$
משפט

בלעדי לכלכליסט

אברהם נניקשווילי בחקירתו במשטרה: "לחברים כמו פואד אני מוכן לתת את החיים"

שוחד? טובות הנאה? בתמליל החקירה של אברהם נניקשווילי הוא מתאר את השר לשעבר בנימין בן אליעזר כדמות אב נערצת, מכחיש שהעביר לו כסף מזומן או שההלוואה היתה שוחד לקידום ענייניו העסקיים

זוהר שחר לוי 19:4926.10.15

"כשפואד ביקש ממני הלוואה, לא היה חשוב לי שום תנאי. רציתי לתת לו מתנה. לחברים כמו פואד אני מוכן לתת את החיים". כך העיד איש העסקים אברהם נניקשווילי על מעורבותו בפרשת השר לשעבר בנימין בן אליעזר בחקירתו במשטרה ביוני האחרון.

 

הפרשה התפוצצה ביוני 2014. בן אליעזר, ח"כ ושר לשעבר, נחשד בקבלת שוחד מאנשי עסקים שונים ובהם נניקשווילי ושותפו ג'קי בן זקן. לפי החשד הוא סייע להם בתמורה לקידום מטרותיהם. החקירה של ח"כ בן אליעזר תפסה אותו בעיצומו של המירוץ לנשיאות. בהמשך צעדו למשרדי החקירות גם ילדיו של בן אליעזר וראשת לשכתו איילת אזולאי.

שנה לאחר פרוץ הפרשה, ביוני האחרון, הודיעה הפרקליטות על כוונתה להעמיד לדין את בן אליעזר בכפוף לשימוע. בד בבד הודיעה המשטרה שנשקלת גם העמדה לדין בכפוף לשימוע של מעורבים אחרים – נניקשווילי, רוי מוצפי, איילת אזולאי וג'קי בן זקן.

 

קשר הדוק עם בן אליעזר

 

תמלילי החקירה של נניקשווילי הנחשפים כאן לראשונה מלמדים על קשר הדוק בין בן אליעזר, שהחזיק בלא מעט עמדות מפתח בממשלות ישראל, ובין בעלי הון במדינה ובחו"ל. נניקשווילי דבק בגרסתו שנתן לבן אליעזר את הכסף כחבר, ללא כל תמורה בגינה ואף סייע לבנו של בן אליעזר, יריב, בסכום כסף כדי לאפשר לו לפתוח בית קפה בהרצליה.

ב־6 ביוני נפתח התמליל בהבהרה של החוקרת אירית פרץ־צדוק לנניקשווילי שהוא חשוד "בעבירות שוחד וסיוע לעבירות הלבנת הון בכך שהעברת סכומי כסף לבנימין בן אליעזר".

 

 צילום: דנה קופל, עטא עוויסאת, עמית שעל

 

נניקשווילי: "זה הזוי. למה שאני אשחד את פואד? הוא היה בקומה. הוא דיבר איתי אחרי שהוא התעורר מהקומה. הוא היה חצי מת. הלוויתי לו כסף לרכישת דירה. העברתי לו בבנק אם אני לא טועה 600 אלף דולר. עשינו הסכם הלוואה מסודר. הוא לא היה בתפקיד כלשהו וגם אלוהים לא היה יכול לדעת אם הוא יחזור ללכת. הכל היה רשמי. אני אמציא לך את התיק של המסמכים. הועבר כסף באופן רשמי לחשבון בנק מהחשבון שלי בז'נבה. זה היה חודש או חודשיים אחרי שהוא יצא מבית החולים. לא מאמין שעושים לו את זה".

 

חוקרת: ספר לי מהו עיסוקך והכנסתך?

 

"זה פשוט הזוי כל הסיפור. עד לפני 2009 העיסוק שלי היה במסחר בנפט מבריה"מ לשעבר, מרוסיה, מאזרביז'אן, טורקמיניסטן וגאורגיה קצת. יש לי השקעות בארץ, שבהן אני לא מתעסק בנדל"ן. יש לי השקעה בחברת שמן המפורסמת ובתחום החשמל. פה בארץ יש את ג'קי בן זקן בנדל"ן".

