$
משפט

בכירים לשעבר במשרד החוץ הואשמו בגניבה: "179 אלף שקל על בשר"

על פי כתב האישום שהגישה הפרקליטות, שני העובדים חייבו את המשרד בעת רכישת מוצרים לשימוש פרטי, בהם מזון, נופשים ומכשירי חשמל

זוהר שחר לוי 12:5525.11.15
כתב אישום על שוחד וגניבה הוגש הבוקר (ד') לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד שני עובדים בכירים לשעבר במשרד החוץ ולפיו הם חייבו את המשרד בנופשים פרטיים ובמוצרי חשמל ובשר שרכשו, וכן ניסו לגנוב את כספי השגרירות בקהיר כשפונתה בעקבות ההפיכה במצרים.

 

כתב האישום הוגש על ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה נגד אבשלום אשורי ששימש כמנהל מחלקת המשק במשרד החוץ ונגד יהושע (שוקי) גבאי ששימש כסגן החשב במשרד. כתב האישום מייחס לשניים, בין היתר, עבירות של קבלת שוחד, גניבה בידי עובד ציבור, קבלת דבר במרמה וכן עבירות לפי חוק המחשבים.

 

גבאי היה אחראי במשרד החוץ על הטיפול השוטף בנושאים כספיים, לרבות ביצוע התשלום הנדרש לספקים איתם עבד המשרד. אשורי היה אחראי על תקשרות המשרד עם ספקים, לרבות אישור הצעות מחיר וביצוע ההזמנות.

 

חקירת המשטרה שנוהלה על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) שבלהב 433 העלתה את החשד כי השניים ניצלו לכאורה את הסמכויות שניתנו להם מתוקף תפקידם כדי לגנוב מכספי המשרד בדרכים שונות.

 

מכתב האישום, שהוגש באמצעות עוה"ד עמרי קופלר, יעל דקל-שפריר ומוחמד סראחנה מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, עולה כי גבאי ניסה לגנוב כספים שהיו בכספת משרדו, בסך של למעלה מ-70 אלף דולר. מקורם של כספים אלו בשגרירות קהיר שפונתה בספטמבר 2011 בשל המון זועם שפשט בכוח אל תוך בניין השגרירות.  

 

בכתבי האישום נטען כי גבאי חייב את משרד החוץ בתשלום עבור נופשים שלו ושל בני משפחתו במלון הרודס באילת, וכן חייב את המשרד בנופשים של אשורי ובני משפחתו, בצורה החורגת מזכאותם הרגילה של עובדי המשרד לנופש.

 

עוד נטען בכתב האישום כי בין השנים 2009 עד 2013 רכש אשורי מוצרי בשר ממינימרקט בירושלים על חשבון משרד החוץ. "המוצרים", כך נכתב, "שנרכשו על ידי אשורי והסכומים לתשלום נרשמו בהנהלת החשבונות של המינימרקט על שם משרד החוץ, ובתום תקופה הוציא העסק לאשורי חשבונית לתשלום. אשורי דרש לרשום את החשבונית עבור משרד החוץ ולחייב את המשרד בתשלום בגין המוצרים שנרכשו". בסך הכל חוייב המשרד, במספר רב של פעמים, בתשלום עבור מוצרי הבשר בסכום של כ-179 אלף שקל.

 

 

גבאי ואשורי, כך טוענים בפרקליטות, אף פעלו כדי לחייב את משרד החוץ בתשלום עבור מוצרי מזון שרכש אשורי לצרכיו האישיים, בהיקף של למעלה מ-150 אלף שקל. בנוסף לכך, בכתב האישום נטען כי גבאי ואשורי קיבלו מדוד מרילי, ספק מוצרי חשמל של משרד החוץ, מוצרי חשמל בחינם לצרכיהם הפרטיים, וזאת בעד פעולות הקשורות במילוי תפקידם. כך למשל, נאשם אשורי כי קיבל מזגנים ממרילי בשווי של 23 אלף שקל וגבאי קיבל מקרר, תנור וכיריים בשווי של למעלה מ-14 אלף שקל. במקרים אחרים, בהם לא ניתנו לגבאי מוצרי החשמל בחינם, פעל גבאי כדי לחייב את משרד החוץ בגין מוצרי החשמל ששימשו את בני משפחתו.

 

יצויין, כי כתב אישום כנגד מרילי, בעליה של חנות מוצרי החשמל, שסיפק לגבאי ואשורי מוצרים בחינם, הוגש בספטמבר 2015 במסגרת הסדר טיעון לבית המשפט בירושלים. גזר הדין בעניינו של מרילי צפוי להינתן בקרוב.

 

עורכי הדין דרור מתתיהו, ממשרד פישר-בכר-חן, ושמעון דולן, המייצגים את גבאי, מסרו בתגובה: "באמתחתנו טענות וראיות כבדות משקל, אשר יש בהן כדי להפריך את האישומים המיוחסים למרשנו ולשמוט את הקרקע תחת כתב האישום. אלה תובאנה בפני בית המשפט, בעת המתאימה לכך".

 

עוה"ד אורון שוורץ, יוגב נרקיס ורותם ניר, המייצגים את אשורי, מסרו: "לטעמנו עבירת השוחד רחוקה מלהיות מובהקת ואילו יתר העניינים המנויים בכתב האישום מתאימים הרבה יותר לערכאה העוסקת בדין המשמעתי. באופן זה נתעמת עם הראיות והטענות המשפטיות בבית המשפט".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x