$
רכב

רשות המסים דרשה מפולקסווגן פרטי רכבים החשודים כמזהמים

נציגי הרשות פנו ליבואנית פולקסווגן, צ'מפיון מוטורס, כדי לקבל מספרי שלדות של רכבים המעורבים בפרשת דיזלגייט ורשומות מתהליך יבואן. ירידות במחירי רכבי פולקסווגן בנובמבר

תומר הדר 06:5902.11.15

רשות המסים פנתה לאחרונה לצ'מפיון מוטורס, יבואנית פולקסווגן בישראל, בדרישה לקבל את נתוני הרכבים שמעורבים בפרשת דיזלגייט. במסגרת זו ביקשו חוקרי הרשות את מספרי השלדות של הרכבים המעורבים בפרשה וגם את הניירת הקשורה לתהליכי היבוא של רכבים אלה.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", בשלהי ספטמבר האחרון פתחה רשות המסים בחקירת הפרשה בשיתוף עם משרד התחבורה והמשרד להגנת הסביבה.

 

סקודה אוקטביה סקודה אוקטביה

 

החקירה נובעת מפרשת דיזלגייט שנחשפה בארה"ב, ובמסגרתה התגלה כי פולקסווגן השתילה ברכבי דיזל מתוצרתה תוכנה זדונית הגורמת לרכב להפחית את זיהום האוויר שמנועו פולט כאשר מחשבי הרכב "חשים" שהרכב נמצא במצב שבו גלגליו האחוריים אינם מסתובבים וגלגליו הקדמיים כן – כמו שקורה בבדיקת רישוי. בחודש שעבר הודיעה יבואנית פולקסווגן כי הפרשה תקפה לכ־12 אלף מכוניות בישראל, בין היתר מדובר מדגמי פולקסווגן ג'טה, סקודה אוקטביה ופולקסווגן קאדי.

 

הסיבה העיקרית לפניית רשות המסים ליבואנית פולקסווגן היא חשד לעבירה על תקנות המיסוי הירוק. כיום על כל מכוניות הנוסעים המשווקות בישראל מוטל מס קנייה בגובה 83%. משיעור מס זה מנוכים סכומים בגובה של עד 15 אלף שקל המחושבים בהתאם לכמות המזהמים שהרכב פולט, שמחולקים ל־15 קבוצות זיהום. אם למשל סוג רכב מסוים של קונצרן פולקסווגן קיבל ציון "נקי" יותר מן הציון האמיתי שהוא היה צריך לקבל, אזי רכבים אלה זכו להטבת מס גבוהה יותר מזו שהיו צריכים לקבל. מחירוני חודש נובמבר כבר משקפים ירידה גבוהה במחיר כמה דגמים של הקונצרן, אולם אחת הסיבות בין היתר היא מבצעים שקיימה היבואנית.

 

מרשות המסים נמסר: "אנו מבצעים בדיקה בנוגע להשלכות הפרשה. מעבר לכך, אנו לא מתייחסים לפרטי הבדיקה". מצ'מפיון מוטורס נמסר: "פניית המכס נעשתה בעקבות פרסומי היצרן העולמי בנוגע לסוגיה. צ'מפיון מוטורס עומדת בקשר עם הרשויות הרלבנטיות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x