$
בארץ

חברת החשמל עותרת לבג"ץ: לא לעדכן את תעריף החשמל עד להעלאת תעריפי ההולכה

מדובר בתעריף שלא עודכן באופן רשמי מאז 2002 - דבר שלטענת החברה מהווה מכשול בטיפול ראוי של מערכת ההולכה ומסב לה נזק של 10 מיליארד שקל; החברה אף מבקשת מביהמ"ש: "להימנע מכל הפחתה בתעריפי החשמל, עד לכניסתו לתוקף של בסיס תעריפים החדש"

ליאור גוטמן 08:4101.12.15
חברת החשמל לישראל הגישה אתמול (ב') לבית המשפט העליון בירושלים בשבתו כבג"ץ עתירה למתן צווים על תנאי כנגד רשות החשמל, ובה היא מבקשת להורות לרגולטור שלה לפרסם תוך 45 יום שימוע לקראת עדכון תעריפי ההולכה. מדובר בתעריף שלא עודכן רשמית מאז 2002, ולאורך השנים חברת החשמל קיבלה בגינו מקדמות תשלום שונות שלטענתה לא מכסות את עלויות האחזקה של מערכת ההולכה והסבו לה נזק של 10 מיליארד שקל עד כה. הנושא עלה לדיון בזמן הסופה האחרונה שהתחוללה באוקטובר אז מצאה חברת החשמל שתשתיות הולכת החשמל באזורים רבים (ובעיקר בשרון) אינן עומדות בעומס, וההסבר של החברה היה שרשות החשמל מסרבת להכיר בעלויות התחזוקה ומונעת ממנה לכאורה לטפל בהם כיאות.

 

עוד מבקשת חברת החשמל מבית המשפט כי יורה לרשות "להימנע מכל הפחתה בתעריפי החשמל, עד לכניסתו לתוקף של בסיס תעריפים החדש", ככל שאלו מתוכננים עד סוף השנה.

 

רק אתמול (ב') סיכמה יו"ר רשות החשמל את תפקידה לאחר שהממשלה בתמיכת משרד האוצר הקימה תחתיה רשות חשמל חדשה שאיחדה בין הרשות קיימת למינהל החשמל והכפיפה את שניהם לשר האנרגיה יובל שטייניץ כבר מינואר הקרוב.

 

כזכור, דו"ח שהזמינה רשות החשמל בנושא מחברה חיצונית מצא שתעריף ההולכה אמור לעלות בכ-17%, זאת בתמורה להפחתה של 34% בשכר עובדי מגזר ההולכה. הדו"ח לא יושם על ידי הרשות.

 

עובדי חברת החשמל בסופה האחרונה. לטענת חברת החשמל  אי עדכון תעריפי ההולכה מונעים ממנה טיפול ראוי במערכת ההולכה עובדי חברת החשמל בסופה האחרונה. לטענת חברת החשמל אי עדכון תעריפי ההולכה מונעים ממנה טיפול ראוי במערכת ההולכה צילום: יובל חן

 

מרשות החשמל נמסר בתגובה, "עתירת חברת החשמל טרם הוגשה לרשות החשמל, ורשות החשמל תגיב לכשתתקבל העתירה. למהות העניין, יש לציין כי ציבור צרכני החשמל זכאי בדין ועל פי החוק ליהנות מהפחתת תעריפי החשמל בגין ההפחתה במחירי הפחם בעולם, שהביאה להפחתה משמעותית בעלויות הייצור של חברת החשמל ואין לה כל קשר לתעריף ההולכה והחלוקה.

 

"נושא עדכון תעריפי ההולכה והחלוקה נמצא בימים אלה בדיונים אחרונים בועדת משנה למליאת רשות החשמל, הצפויה לקבל החלטותיה בקרוב. דיוני הועדה מתקיימים בהמשך ובתגובה לדו"ח מעמיק שהוכן בנושא עבור רשות החשמל בידי חברת הייעוץ הבינלאומית נוויגנט (Navigant) לאורך השנתיים האחרונות, וסיומו עוכב, בין היתר, בידי חברת החשמל עצמה, אשר העבירה את מלוא הנתונים הנדרשים לבחינת נושא עדכון תעריף הרשת לעומקו רק ביולי 2015. התנהלות זו אינה טכנית או חד פעמית - הסיבות לשיהוי עדכון התעריף הינן פועל יוצא להתנהלותה הפיננסית והארגונית של חברת החשמל בעשור האחרון. חברת הייעוץ התייחסה להתנהלות זו וציינה כי בכל 28 שנות ניסיונה בתחום, היא לא נתקלה בחברה עם חוסר שקיפות מהותי שכזה והעדר נתונים מהותיים שעל כל חברה להיות מסוגלת לספק. בנוסף, אף ציינה כי תהליך איסוף המידע הנ"ל מהחברה דחה את סיום הייעוץ בשנה שלמה.

 

"יש לציין כי במהלך השנים האחרונות החליטה רשות החשמל על מתן מקדמה לתעריף הרשת בסכום מצטבר משמעותי ביותר של כמיליארד וארבע מאות מליון שקלים. תוספת זו, מבחינת החברה, הנה מקבילה לעדכון התעריף. יצויין עוד, כי מבקר המדינה עצמו קבע כי חברת החשמל לא בהכרח נפגעה מאי עדכון מבנה התעריף הפורמאלי. למרות התוספות התקציביות המשמעותיות שניתנו, נתוני הרשות מצביעים על כך שתוספות אלה כלל לא נותבו על ידי החברה להגדלת השקעותיה בתשתית. בשל כך, החליטה הרשות בספטמבר 2015 להקים חשבון פיקוח ייעודי בו יופקד סכום התוספת מדי חודש על ידי חברת החשמל והרשות תאשר תשלומים רק לאחר שתוודא כי הכסף הוצא להשקעות מאושרות בתשתית הולכה והחלוקה. בהתאם, עבודת ועדת המשנה תושלם בהקדם, לקראת עדכון התעריף על בסיס מנגנון הפיקוח והשקיפות המעובה והמעודכן".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x