 

איזו דירה סייעת לו (לבן אליעזר) לרכוש?

"לא יודע. אחרי זה הוא קנה את הדירה ביפו. בהתחלה רצה לקנות דירה עם הבן שלו. לגור יחד עם הבן שלו. יריב. אני מכיר את יריב. בסוף הבנתי שהוא קנה את זה לבד. אני גם לא יודע כמה עלתה לו הדירה".

 

הוא החזיר לך את ההלוואה?

"הוא עדיין לא החזיר. אני לא זוכר אצל מי נעשה ההסכם. אבל יש הסכם. בטוח".

 

למי נתת הלוואות דומות ומי בדרך כלל עושה למענך הסכמי הלוואה?

"נתתי לפואד הלוואה אישית. גם לג'קי נתתי הלוואה אישית. גם לחיים רביבו בזמנו. למוטי פרידמן נתתי. אני עושה עם כולם הסכמים בכתב מודפס. ג'קי, מאחר שהוא שותף עסקי שלי, אני יודע מה מצבו הכלכלי. ודרך אגב הוא החזיר לי חלק. רביבו החזיר בוודאות. ומוטי עדיין לא. מחברים אני לא לקחתי ריבית. צריך ריבית מינימלית. אם היא כתובה אז היא מינמלית. רביבו היה גם שותף שלי בעסקים. גם ג'קי וגם מוטי. אבל נתתי להם הלוואה לצורך אישי".

 

בנימין בן אליעזר. "העברתי לפואד לבנק 600 אלף דולר. עשינו הסכם הלוואה מסודר. הוא לא היה בתפקיד כלשהו וגם אלוהים לא היה יכול לדעת אם הוא יחזור ללכת" בנימין בן אליעזר. "העברתי לפואד לבנק 600 אלף דולר. עשינו הסכם הלוואה מסודר. הוא לא היה בתפקיד כלשהו וגם אלוהים לא היה יכול לדעת אם הוא יחזור ללכת" צילום: אלכס קולומויסקי

 

"היו לי מעט מאוד עסקים בארץ"

 

החוקרת שואלת את נניקשווילי על טיב יחסיו עם בן אליעזר, והוא משיב: "נדמה לי כשהוא היה שר האנרגיה אז היו לי מעט מאוד עסקים בארץ. זה היה לפני 2007. אולי 2006 או 2005. ג'קי הכיר אותו, והכיר לי אותו. מד"י באותה תקופה היתה מחפשת ברוסיה גז. ג'קי אמר לי ששר האנרגיה רוצה להיפגש איתי ולקח אותי למשרד בירושלים. באותה תקופה לא היו לי בארץ שום עסקי אנרגיה. לא חשמל ולא שמן. ג'קי אמר לי שהוא סיפר לפואד שאני חזק בתחום הנפט. ג'קי לא יודע שנתתי הלוואה לפואד. עניינים אישיים. אז רצו לעשות גז קו צינור למד"י. אני לא התעסקתי בגז ובכל דרך ניסו להשיג ברוסיה, רצו פגישה עם גזפרום. היו באים לארץ כל מיני מתווכים מגזפרום אבל פואד אמר לי שאף פעם הוא לא הצליח להיפגש עם ההנהלה הבכירה שלהם ושאל אם אני מכיר. הוא רצה לדעת אם הם רציניים. ארגנתי לו פגישה ואפילו לא נכנסתי לפגישה. אותו דבר גם באזרביז'אן. בתחום הזה יש לי המון קשרים. רק ב־2011 התחלנו עם שמן ופואד לא היה בתפקיד. אז התחלנו להתיידד. הוא היה כמה פעמים ברוסיה אצל שרים והתארח גם אצלי. הוא יודע את הצרות שלי ואת השמחות שלי ואת המשברים האישיים שלי. בארץ הלכתי איתו כמה פעמים למסעדות. הוא לא בגיל שלי. אני מדבר איתו יותר מפעם בשבוע. היה לי משפט עם רשות המסים ופואד העיד... הוא בן אדם שכיף לדבר איתו כחבר, ויש לו המון ניסיון חיים ואין לי הרבה חברים שאני יכול להתייעץ איתם. אין לי אבא".

