן זמינים רק במרכזים רפואיים גדולים, כשלחולים הקשים יש קדימות אליהם.

 

מאות מיליונים יהיו נגישים לאבחון המוקדם

 

מהפכת ה- Mobile Health תהפוך את האבחון המוקדם לנגיש למאות מיליוני אנשים בעולם. מהפכה זו תשפר את המודעות לאבחון תוך שימוש ביכולות המולטימדיה של הסמארטפון, תבצע מעקב אישי ותתריע על חריגות מהבדיקות הנדרשות. מעל לכל, היא תנגיש לאוכלוסיות רחבות בעולם חלק משמעותי מתהליכי האבחון המוקדם. כאן המקום לציין כי חלק מהאבחונים יתבססו על יכולות המובנות בסמארטפון, וחלקם יתבססו על חיישן חיצוני המחובר אליו. כמו כן, חלק מהאבחונים יבוצע באופן עצמאי ע"י המטופל, וחלק ע"י הרופא בקהילה.

 

הדוגמאות רבות: בעוד שכל חולה סוכרת נדרש לצלם את רשתית העין לפחות פעם בשנה על מנת לאתר התפתחות של מחלת רשתית, מיותר לציין כי רובה של אוכלוסיית יעד זו לא עושה זאת. הסיבה העיקרית, לצד חוסר מודעות, היא נגישות נמוכה מאוד של מצלמות רשתית – לאור מחירן היקר הן קיימות בעיקר במרכזים הרפואיים הגדולים, וכמעט שאינן קיימות בעולם השלישי.

 

 

כחלק ממהפכת המובייל, מפותחות כיום מצלמות רשתית המבוססות על מצלמת הסמארטפון, במחירים המאפשרים לכל רופא בקהילה או בכפר לבצע צילומי רשתית. יותר מכך, מכוון שמדובר בסמארטפון, תמונת הרשתית תועלה מיד לענן, תשווה לתמונות קודמות לזיהוי שינויים, ותעבור לחוו"ד רפואית נוספת בצד השני של העולם. הנגשה זו של צילום רשתית יכולה להציל את הראיה של כ- 300 מיליון בני אדם בעולם.

 

קיימות דוגמאות רבות נוספות: אבחון מוקדם של סרטן העור באמצעות צילום עצמי באמצעות הסמארטפון של נקודות חן ושליחתן לאבחון, אבחון מוקדם של התקפי אסטמה ללא צורך בחיישנים חיצוניים, זיהוי מוקדם של פרקינסון המבוסס על תוכנה המשתמשת במיקרופון וחיישן התנועה בסמארטפון, סורק ידני המתחבר לסמארטפון המאתר סימנים ראשונים לסרטן חלל הפה, ועוד.

 

ההוצאה המערכתית על בריאות תפחת

 

הרווח ממהפכת ה- Mobile Health ברור: ראשונים הם אותם חולים שאבחון מוקדם של המחלה יציל את חיים, את ראייתם, או את שלמות גופם. במקביל, ההוצאה המערכתית על בריאות תפחת עם השיפור ביעילות והקדמת הטיפול. יותר מכך, צפוי שבעתיד מחירי הביטוח הרפואי ייקבעו באופן אישי, בין השאר ע"פ נכונותו של המבוטח לבצע בדיקות רפואיות בביתו באמצעות הסמארטפון, על מנת לאבחן מוקדם ככל האפשר מחלות שונות.

 

הפיתוחים בתחום רפואת המובייל נמצאים רק בתחילת דרכם ועליהם מוטל האתגר להוכיח כי הם עדיפים על הטכנולוגיות הקיימות כיום בכל מובן. זהו אתגר לא פשוט, מאחר ורופאים שהתרגלו לעשות שימוש רב שנים באמצעי מעבדה למשל, יתקשו לקבל להכיר בתוצאות שהמטופל ישדר אליהם מהטלפון הסלולרי. הרי ישנם אמצעי אבחון בעולם הרפואה שלא התעדכנו כבר עשרות שנים, בשעה בכל יום ויום אנחנו עדים ליציאת טלפון חכם חדש אל השוק. עולם הרפואה עצמו יצטרך לעבור שינוי גדול שהוא לא מובן מאליו.

 

מהפכת הרפואה הדיגיטלית מטילה על חברות רבות בענף חובה להוכיח כי לפתרונות המוצעים על ידן יש מודל כלכלי שיכול להניב רווחים ובאותה העת ולזכות בהכרה מחברות הביטוח הגדולות בעולם. האם מי שיתקין אפליקצייה למעקב אחר מדדי גופו שמשדרת כל שינוי בתוצאות ישירות על הרופא יזכה להנחה בדמי הביטוח? על שאלות אלה ורבות נוספות תצטרך התעשייה לענות, אבל הן לא מפחיתות מהבשורה שלה להארכת חייהם של מיליוני אנשים בכל רחבי העולם.

 

הכותב הוא מנכ"ל חממת VLX Ventures

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x