$
משפט

בג"ץ קבע: פסקי הדין חוזרים לגוגל

השופטים קבעו בסוף השבוע כי להנהלת בתי המשפט אין סמכות למנוע את הופעתם של פסקי דין במנועי חיפוש, זאת שנה לאחר שהנהלה החליטה להתנות את הגישה למאגר בחתימה על כתב התחייבות

זוהר שחר לוי 19:5116.11.15
בג"ץ קבע כי שופטי בג"ץ קבעו בסוף השבוע כי הנהלת בתי המשפט לא יכולה למנוע את איתורם של פסקי דין באתרי חיפוש שונים כמו גוגל. את העתירה הגישה חברת חשב ה.פ.ס מידע עסקי לפני כשנה באמצעות עורכי הדין עופר לריש וסיוון נוימרק ממשרד ראב"ד מגריזו בנקל ושות', לאחר החלטת הנהלת בתי המשפט להתנות את הגישה למאגר פסקי הדין וההחלטות שברשותה בחתימה על כתב התחייבות. כתב ההתחייבות כלל איסור של מפתוח (אינדוקס) המידע באופן שיאפשר את מציאתו על ידי מנועי חיפוש אינטרנטיים כמו גוגל ובלינג.

 

העותרת היא חברה מסחרית שעיקר עיסוקה הפעלת אתרי אינטרנט המספקים מידע לציבור בתשלום, בהם האתרים תקדין ותקדין לייט בהם ניתן למצוא פסקי דין והחלטות משפטיות. בשנת 2008 חתמה החברה לפי דרישת הנהלת בתי המשפט על כתב התחייבות לפיו היא מפרסמת רק מסמכים המותרים לפרסום בכפוף לכל דין. ב־2013 הוסיפה הנהלת בתי המשפט כאמור התניה לפיה הגישה למאגר הפסיקה תותנה בהתחייבות למנוע אינדוקס.

 

לפי החלטת בג"ץ, הנהלת בתי המשפט לא הצביעה על מקור סמכות הניצב בבסיס טענתה. לדברי השופט אליקים רובינשטיין שכתב את פסק הדין, לא ניתן לאפשר להנהלת בתי המשפט להגביל את גישת החברה למאגר הפסיקה באופן שיפגע בחופש העיסוק שלה ללא שיש סמכות לכך בפסיקה.

 

 צילום: שאטרסטוק

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x