$
בארץ

דו"ח חמור על מכרז הקרונות? נתע ממשיכה בשלה

לאחר הפרסום בכלכליסט על דו"ח האוצר המתריע כי מכרז קרונות הרכבת הקלה מסוכן, מתברר כי חברת נתע מתכוונת לקדם במהירות את מכרז המערכות של הרכבת. אלא שאם יוקפא מכרז הקרונות, הדבר עלול להוביל לבזבוז כספים במכרז החדש

ליאור גוטמן 06:4826.11.15

חברת נתע, שאחראית על הקמת מערכות הסעת ההמונים במטרופולין תל אביב, הודיעה בימים האחרונים שהיא מתכוונת לקדם את מכרז המערכות של הרכבת עד סוף השנה, אף שוועדת בדיקה של האוצר מצאה שמכרז הקרונות לקוי ונוהל לכאורה בדרך עקומה. התוצאה עלולה להיות שמכרז המערכות ייצא לדרכו, ואילו מכרז הקרונות יוקפא, ובשל כך עלול להיווצר פער בלוחות הזמנים של הקמת הרכבת ובזבוז כספים על ציוד שנקנה.

המכתב שנשלח מנתע בנוגע למכרז החדש מכוון לארבע הקבוצות שעברו את שלב המיון המוקדם (אלסטום ומנרב; בומברדיה ודניה סיבוס; קבוצה צרפתית; קבוצה ספרדית). כמו מכרז הקרונות, גם המכרז למערכות החל לפני כמה שנים (יוני 2012) והסתיים רק כשנה וחצי לאחר מכן. מאז חלפו עוד קרוב לשנתיים ללא התקדמות מעשית.

אתמול נחשף ב"כלכליסט" כי טיוטת דו"ח שהוגש לחשכ"לית מיכל עבאדי־בויאנג'ו מעיד שמכרז הקרונות הענקי, בהיקף 2 מיליארד שקל, בעייתי. "מכרז הקרונות בוצע באופן שגוי ובעייתי ומן הראוי לבחון על ידי הגורמים במכרז האם להמשיכו במתכונתו הנוכחית או תוך ביצוע תיקונים, או לפרסם מכרז חדש", לשון הבודקים רונן וולפמן ורו"ח יצחק עזר.

 

שר התחבורה ישראל כץ. משרדו תומך במכרז החדש שר התחבורה ישראל כץ. משרדו תומך במכרז החדש צילום: אוראל כהן

 

פילוח מרכיבי הציון מגלה שנציגי המדינה והנהלת נתע לא ביצעו סינון מקדים. "מסיבות שלא הובהרו הוחלט לדלג על שלב זה ונקבעו תנאי סף אשר היו נמוכים יחסית", כותבים

מחברי הדו"ח.

 

מחברת נתע נמסר בתגובה: "אנו פועלים על פי הנחיות ועדת ההיגוי העליונה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x