שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

שנתיים מאסר ליו"ר צעירי חב"ד לשעבר שהורשע בקבלת כספי תרומה במרמה

הרב יוסף אהרונוב הורשע על פי הודאתו ובמסגרת הסדר טיעון בקבלה במרמה של 3.5 מיליון שקל. ביהמ"ש גם הטיל עליו קנס של 1.5 מיליון שקל

זוהר שחר לוי 14:4429.11.15

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (א') שנתיים מאסר בפועל וקנס של 1.5 מיליון שקל על הרב יוסף אהרונוב, יו"ר אגודת צעירי חב"ד לשעבר, שהורשע במסגרת הסדר טיעון בקבלה במרמה של כספי תרומה. "לא ניתן לקבל מצד אחד שליחת יד בכספי הציבור ומצד שני עשיית צדקה עם נזקקים", נכתב בגזר הדין.

 

לפני כשבועיים הורשע אהרונוב, על פי הודאתו ובמסגרת הסדר טיעון, בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, רישום כוזב במסמכי תאגיד ושימוש במרמה, ערמה ותחבולה במטרה להתחמק ממס בהיקף של מיליוני שקלים.

 

על פי כתב האישום שהוגש נגד אהרונוב, באמצעות פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), הוא קיבל כספי תרומות שהיו מיועדים לעמותה על שם 'חב"ד צ'רנוביל צ'ילדרן', המסייעת לנפגעי צ'רנוביל, וזאת במרמה ובהיקף של כ-3.5 מיליון שקל.

 

במקביל לכתב האישום הגישו הצדדים הסדר טיעון שלפיו הורשע אהרונוב. בטרם נגזר עונשו, ביקשו סנגוריו, עוה"ד נתי שמחוני ואסף קליין, להתחשב בו וציינו את משך הזמן הרב שעבר מאז החלה החקירה ועד להכשת כתב האישום, 7 שנים.

 

יש לציין כי להליך הפלילי קדם הליך אזרחי, בו יוצג אהרונוב על ידי עוה"ד קובי גולדמן ואורי גולדמן. במסגרת הליך זה שילם הרב 2.5 מיליון שקל לרשויות המדינה, דבר שסייע להשגת הסדר הטיעון בעניינו.

 

מימין: הרב יוסף אהרונוב, לשעבר יו"ר צעירי חב"ד, בבית המשפט המחוזי בת"א. "ניצל באופן ציני ושיטת את רצונם הטוב של תורמים" מימין: הרב יוסף אהרונוב, לשעבר יו"ר צעירי חב"ד, בבית המשפט המחוזי בת"א. "ניצל באופן ציני ושיטת את רצונם הטוב של תורמים" צילום: אוראל כהן

 

"הנאשם", כתב השופט ירון לוי בגזר הדין, "ניצל באופן ציני ושיטתי, משך שנים, את רצונם הטוב של תורמים, ותוך הצגת מצג כוזב – לפיו, כספי התרומות יופקדו בחשבון הבנק של העמותה – כשבפועל הועברו כספים אלה לחשבון בנק פרטי בבעלותו".

 

לפי גזר הדין, חומרת המעשים באה לידי ביטוי בהיקף הגבוה של סכומי המרמה, התמשכות העבירות על פני תקופה של כ-8 שנים ו"במרכזיות הנאשם בפעילות העבריינית, שחטא והחטיא תוך ניצול שליטתו בפילות הפיננסית של העמותה". לפי
בית המשפט, אהרונוב פעל "בדרכי תחבולה ומרמה מתוחכמות ומגוונות" ובכל אלה "יש כדי ללמד אף על מידה לא מבוטלת של עזות מצח, והעדר חשש מאימת הדין".

 

עוד מצוין השופט, כי מעבר לפגיעה בציבור הרחב, בתפקוד הכלכלי התקן של המשק ובכרום בערכים החשובים של גביית מס אמת "פגע הנאשם במעשיו, אף בשמה הטוב של חב"ד ובאמון הציבור בה".

 

יחד עם זאת, מציין גזר הדין גם את משך הזמן והשיהוי בכתב האישום, כמו גם נטילת האחריות והודאתו - אלה מהווים שיקול מקל במתן עונשו. "אין ספק", כתב השופט, "שתרומת הנאשם לחברה ולקהילה משמעותית וראויה להערכה. עם זאת, לא ניתן להתעלם מכך שכתוצאה מחלק ממעשיו הלא חוקיים הפיק הנאשם טובות הנאה אישיות... אף ביחס למעשי הצדקה שעשה הנאשם, הרי שמדובר, חלקית לפחות, במוסר כפול. לא ניתן לקבל מצד אחד, שליחת יד בכספי הציבור ומצד שני עשיית צדקה עם נזקקים, שלא ניתן לשלול שחלקה לפחות, מתוך גזל כספי הציבור".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x