$
בארץ

לקראת הדיון בוועדת הכלכלה: האמריקאים ביקשו מידע על אישור מתווה הגז

לכלכליסט נודע כי שגרירות ארה"ב פנתה ליו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל. נתניהו צפוי להיוועץ בוועדה לפני שיחתום על עקיפת הממונה על הגבלים

ליאור גוטמן 06:5412.11.15

אחד מיועצי האנרגיה של שגרירות ארצות הברית בישראל פנה בימים האחרונים ללשכת יושב ראש ועדת הכלכלה איתן כבל במטרה לקבל מידע על אישור מתווה הגז — כך נודע ל"כלכליסט". היועץ ניסה להבין מה הם לוחות הזמנים של דיוני הוועדה ומה הסיכוי של ראש הממשלה נתניהו להשלים בה את המהלך. נתניהו, שמכהן גם כשר הכלכלה, אמור להגיע להיוועצות בוועדה ולנמק שם מדוע הוא יחתום על סעיף 52, המאפשר לעקוף את הממונה על הגבלים עסקיים.

 בשגרירות האמריקאית ניסו תחילה להשיג את לשכתו של כבל בטלפון. הנסיון לא צלח, והשגרירות ניסתה להתכתב עם חלק מאנשי לשכת כבל, אולי כצעד מקדים לפנייה ליושב ראש הוועדה עצמו. הם ניסו לברר אם כבל מתכוון למרוח את הדיונים ורצו לבדוק מה יכולתו של נתניהו להצליח להכתיר את המתווה כבעל חשיבות ביטחונית — מה שיאפשר לו להפעיל את סעיף 52.

 

יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל צילום: דוברות הכנסת

 

"אנחנו מודעים לכך שוועדת הכלכלה תתכנס כדי לדון במתווה הגז, ובאופן ייחודי בהעברת סמכויות שר הכלכלה לראש הממשלה נתניהו, לרבות יכולתו להשתמש בתימוכין כי הגז הוא נושא בעל חשיבות ביטחונית", כתבו נציגי השגרירות לאנשי לשכת כבל, "האם יש לכם מושג כמה זמן ייארך הדיון במסגרת עבודת הוועדה?".

 

לצערם של אנשי השגרירות הפניה לא זכתה למענה. אנשי לשכת כבל עצרו את ההתקשרות בהמתנה לקבלת הוראות כיצד לפעול. בשלב זה כבל עוד לא נכנס לתמונה.

 

טלפונים ומסרונים לחברי הקואליציה

 

פניית השגרירות ללשכת כבל לא היתה הנסיון האמריקאי הראשון ליצור קשר עם חברי כנסת בהקשר זה. במשך החודשים האחרונים פנו נציגי ממשל שונים לאנשי משרדי האנרגיה, האוצר וראש הממשלה. הם גם שלחו מסרונים וטלפנו לאנשי הקואליציה בדרישה לאשר את מתווה הגז הממשלתי.

נוסף על כך, רק בחודש יוני האחרון נחשף ב"כלכליסט" כי עד שנת 2013 החזיק מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי מניות של נובל אנרג'י בסכום שנאמד בכמיליון דולר. נובל אנרג'י היא קבלנית הקידוח של מאגרי הגז ובעלת אחזקות בהם.

 

קרי נחשב לשושבין המרכזי של הסכם גז עתידי בין ישראל לירדן, והוא זה שטלפן לנתניהו בבקשה לקדם את מתווה הגז לאחר סירובו של הממונה על הגבלים לשעבר דיויד גילה לאשר פטור מהסדר כובל לחברות הגז.

 

כבל כבר מכין שאלות לנתניהו

 

נכון להיום אין תאריך מוסכם לדיון בוועדת הכלכלה, אך כבל צפוי להזמין את נתניהו לתת את נימוקיו עוד החודש. גם כבל וגם משרד האנרגיה קיבלו חוות דעת משפטית לא פורמלית שלפיה אם ינסה כבל למרוח את הדיון — תוכל הממשלה לוותר עליו.

 

בשגרירות ארצות הברית לא הכחישו את הפניה לוועדת הכלכלה. הם מסרו בתגובה: "כמו שטענו בעבר, אנחנו מקווים שישראל תגיע להסכם שיאפשר את פיתוח שדות הגז שלה. פרטי כל הסכם הם כמובן עניינה והחלטתה של ממשלת ישראל והציבור".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x