 

תנ"צ אפרים ברכה: כמה פעמים נתת כסף לפואד?

"פעם אחת. בהעברה בנקאית משוויץ. 600 אלף דולר, אולי אני טועה".

 

ברכה: נתת מזומן לפואד או למי מטעמו?

"לא. למה שאני אתן לו כסף במזומן?".

 

מה יצא לך מזה?

"לי לא יצא מזה כלום. במה הוא יכול לעזור? בכל מקום יש לי צרות. מי יכול במדינה הזו לעזור לי? מהרגע שהגעתי למדינה יש לי צרות. גם כשמשקיעים כספים. אף פעם לא ביקשתי ממנו כלום. אפשר לעזור לחבר גם אם לא מקבלים כלום. הוא היה צריך למכור את הבית שלו להחזיר לי. התנאי היה, אם אני לא טועה, שכשימכור את הבית יחזיר את ההלוואה. הוא לא היה יכול להישאר בבית שהוא היה גר מבחינה תפקודית. לא יודע אם הוא מכר את הבית שלו בראשל"צ, אבל כסף עוד לא קיבלתי".

 

לא ברור לך שכשאתה נותן כסף לאיש ציבור זה יכול להיות שוחד?

"למה? אני גם יודע שביקשתי מפואד שידווח על זה, והוא אמר לי שיש נוהל בכנסת ושהוא מילא אחר הנוהל. שאלתי אותו והוא אמר שהוא דיווח שקנה דירה וקיבל הלוואה, אבל בלי השם שלי. אני ביקשתי".

 

מחומר החקירה עולה שהכרת בין פואד ששימש שר לשר המסחר והתעשייה הרוסי ולאנשים נוספים בכלכלה הרוסית במטרה לקדם את נושא הגז. אנא פרט במה היו הדברים אמורים.

"אני עדיין אומר שלא התעסקתי בנושא הגז. עשיתי טובה למד"י. אף אחד לא הצליח לקבוע פגישה עם מספר אחד בגזפרום, אלכס מילר, היו"ר. והמנכ"ל היה מדבדב שהיום הוא ראש ממשלת רוסיה. ארגנתי לפואד פגישה עם מילר ומדבדב. לפגישה לא הלכתי. אני יודע שהם לא התקדמו כי במד"י חסמו את זה. פואד אמר שבמצרים הכל על כרעי תרנגולת. הוא הכיר את מובארק ורצה אלטרנטיבה".

 

כשהחוקרת טוענת שנניקשווילי, "כאוליגרך וכאיש עסקים" פתח לבן אליעזר דלתות במשק הגז הרוסי, הוא שוב מדגיש: "כן, פתחתי דלתות. ארגנתי פגישה שאף אחד קודם לא הצליח לארגן לו. לא הלכתי לפגישה. התרחקתי מזה כמו אש. אף פעם לא פניתי לאף איש ציבור לעזרה, גם כשהיתה לי בעיה. לא הרווחתי פרוטה במד"י. אפילו הלוואות לא מחזירים לי החברות".

