$
משפט

הפרקליטות תכריע אם להעמיד לדין את פעילי שוק ההון הבכירים גולדמן, מאור ואשרת

על פי החשד, משה גולדמן, שאול מאור והדר אשרת, היו מעורבים בתרמית בני"ע שבה גרפו רווחים בהיקף של 11 מיליון שקל על חשבון עמיתי פסגות. הרשות טוענת שחשבון הנוסטרו של בית ההשקעות מאור-לוסקי של מאור, שימש כחשבון קש להסוואת הרווחים מהתרמית

תומר גנון 12:5904.11.15

רשות ני"ע העבירה לאחרונה לפרקליטות את תיקי החקירה נגד פעילי שוק ההון משה גולדמן, שאול מאור והדר אושרת, החשודים בעבירות של תרמית בני"ע, שוחד, מרמה, הפרת אמונים והלבנת הון. הפרקליטות תכריע האם להעמיד לדין את השלושה, מהפעילים הבכירים והמוכרים בשוק עד לאחרונה.

 

טרם ידוע מה המלצת הרשות למחלקת ני"ע בפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) לגבי העמדה לדין של השלושה. עם זאת,לפני מספר חודשים הודיע לביהמ"ש סגן היועצת המשפטית של הרשות, עו"ד ערן שחם-שביט, כי "ישנה התקדמות חקירתית ממשית במהלך החודשים האחרונים".

 

משה גולדמן והדר אשרת משה גולדמן והדר אשרת צילום: אוראל כהן

 

החקירה הגלויה בפרשה החלה בינואר 2014, עם מעצרם של השלושה. גולדמן היה מנהל ההשקעות הראשי של קופת הגמל גדיש בבית ההשקעות פסגות עד שנת 2010, ובאותם ימים סמנכ"ל במנורה מבטחים; אשרת שימש מנהל חדר המסחר לשעבר של דויטשה בנק ישראל; שאולי מאור הוא הבעלים של בית ההשקעות מאור-לוסקי.

 

על פי החשד, בין השנים 2008-2013 ביצעו השלושה עסקאות בכספי עמיתים שאותם הפסידו לטובת חשבון רווחי בבעלותם. כתוצאה מהתרמית הם גרפו לכיסם רווחים בהיקף של כ-11 מיליון שקל על חשבון עמיתי פסגות. עו"ד שחם-שביט אמר בעבר בבית המשפט לעניין זה כי "חשבון הנוסטרו במאור-לוסקי היה חשבון קש".

 

הפעולות, על פי החשד, נעשו תוך ניצול מעמדם ותפקידם בשוק ההון, וכן תוך טשטוש והסתרה של חלוקת הרווחים האסורים שכללה שימוש בחשבונות בני משפחה ומוקרבים הן בארץ והן בחו"ל. עם פתיחת החקירה הגלויה, הרשות חקרה גם את נשותיהם של אשרת וגולדמן ומעורבים נוספים. הנשים נשאלו, בין היתר, על השימוש לכאורה שעשו הבעלים בחשבונות בנק שהתנהלו בחו"ל, ואליהם על פי החשד הועברו חלק מהרווחים שגרפו הבעלים מהפעולות התרמיתיות.

 

החקירה עצמה כוללת שתי פרשות: עסקאות מתאומות והפצת מניות. על פי החשד בפרשת העסקאות המתאומות, בתקופה הרלוונטית לחקירה תיאם מאור עם גולדמן רכישת ני"ע שונים, כאשר הוא מודע לכך שאותם ני"ע ירכשו בהמשך על ידי פסגות. בדרך זו ביצעו מאור וגולדמן בין חשבונות פסגות לבין החשבונות הפרטיים בחברת מאור לוסקי מאות עסקאות מתאומות בדפוס פעולה קבוע, המתאפיין לרוב ברכישת ני"ע במהלך המסחר, ומכירתם תוך זמן קצר בשער גבוה יותר לחשבונות פסגות.

 

דרך פעולה זו הניבה רווח מובטח לחשבונות הפרטיים במאור-לוסקי. גולדמן הוא שביצע את הפעילות המתואמת מצידה של פסגות מול החשבונות הפרטיים שבשליטת מאור, פעילות שהביאה לרווח תרמיתי המתסכם בלמעלה מ-2.5 מיליון שקל אותו חלקו מאור וגולדמן באופן נתוחכם ומסווה באמצעות חשבונות בארך ובחו"ל.

 

על פי החשד בפרשת הפצת המניות, פעלו גולדמן, מאור ואשרת באופן תרמיתי בניירות ערך לפחות בארבע הזדמנויות שונות במהלך שנת 2008, שעניינן מכירות אחזקות של דסק"ש לדויטשה, מתוך כוונה שדויטשה תמכור לאחר מכן את ניירות הערך בשוק ו/או לחשבונות פסגות. על פי החשד, קודם ביצוע ההפצות על ידי דויטשה, עליהן הופקד אושרת, דאג האחרון לעדכן את מאור אודותיהן. בעקבות מידע זה פעל מאור בשתי דרכים. מארועים אלה, כך החשד, גרפו שלושת החשודים רווח המתסכם בסך העולה על 8.7 מיליון שקל, אותו חלקו זה עם זה באופן מתוחכם ומוסווה לרבות שימוש בחשבונות "קש" – לרבות כאלה המתנהלים מחוץ לגבולות ישראל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x