$
משפט

"דן כהן פעל לקידום האינטרסים של OPC באופן שמעורר תחושת אי־נחת"

היועמ"ש לשעבר של חברת החשמל: "רשות החברות הממשלתיות אספה חומר על הקשרים של דן כהן עם האחים עופר"

תומר גנון 08:2202.11.15
"רשות החברות הממשלתיות אספה חומר על הקשרים של דן כהן עם האחים עופר". כך העיד ברשות ני"ע דודו יהב, היועץ המשפטי של חברת החשמל עד לאחרונה, במסגרת חקירת השוחד בהיקף של 20 מיליון דולר ששילמה סימנס בישראל בשנים 2000–2005 בתמורה למידע וזכייה במכרזים. כהן, שופט לשעבר ודירקטור בחברת החשמל, הורשע ב־2013 בקבלת שוחד בהיקף של 1.1 מיליון יורו מסימנס ומרצה עונש מאסר של 6 שנים.

 

"אני זוכר מעורבות אחת של כהן שמאוד לא אהבתי", העיד יהב לגבי מכרז שבו זכתה OPC של עידן עופר בהקמת תחנת הכוח ברמת חובב — אותו פרויקט שעומד כעת בלב החקירה נגד שלמה נס. "התמודדו כמה קבוצות. בקבוצה המובילה (קבוצת גד זאבי — ת.ג) שלה היתה ההצעה הטובה ביותר והזולה ביותר, לקראת סוף ההליך הם שינו את מבנה הקבוצה מחברה לשותפות שלא בהתאם לתנאי המכרז. אנחנו אנשי המקצוע סברנו שזה נעשה בתום לב משיקולי מס. ההצעה היתה זולה בלמעלה מ־20 מיליון דולר מההצעה שאחריה".

 

דן כהן דן כהן צילום: אוראל כהן

 

"סברנו שניתן להתגבר על התקלה ולא להפסיד הצעה שהיתה אטרקטיבית במחיר", אמר יהב, "הצענו לפנות לבית המשפט. דן כהן טען בלהט בפני כל הדירקטוריון שבשל הטעות המשפטית, הטכנית לטעמנו, צריך לפסול ההצעה ולהעניק את המכרז לקבוצה השנייה בתור, קבוצת OPC. בסוף הפסדנו בבית המשפט, שהסתמך מאוד על דברי כהן בפרוטוקול. אני חשבתי שזה לא נכון היה שדירקטור ינהג כך גם אם הוא חושב שיש בעיה משפטית, כשיועצים משפטיים של החברה אומרים שניתן להגן על הזכייה בבית המשפט, וההנהלה אומרת שזה אינטרס מובהק של החברה לנהוג ככה. ההתנהגות של דן כהן יצרה תחושה לא נוחה... ככלל היתה לי הרגשה בלא מעט מקרים שאמירות של דן כהן בהזדמנויות שונות לא היו מקריות".

 

מ־OPC נמסר: "עדות זו אינה מוכרת לנו ובוודאי לא הדברים המיוחסים בה לכאורה לאחים עופר ז"ל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x