 

ג'קי בן זקן. "גם לג'קי נתתי הלוואה אישית. עם כולם עשיתי הסכמים בכתב מודפס. ג'קי, מאחר שהוא שותף שלי, אני יודע מה מצבו הכלכלי. דרך אגב הוא החזיר לי חלק" ג'קי בן זקן. "גם לג'קי נתתי הלוואה אישית. עם כולם עשיתי הסכמים בכתב מודפס. ג'קי, מאחר שהוא שותף שלי, אני יודע מה מצבו הכלכלי. דרך אגב הוא החזיר לי חלק" צילום: עמית שעל

 

"בושה וחרפה. פואד היה מעיד גם סתם"

 

נניקשווילי נחקר פעם נוספת שלושה ימים לאחר מכן וניכר שהוא קצר רוח מבעבר. בפתח חקירתו הוא כועס על המשטרה ועל רשות המסים שפרטים מהחקירה על ההליך שניהל מול רשות המסים דלפו לעיתונות, אף שהיה מדובר בהליך חסוי ודרש לפתוח בחקירה. במסגרת ההליך, שפרטיו נחשפו לאחר פנייה של "כלכליסט" לבית המשפט, טען נניקשווילי שמרכז חייו אינו בארץ כדי לקבל הקלות מס. במסגרת ההליך מסר בן אליעזר תצהיר וגם העיד בבית המשפט לטובת נניקשווילי. "בושה חרפה", השיב נניקשווילי בכעס כשנשאל על העדות של בן אליעזר. "פואד היה מעיד גם סתם. המשפט התחיל שנתיים אחרי. כל מה שהעיד היה אמת ואני לא רואה שום פסול לבקש מחבר שיעיד רק אמת".

 

יש לך מה להוסיף?

"מתי הסיוט הזה ייגמר? (החשוד נסער, מעירה החוקרת). מספיק. לא לקחתי אגורה רווח מהמדינה".

 

"אצלנו בעדה מקובל לתת הלוואה ויש כבוד"

 

נניקשווילי נשאל עוד על הלוואות שנתן ליריב בן אליעזר. "לא זוכר גברתי", השיב לחוקרת. "אני זוכר שיריב ביקש ממני הלוואה ואני חושב שהלוויתי לו. לא זוכר את הסכום. יכול להיות שהוא ביקש 200 או 300 אלף שקל, כי הוא רצה להקים בית קפה בהרצליה יחד עם חברים. קפה גרג. אחרי זה הבנתי שהפסיד ולא הלך לו. הבנתי ממנו שזה אנשים מהתחום הזה. הוא רצה לעשות עסק בתחום הזה. בעבר הוא רצה בראשון, בסוף הוא עשה בהרצליה. לא התעניינתי. רק שאלתי 'מה אתה צריך, יריב?', ונתתי. אם זו עבירה אז תשפטו אותי על זה.

 

"אני מכיר את יריב הוא בן של חבר שלי והוא היה באירועים שלי ואני הייתי באירועים שלו. הכל יש מתועד. לשאלתך האם יש הסכם הלוואה ביני לבין יריב, אני עונה שלא זוכר. יש לי הרבה אנשים שהבאתי להם כסף והלוואה בלי הסכם. אצלנו בעדה מקובל לתת ויש מושג של כבוד. אני חשבתי שאם יריב ביקש הלוואה אז אני מכבד אותו בשביל שיחזיר את זה אם הוא יוכל. אני רוצה שתביני זה לא פסול לבקש כסף כשצריך. אני נתתי למאות אנשים הלוואות. חלק החזירו וחלק לא. מדובר בחברים שלי. לא היה הסכם. ליריב הלוויתי כחבר שרצה להקים עסק. אין לי פרמטר".

 

מדוע לא ערכת הסכם הלוואה בנוגע לכספים שהעברת ליריב? הרי כן ערכת הסכם עם פואד על הלוואה אחרת.

"פואד התעקש שזו תהיה הלוואה. אני בכלל רציתי לתת לו מתנה. לחברים כמו פואד אני מוכן לתת את החיים".

 

אמרת קודם שהכסף (לבן אליעזר – זש"ל) היה לבריאות. הכוונה לתרופות?

נניקשווילי: "של פואד. פואד היה צריך שיגור איתו מישהו. בן אדם, לא רק עוזרת. הוא רצה שהבן שלו ימכור את הבית ושהבן שלו יהיה גם איתו ושתהיה לו חברה במשך היום וקרה לו נס".

