$
בארץ

האם נתניהו מאבד שליטה בכנסת?

אפילו אתגר בינוני כמו החוק להסדרת החטיבה להתיישבות הופך למהומה קואליציונית. אולי מפני שללשכת נתניהו אין דרך לטפל בה. סיכום כנסת שבועי

רוני זינגר 08:1603.12.15

1. כבר לפני שבועיים שלח מבקר המדינה מכתב התראה לראש הממשלה ולוועדת החוקה: אל תקדמו את החוק להסדרת מעמדה של החטיבה להתיישבות. כזכור, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר כתבה חוות דעת שקובעת שיש לפרק את החטיבה, ועדת מנכ"לים הוקמה כדי לגבש החלטה בהתאם לחוות הדעת, ומבקר המדינה כותב על החטיבה דו"ח חמור.

 

בלשכת נתניהו, כמו במשרדי ממשלה אחרים, לא מתלהבים מהצעת החוק שמתירה לחטיבה להמשיך לפעול בלי שקיפות. אף על פי כן לא עמדה הלשכה בקשר עם יו"ר ועדת החוקה ניסן סלומינסקי ולא ענתה למבקר.

 

למה אפוא היא מקודמת? "ככה זה בקואליציה של 61", אמר בכיר בקואליציה. "הסכמים קואלציוניים צריך לכבד". מבחינת הבית היהודי החוק הוא דגל מרכזי. מוביל אותה בצלאל סמוטריץ' בתמיכת שרת המשפטים איילת שקד והיו"ר נפתלי בנט.

 

אלא שהובלת החוק הפכה למחטף, לאחר ששלשום שינה סמוטריץ' סעיפים בהצעת החוק כך שהחטיבה תוכל לקבל סמכויות מהמדינה. ח"כים מהליכוד ומהקואליציה זעמו, "זו כבר צפרדע אחת יותר מדי לבלוע", אמר אחד מהם. ונתניהו עדיין לא התערב.

 

צחי הנגבי ובנימין נתניהו. צופים בקואליציה רבה עם עצמה צחי הנגבי ובנימין נתניהו. צופים בקואליציה רבה עם עצמה צילום: עמית שאבי

 

כוחה של הלשכה אינו מורגש מספיק בכנסת. אולי משום שהמקשרת בין הלשכה לכנסת פרח לרנר הושעתה בעקבות בדיקת נציב שירות המדינה על ניגוד עניינים שהיתה בו, אולי בגלל הכאוס בלשכה ואולי מפני שנתניהו מעדיף זאת כשיטה. במקום לגבש את הקואליציה באמצעות היו"ר צחי הנגבי, נתניהו בוחר לתת "לילדים להתקוטט". "זו השיטה, לתת לחברי הכנסת לריב, וכך הוא מונע בריתות נגדו. מצד שני, אי אפשר להתקדם ככה. על כל דבר יש פיצוצים, ולהסכמות מגיעים רק בכוח", אומר ח"כ שמעורב בנושא.

 

אתמול התכנסה הנהלת הקואליציה בנוגע למשבר. בזמן שסמוטריץ', הנגבי ורועי פולקמן ניסו למצוא פתרון, הפוליטיקאי המשופשף מכולם הפגין אסטרטגיה אחרת. יו"ר ועדת הכספים משה גפני פשוט נפגש עם אנשי החטיבה להתיישבות. אם כבר חוק שהוא לא אוהב, לפחות כדאי לראות איך מוציאים ממנו משהו: אתמול ניסו אנשיו להבין איך החטיבה תתחיל לעבוד גם עם המגזר החרדי.

 

2. "חבל שאת הפנים של הכנסת הציבור רואה דרך החוליות החלשות", אמר אתמול ח"כ אייל בן ראובן מהמחנה הציוני לאחר שוועדת האתיקה השעתה את ח"כ אורן חזן למשך חודש. הכנסת עוד לא התאוששה מפרשת ינון מגל וכבר הגיע גם דו"ח מבקר המדינה על תצהיר השקר של חזן. הח"כים נרעשים מהח"כ הצעיר ועמדו בתור כדי להגיש לוועדת האתיקה את תלונותיהם על סגנונו הבוטה.

 

קל לדבר על חזן ומגל, אבל הדו"ח הצביע על שורה ארוכה של שרים וח"כים שפשוט צפצפו על חוק המפלגות. נפתלי בנט, שכבר נקנס בעבר בסכום חסר תקדים בגלל ניהול לקוי של חשבונותיו, שב וספג אותן הערות וקנסות. לבנט, מיליונר מהבית, מדובר בכסף קטן. כולה 30 אלף שקל. גם אראל מרגלית, הפוליטיקאי העשיר בישראל, חרג בהוצאותיו ויספוג קנס קטן שלא יורגש בכיס.

 

בנט. קנס חוזר, כסף קטן בנט. קנס חוזר, כסף קטן צילום: עומר מסינגר

 

"אני לא מצליח להבין את זה", אמר אתמול ח"כ ותיק ובכיר. "זה מביך ומבייש. בכל פריימריס דבר ראשון אני לוקח רואה חשבון ואומר לו - מה שלא יהיה, תדאג שלי זה לא יקרה". 

  

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x