שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

מנכ"ל חברת חשמל: "אין לנו סמכות להיכנס לכל החצרות ולגזום עצים וזה מקשה על הטיפול"

עופר בלוך מנסה התייצב הבוקר בוועדה לביקורת המדינה וניסה להסביר מדוע שלושה ימים לאחר הסופה 8,000 משקי בית עדיין מנותקים מחשמל; שטייניץ בהערכת מצב: "היקף הנזקים הוא החמור בתולדות המדינה"; רון טל: "שירות 103 לא איכותי"

ליאור גוטמן 15:1927.10.15

"האירוע הוא אירוע חמור גם מבחינת ההיקף וגם בבחינת הסבל לאזרחים". כך אמר לפני שעה קלה (ג') שר האנרגיה יובל שטייניץ במסגרת הערכת מצב של חברת החשמל ביחס לסופה וניתוקי החשמל. "הוסיפה לחומרה ההפרעות בתפקוד בשעות הראשונות והתחושה היא קשה ולא נעשה הכל וזו הייתה שגיאה חמורה וזה תוקן בהתערבות של בית המשפט וההנהלה ואסור שיחזור על עצמו. היקף הנזקים הוא החמור בתולדות המדינה עם ניתוק של 260 בתי אב, פי 4 מהסופה הגדולה לפני שנתיים".

 

שטייניץ מאמין שעד סוף הערב כל האזרחים יחוברו לרשת החשמל והוא מדגיש שהנהלת החברה ממנה צוות בדיקה בתוך החברה. "זה טוב שהם בודקים עצמם אבל אני מקים צוות בדיקה חיצוני בראשות מנכ"ל המשרד שאול מרידור בשיתוף רשות החברות רשות החשמל ונציגי עיריות. הם יבחנו את מוכנות החברה. ההמלצות יוגשו בהקדם האפשרי. תוצאות הבדיקה יעידו האם ניתן להערך טוב יותר בפעם הבאה ומה היו הכשלים", אמר.

 

שטייניץ טוען שהאירוע הזה משיק למשק הגז לרבות הישענות המשק על צנרת הולכה בודדת. "האירוע הזה לא קביל ונצטרך להשקיע במערכת ההולכה והחלוקה וזה ידרוש משאבים רבים מצד מדינת ישראל, כך נעמוד יותר טוב בפני פגעי טבע או שיבושים. מדינת ישראל צריכה מערכת חשמל טובה ויציבה גם למקרה של אירועים בטחוניים".

 

 

שאול מרידור (מימין), יובל שטייניץ, יפתח רון טל ועופר בלוך בהערכת מצב שאול מרידור (מימין), יובל שטייניץ, יפתח רון טל ועופר בלוך בהערכת מצב

 

שטייניץ אמר שהאירוע הנוכחי עשוי להוביל לרפורמה בחברת החשמל ש"נמרח" כבר קרוב ל-20 שנה. "בחוק ההסדרים הקרוב תבוצע רפורמה ברשות החשמל ואחריה תגיע גם חברת החשמל", אמר.

 

יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל אמר שהוא הנחה את ההנהלה לכוון את פעילות החברה בשלוש רמות. הראשונה היא חיבור החשמל עם עדיפות לאלו שמנותקים מעל ל-24 שעות. "יש 4,000 כאלה ואנחנו נרצה לתת להם עדיפות. יש עוד כ-2000 מנותקים חדשים. המשימה השנייה היא הערכות לסופה חדשה שאולי תגיע בקרוב, וזאת תוך כדי הפקת לקחים האירוע הנוכחי. המשימה האחרונה הוא שיקום האמון מול הלקוחות, הוא הסמל המסחרי של החברה. זה הכוח הכי גדול שלנו והוא נפגע, בגלל חצייה של קו אדום לכמה שעות. ברגע שפנינו כולם נכנסו מתחת לאלונקה", אמר.

 

רון טל עוד הודה ששירות 103 של החברה לא איכותי. "הוא צריך להיות יותר איכותי בטח בשעות קשות. אזרח בחוסר ודאות צריך שירות ונקדם ונשפר את התחום הזה ובעיניי הוא מאוד חשוב במערכת היחסים עם הלקוחות", אמר רון טל. בהתייחסו לבעיית התשתיות אמר רון טל ש"אי אפשר לדרוש לנסוע בב. מ. וו או קאדילאק כשיש לך סוסיתא. נצטרך להשקיע בתשתיות החברה", אמר.

 

עדיין מנותקים מחשמל

 

מספר המנותקים מרשת החשמל ממשיך להיות יציב וסביב 8,000 משקי בית. הסיבה העיקרית היא ניתוקים חדשים שמקורם בסבב הגשמים האחרון, מה שהעלה היקף המשפחות שלא מקבל חשמל. הבשורות המעודדות יחסית הן שמספר המנותקים שלא קיבלו חשמל 24 שעות ויותר ירד לחצי.

 

בתוך כך, חישובים עדכניים של היקף הפיצוי שמגיע ללקוחות חברת החשמל אינו מעודד. תקנות רשות החשמל, שהיא הרגולטור, קובעות פיצוי בגובה חצי אחוז מחשבון החשמל האחרון ששולם, במכפלת שעות הניתוק. כך למשל, אם חשבון החשמל היה 500 שקל, חצי אחוז ממנו מגלם 2.5 שקל. ולכן על כל ניתוק של 24 שעות אמור הלקוח לקבל כ-60 שקל, סכום זעום לעומת סך הנזקים שחלק מתושבי השרון חוו מתחילת השבוע.

