$
משפט

תנובה חויבה לחשוף את נתוני הרווחיות שלה בגבינה לבנה ושמנת מתוקה

בית המשפט הורה לתנובה למסור לתובע ייצוגי את עלויות הייצור, ההכנסות והמכירות של גבינה לבנה 5% ושמנת מתוקה, על רקע טענת התביעה שתנובה גבתה מחירים מופרזים מהצרכנים. בשלב זה לא ייחשפו הנתונים לציבור

תומר גנון 12:3604.11.15
שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים, תמר בזק-רפפורט, הורתה בשבוע שעבר לחברת תנובה להעביר לתובע ייצוגי נתונים שונים על עלויות ייצור, הכנסות ומכירות של גבינה לבנה 5% ושמנת מתוקה 32% ו-38%. המשמעות של ההחלטה היא שהתובע, החשב הכללי לשעבר ירון זליכה, יוכל לנסות לגבש תשתית עובדתית טובה יותר להוכחת טענותיו שתנובה גבתה מחירים מופרזים מצרכנים.

בשלב זה הציבור לא יוכל להיחשף לנתונים שיקבל זליכה, המיוצג על ידי עו"ד רנן גרשט ואופיר נאור. הם יועברו לעיני התובע בלבד שמחויב לסודיות, ועל כן לא צפויים להיחשף במסגרת ההליך המשפטי. הדרך שבה הדבר כן יתאפשר, היא שבית המשפט יחליט שפרסום הנתונים אינו מהווה פגיעה בסודות מסחריים של תנובה, ויתיר את פרסומם במסגרת הדיונים או בפסק הדין שינתן. בעבר דחה בית המשפט עתירה של "כלכליסט" לחשוף נתונים דומים של תנובה, במסגרת תביעה ייצוגית על כך שניצלה לכאורה כוח מונופוליסטי להעלאת מחירי הקוטג'.

 

אריק שור, מנכ"ל תנובה אריק שור, מנכ"ל תנובה צילום: עמית שעל

 

לאחרונה החליטה המדינה לסייע במימון התביעה של זליכה, העומדת על סך של חצי מיליארד שקלים. הקרן למימון תובענות ייצוגיות שבמשרד המשפטים בראשותו של ד"ר עלי בוקשפן כתבה בהחלטתה כי "הקרן רואה חשיבות ציבורית וחברתית בתביעה מסוג זה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x