 

איך פנטהאוז ביפו קשור לבריאות?

"מדובר בבית יחד עם יריב. לא ביפו. אבל היה קיים".

 

כמה חברים כמו פואד יש לך?

"אין לי. הוא דמות נערצת בשבילי, העבר הצבאי שלו, הכל לטובת הציבור, רק זה. הוא היה יכול להיות מיליארדר אם היה פונה לעסקים. הוא חבר, אח ודמות נערצת".

 

מי שרכש בסוף את המגרש הוא יריב.

"אני לא מתערב בין אבא לבן. רק עזרתי לחבר במצב רפואי".

 

איך עזרה לבנו ברכישת מגרש עוזרת למצבו הרפואי של פואד?

"אני אומר לך את האמת, אני לא משקר אתכם".

 

אנו אומרים לך שזה הסכם פיקטיבי ולפואד לא היתה כוונה להחזיר, ולך לא היתה כוונה לגבות. תגובתך?

"אתה חי בסרט שכל מטרתו זה למצוא בדבר שנעשה מלב נקי או חברות, ואתם מוצאים פסול. יש אלוקים ויש אמת. כל הנחה שלך היא שקר וכזב. לפואד לא נתתי שום מזומן. אתם חיים בסרט".

 

נניקשווילי נשאל מה דעתו על כך שבן אליעזר רכש בהלוואה שקיבל ממנו "פנטהאוז מנקר עיניים ביפו", ומסרב להתרגש: "יש לנו ראש ממשלה ושר ביטחון לשעבר שגרים בדירות פאר. מה חשובה דעתי? אני לא רוצה לענות כי כל מה שאני אומר אתם אומרים שזה לא בסדר".

 

אני מבינה שלא היתה הלוואה אחת לפואד אלא כמה, ושאף אחת לא הוחזרה. תגובתך?

"לא נתתי שום הלוואה אחרת".

 

החוקרת מצטטת מדברי בן אליעזר בחקירה, שלפיהם נניקשווילי תרם לו בכל פעם שרץ בפריימריס.

 

אמרת בחקירה קודמת שלא תמכת בו כספית ולא נתת תרומות. מה תגיד על כך?

"לא זוכר. יכול להיות. אם נתתי, הכל בצ'ק. רשמי. תקשיבי, אני לא יודע מה את רוצה. נתתי הלוואה אחת. גמרתי עם הנושא הזה".

לפי החוקרת רכשו פואד והבן שני נכסים: המגרש שנזכר בהסכם ההלוואה שעלה 1.55 מיליון שקל, ופנטהאוז מפואר ביפו שעלה 8.5 מיליון שקל.

 

איך הוא יחזיר לך?

"יש לו מקורות כספיים. אתם אמרתם לי שהוא לא מכר את הנכס. אולי הוא מצפה לפנסיה?".

 

אז למה הוא לא מחזיר לך?

"אז לא החזיר".

 

אתה פראייר?

"לא פראייר. רציתי לתת מתנה. לא עונה יותר".

 

"רסיסי מידע והדלפה מגמתית בעיתוי רגיש"

 

עורכי הדין נתי שמחוני ויואב סננס מהרצוג פוקס נאמן מסרו מטעם נניקשווילי כי "ההדלפה בעיתוי כה רגיש היא דבר חמור, במיוחד לאחר שימוע וערב החלטה בעניין. שמא מטרת הדברים להשפיע ולהטות את הכף לחובתו. עמדתנו נשטחה בפני הפרקליטות ועלה בידנו להראות שאין לחשדות המיוחסים לנניקשווילי על מה לסמוך".

עורכי דינו של בן אליעזר מסרו: "צר לנו על ההדלפות המגמתיות החלקיות והמסולפות בעיצומו של השימוע. אנו מאמינים שהיועץ המשפטי לממשלה יתעלם מרסיסי המידע, יתייחס לעובדות ויקבל את ההחלטה הנכונה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x