$
דעות

בלי מע"מ על תחבורה ציבורית, חשמל ומים – רק כי הבטיחו?

הפחתת המע"מ היא מהלך שגם נתניהו, כחלון ודרעי מבינים שהצרכנים לא באמת ירוויחו ממנו. אז למה הם בכל זאת מתעקשים לקדם אותו, ומה הם יכולים ללמוד מהדרישה האירופית להוריד את המע"מ על טמפונים

עמרי מילמן 07:5217.11.15
גם לאחר אישור התקציב מחר בערב, סוגיית המע"מ והפחתתו תישאר פתוחה, וזאת משום שגם ראש הממשלה בנימין נתניהו, גם שר האוצר משה כחלון וגם שר הכלכלה היוצא אריה דרעי סבורים כי מדובר למעשה בתוכנית גרועה. זה כמובן לא מנע מהם לדחוף את התוכנית מסיבות שונות, אם מצד נתניהו בתקופת קמפיין הבחירות, ואם למשל מצד דרעי כדי לממש את הבטחתו.

 

נתניהו עבר מתמיכה להתנגדות חלושה

 

ראש הממשלה נתניהו אמר אתמול על הדרישות של דרעי ל־0% מע"מ על תחבורה ציבורית לכלל הציבור ועל חשמל ומים לשכבות החלשות כי הוא "לא אוהב את ההסכם על 0% מע"מ, אך יש לכבד הסכמים". בהתייחסות קצרה זו למחלוקת בין האוצר לדרעי, הוציא נתניהו את כל האוויר מהנאום שנשא רגע לפני קמפיין הבחירות שלו בדצמבר 2014 לאחר שפיטר את שר האוצר דאז יאיר לפיד ואת שרת המשפטים ציפי לבני.

 

באותו קמפיין ניסה נתניהו לשכנע את הציבור כי התוכנית של לפיד ל־0% מע"מ על דירות חדשות היא תוכנית גרועה, ופירט כי תוכניתו, שנחשפה ב"כלכליסט", טובה יותר. "יש תוכנית חלופית, וזה 0% מע"מ על מוצרי מזון בסיסיים בפיקוח, וזו הטבה שתגיע למיליוני אנשים. זה הצורך הבסיסי ביותר של אנשים: לחם, חלב, ביצים. היא תאפשר לחסוך מאות עד אלפי שקלים בשנה. זו הפחתה מיידית של 15% במחירי המזון המפוקחים. כל ההנחה הזאת תגיע לאזרחים, וככל שהמשפחה חלשה יותר, החיסכון משמעותי יותר. זה צדק חברתי. זה עוזר לשכבות החלשות".

 

אמירות אלה סותרות כל מחקר כלכלי שנעשה בשנים האחרונות וכל ניסיון שנעשה בעולם בנושא מע"מ מופחת על מוצרים מסוימים. נתניהו ידוע בהבנתו בכלכלה, אך בתקופת בחירות הכול מותר ולכן בחר אז להתמקד באיום האיראני. נתניהו אמר באותה התקופה כי הנחה את המועצה הלאומית לכלכלה לבחון את הנושא. תוצאות הבחינה, כמו מרבית עבודת המועצה, מעולם לא נחשפו לציבור, אך קשה להאמין שיו"ר המועצה לשעבר פרופ' יוג'ין קנדל היה תומך נלהב של 0% מע"מ מכל סוג שהוא. אולם לאור היותה של המועצה גוף מסתורי שאינו מחויב בדין וחשבון לציבור, נתניהו יכול להיתלות ב"עבודה" שלה.

 

 

כחלון ודרעי תומכים על אש קטנה

 

שר האוצר כחלון הביע תמיכה במהלך, אמנם, ועדיין שומר לו תקציב ייעודי של 650 מיליון שקל, אף שדרעי דורש יותר. ואולם, כחלון מאפשר לממונה על התקציבים באוצר לנסות לטרפד אותו. דרעי הודה כבר כי הבין שתוכניתו המקורית ל־0% מע"מ על מוצרים מפוקחים אינה באמת יעילה ולא תגיע לאוכלוסיית היעד, אך זה לא מונע ממנו לקדם אותה בנוגע לתחבורה ציבורית, מים וחשמל, שכן הוא רוצה להיבחר מחדש. העיקר לרשום 0% מע"מ על הסטיקר, ולמי איכפת מהשקופים.

 

באוצר לא חוששים מאישור ההפחתה רק משום שלא יוכלו לבטלה מרגע שתאושר, כמו במקרה של הפטור הניתן על פירות וירקות או הפטור ממע"מ באילת, שהתגלו מזמן כלא יעילים וכקרקע פורה להעלמות מס והון שחור. הטבות המס גם אינן נבחנות לאור המציאות הכלכלית. קיצוצים רוחביים אינם משפיעים עליהם, לטוב ולרע, ומן הסתם גם לא העלאות מסים.

 

נתניהו. אמירות שסותרות כל מחקר כלכלי בתחום נתניהו. אמירות שסותרות כל מחקר כלכלי בתחום צילום: מרק ישראל סלם / ג'רוזלם

 

הבעיה החמורה יותר של אותן הטבות היא שהן תמיד נוטות לכישלון, ולא רק ישראל נופלת כאן. מדינות אירופה שופעות בפטורים ממע"מ או שיעורי מס שונים, והיום הן מלקות את עצמן על הטעות, שרק מביאה לאובדן של הכנסות שיכלו להגיע למטרות חברתיות טובות יותר ומיטיבה בעיקר עם היצרנים והמשווקים שבדרך כלל נמצאים בשכבות החזקות של החברה. מדובר גם במדרון חלקלק לא פשוט. לא משנה מה תחליט הממשלה, תמיד יהיו מוצרים חיוניים יותר שיצדיקו פטור ממע"מ, כמו תרופות מצילות חיים ומזון לתינוקות.

 

בתקופה האחרונה, לפחות עד מתקפת הטרור בפריז, נשות צרפת מחו על כך שהממשלה לא מפחיתה את המע"מ על טמפונים לאחוזים ספורים, לעומת השיעור הקבוע של כ־20%, מה שיעלה למדינות עשרות מיליוני יורו. גם בבריטניה התקיים דיון ציבורי דומה כמה שבועות לפני כן בשאלה אם מדובר במוצרי מותרות או במוצרים חיוניים. אולם זהו שיח שאינו רלוונטי כלל למע"מ. אם מחירי הטמפונים גבוהים מדי, הדרך לטפל בכך היא בדיוק כמו שצריך לטפל בכל שוק ריכוזי אחר: הגדלת התחרות. ואם ישנו כשל שוק שאינו מאפשר זאת, אפשר לפקח על המחירים או לסבסד יצרנים או יבואנים. בשורה התחתונה, הפחתת המע"מ, שאיימה על העברת התקציב עד לפני ימים אחדים, היא משהו שנראה כי שלושת השרים שידם בדבר היו מעדיפים שלא יתקיים.

 

ואם כבר חוזרים לנאום נתניהו בדצמבר. כחלק מההתרסה נגד תוכניתו של לפיד לגבי 0% מע"מ על דירות חדשות אמר נתניהו כי "זה יעלה 2 מיליארד שקל ולא 3 מיליארד כמו 0% מע"מ על דירות. את המיליארד הנותרים נשקיע בחיילים משוחררים". בסופו של דבר, בהסכמים קואליציוניים של 9 מיליארד שקל, ועוד כמה מאות מיליונים לחברי הכנסת הסוררים בדיונים האחרונים, החיילים קיבלו רק 600 מיליון שקל, קצת יותר ממחצית.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x