$
מוסף 03.12.15
שאלות מוסף 3.12.15 ראש

הון אנושי: בעלי ברית

נדל"ניסטים, אנשי שוק אפור ורבני סלבס התקבצו בבית הכנסת הגדול כדי לקחת חלק בברית המילה של בנה של ענבל אור בסוג של קאמבק משותף

ארי ליבסקר 07:2403.12.15
שנה וחצי אחרי גירושיה כבר חגגו יזמית הנדל"ן ענבל אור ואיש הנדל"ן שלומי טהורי ברית מילה לבנם המשותף. כתפאורה שימש בית הכנסת הגדול בתל אביב, פיסת נדל"ן יוקרתי בפני עצמה שזוהרה הועם במהלך השנים והיא משמשת היום בעיקר אכסניה לאירועים של בעלי יכולת ותודעה היסטורית. בכניסה לבית הכנסת עמד בר משקאות שעליו זרי פרחים מהודרים, והאורחים, בעיקר משפחה, אנשי נדל"ן ורני רהב, מיהרו פנימה מפאת גשם הזלעפות שירד בצהרי יום שני, תופסים לעצמם על הדרך נשנוש מעודן שארגנו להם השף טל חובש וחברת ההפקה פיין. ניגשתי אל אור ואיחלתי לה מזל טוב. "אני נורא מתרגשת", ענתה לי, "מדובר בבן ראשון אחרי שלוש בנות ואני מאוד חוששת". אפשר להגיד עליה הרבה דברים, אבל את זה שהיא בחורה מזרחית שבאה מהפריפריה וטיפסה במעלה ענף הנדל"ן הגברי והכוחני אי אפשר לקחת ממנה.

 

הרנטגן הרנטגן צילום: רפי דלויה

 

חרף האירוע, דיברנו ביזנס. שאלתי אותה על השטח המפורסם של גבעת עמל ב' בתל אביב שהזכויות לבנייה בו היו בידיה אך היא לא הצליחה לממש אותן והן עברו לידי המתחרה משפחת כוזהינוף. "כואב לי על אנשי גבעת עמל", אמרה אור, והתייחסה לטענות של התושבים על כך שבעלי הקרקע החדשים פינו אותם ממנה תמורת פיצוי זעום. "אני בקשר איתם גם היום. מדובר באנשים הגונים וטובים שרק דרשו את שלהם. הם לא היו חמדנים ולכן העסקה שלי איתם היתה הגונה. תמיד צריך לזכור שלפני עסקים עומדים בני אדם. מאוד כואב לי שיזמים וקבלנים מתנהגים ככה בצורה לא אנושית לאנשים שחיו שם כל החיים שלהם". בשלב הזה אור נלקחה ממני. בכל זאת, ברית.

 

רק אז הבחנתי שהסנדק של הרך הנולד הוא לא אחר מהרב יעקב "הרנטגן" איפרגן. זה נראה כמו סוג של קאמבק צנוע, אחרי המרורים ששבע חסידו המפורסם ביותר נוחי דנקנר. ואולי דווקא כניסתו הצפויה לכלא של הרב יאשיהו פינטו, מגנט העשירים שעלה לגדולה וירד ממנה, היא שמכשירה את השטח לחזרה לעניינים. כך או כך, הנוכחים הנרגשים מיהרו להתגודד סביבו ולנשק את ידו. אני לחצתי אותה. שאלתי את הרב איך קרה שדנקנר הסתבך כל כך, אחרי כל הברכות שקיבל ממנו והכסף שתרם. "נוחי הוא בחור זהב ואני מאחל לו כל טוב", ענה הרנטגן. "אני גם זוכר אותך בהקשר שלו, היית מסתובב כשהוא היה מגיע. מה שלומך?". רציתי לנצל את ההזמנה ולתנות את צרותיי על אוזנו של הרב, אבל איש קירח וקשוח חתך אותי משם והוביל את הרב למקום אחר.

 

אבי זרקי אבי זרקי צילום: רפי דלויה

 

ואז פגשתי את איש השוק האפור שלי נרקיס. שאלתי אותו למה הוא לא מנפיק בבורסה כפי שעשו בהצלחה האחים נאווי.

 

נרקיס ענה לי: "למה שאני אנפיק בבורסה? מה אני צריך שכל העולם יידע כמה יש לי ואתן דין וחשבון? אני אפילו לא רשום כחברה ברשם החברות. לא צריך את החטטנות הזאת. אני אוהב להיות מאחורי הקלעים". חרף חיבתו לצניעות, נרקיס קיבל מהמלצרים יחס של מלך. הכל הוגש אליו לשולחן. הוא לא נדרש לגשת לבופה ככל האחרים.

 

מי שעוד הגיע לתת כבוד היה איש העסקים רפי אלול. "אני חבר של טהורי", אמר. גם אלול הוא איש נדל"ן, אבל רוב עסקיו נמצאים מתחת לרדאר. אחר כך שוחחתי עם אדם שהציג את עצמו כשותף של טהורי למטוס הפרטי שלו. מסתבר שאבי הרך הנולד הוא לא רק נדל"ניסט שמתמחה במכירת קרקע חקלאית וחלומות למשקיעים צעירים, אלא הוא גם טייס חלומי בפני עצמו עם כישורי טיסה לא רעים בכלל, כפי שניסח זאת שותפו האלמוני.

 

בשלב הזה הרנטגן הוזמן לעלות לבמה ולהחזיק בתינוק. מוהל הסלבס אבי זרקי, שהתהדר בתואר המוהל הראשי של תל אביב – ואני לא ידעתי שגם כזה יש - סלסל ברכות ומזמורים ואז חתך כנראה את מה שצריך. אחר כך הניפו את הנימול אל על לאוויר ושאלו את שמו בישראל. "רואי", ענתה אור והזילה דמעה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x