 

"אין לנו סמכות להכנס לכל החצרות ולגזום את כל העצים וזה מקשה על הטיפול", כך אמר מוקדם יותר הבוקר מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך, זאת במסגרת דיון בוועדה לביקורת המדינה בניסיון להסביר מדוע אלפי משקי בית עדיין לא חוברו לחשמל לאחר הסופה שאירעה לפני שלושה ימים. 

 

"הכרזתי על מצב חירום בחברה ותוך הכרזת מצב החירום יצאו צוותים לשטח ודיווחו נפלו 340 קווי מתח. קיבלנו אינדיקציות שאנחנו לא מצליחים לנייד עובדים ממקום למקום ולא מאפשרים לנו להכניס צוותים. ארגון העובדים לא נקט בעיצומים שלא ידענו עליהם קודם. יש בחברת החשמל 4 סכסוכי עבודה פתוחים על נושא הרפורמה ולאחר התייעצות עם היועצים המשפטיים פנינו לבית הדין וקיבלנו סעד זמני במעמד צד אחד ומרגע זה הם חזרו לעבודה באופן מלא", הוסיף.

 

בכך חוזר בלוך על הטענות שעלו שלשום (א') כנגד ועד עובדי חברת החשמל שהפעילו "שביתה איטלקית" בשעות הראשונות של הסופה, מה שהקשה על החברה לתת מענה לכל התקלות שהתגלו ברשת, בעיקר באזור השרון. 

חברת החשמל הודיעה הבוקר שהיא הצליחה לחבר את רוב משקי הבית שנותקו. "צוותי חברת החשמל פעלו כל הלילה בכוחות מתוגברים, כדי לתקן את הנזקים והמפגעים ברשתות החשמל, בעיקר ברעננה, נתניה ויישובי השרון", אומרים שם. עם זאת, בשעות הבוקר קרוב ל-8,000 בתים עדין נותרו ללא חשמל. לחברת החשמל אין צפי מדויק מתי יסתיים הטיפול בכולם אבל ההערכות הן שזה יקח עוד חצי יממה של עבודות.

 

הצפות כבישים במהלך הסופה הצפות כבישים במהלך הסופה צילום: גדי קבלו

 

חלק מחברי הכנסת בדיון קראו להקמת ועדת חקירה שתבחן את התנהלות החברה, כאשר אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) קרא להופעתו של שר האנרגיה יובל שטייניץ, שלכאורה לא לוקח אחריות על המצב. 

 

בלוך הוסיף ש"חברת החשמל היא חברה מתוקצבת באמצעות התעריף ואין לה כסף להטמנה".

 

ח"כ קארין אלהרר: "אתם צריכים בייביסיטר? אין בעיה"

 

חברת הכנסת מרב בן ארי (כולנו) תקפה את בלוך ואמרה שאולי כדאי שחברת החשמל תצמצם את הפרסומות שלה בטלוויזיה כדי להפנות את המשאבים למוקד 103 שקרס אתמול. "חבל על הכסף", אמרה.

 

במהלך הדיון בוועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) אמר בלוך שהציפיה היא הן שכל הלקוחות יחוברו עד סוף היום. עם זאת הוא סרב להתחייב כאשר בסביבת ועד חברת החשמל טוענים שהתיקון הסופי של כל האירוע יארך עוד כמה ימים

 

קארין אלהרר. "אתם צריכים בייביסיטר? אני  אהיה בייביסיטר" קארין אלהרר. "אתם צריכים בייביסיטר? אני אהיה בייביסיטר"

 

דני רופ נחלץ לעזרת חברת החשמל: "הסערה היתה דרגה אחת פחות מטורנדו"

 

חזאי ערוץ 10 דני רופ, שהגיע לוועדה לבקשת מי שמנהל אותה, אמר ש"הסערה של חצי השעה הראשונה בתחילת השבוע הייתה דרגה אחת פחות מטורנדו. אירוע כזה מאוד קשה לחיזוי ואני מציע לא להאשים את חברת החשמל. אין מה לעשות במצבים כאלו, גם מדינות נאורות".

 

נציג מבקר המדינה הזכיר שמחר (ד') אמור להתפרסם דו"ח מבקר המדינה שיעסוק גם ברפורמות השונות של החברה שלכאורה לא טופלו. צבי ורטיקובסקי, משנה למנכ"ל משרד מבקר המדינה, תקף קשות את הנוכחים על ההתעקשות להתרכז במי גזם או לא גזם את העצים. "זה רק יובל לכך שבביקורת הבאה נדון באותו דבר", אמר.

 

ח"כ אלהרר, יו"ר הוועדה סיכמה את הדיון באומרה ש"אני דורשת עדכון החל ממחר ומעכשיו כל חודש לגבי התקדמות כריתת העצים. אתם צריכים בייביסיטר? אין בעיה. אני מעכשיו בייביסיטר שלכם מחסות המדינה. אני מבקשת לקבל עדכון כל חודש על כריתת העצים שלכם ועבודת ההערכות שלכם לקראת החורף. לא יכול להיות שמאבקי כוח ומשחקי אגו בין שרים ובין מנכ"לים יובילו לכך שעץ נופל, לא מטופל ומשתק מדינה שלמה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x