$
בארץ

יעלון מסרב להגן על החלטת הממשלה לדחות את חוק המילואימניקים

הצעת החוק המבקשת להעניק הטבות נוספות למשרתי מילואים פעילים נדחתה על ידי ועדת השרים לאחר שהתברר שמשרד האוצר מתנגד לה; בכוונת שלח להעלות את ההצעה לקריאה טרומית כיום

רוני זינגר 12:3614.10.15

קרב הראש בראש בין משרד הביטחון לאוצר נמשך, הפעם על רקע חוק המילואימניקים של ח"כ עופר שלח. שר הביטחון משה בוגי יעלון הודיע למזכירות הממשלה כי הוא מסרב להגן על החלטת ועדת השרים שלא לקדם את הצעת החוק של שלח, זאת לאחר שהבוקר (ד') הודיע שלח כי בכוונתו לעלות את הצעת החוק לקריאה טרומית. 

 

הצעת החוק של שלח גובשה דווקא בשיתוף פעולה מלא עם משרד הביטחון ובתמיכת שר הביטחון יעלון. ואולם כאשר היא הגיעה לדיון בוועדת השרים התברר כי משרד האוצר מתנגד לה בשל עלותה התקציבית. להערכת שלח העלות התקציבית עומדת על פחות מ-30 מיליון שקל בשנה, אך באוצר טוענים כי היא עומדת על כ-80 מיליון שקל בשנה. אוצר חוזרים על הטענה לפיה אם משרד הביטחון מעוניין בחוק, שימצא את התקציב בתוך תקציב המשרד.

 

זוהי אינה המחלוקת הראשונה במסגרתה משרד הביטחון ומשרד האוצר מתנגשים על רקע חילוקי דעות תקציביים. כנציג הממשלה עלה השר חיים כץ, שהתבקש לענות בשם הממשלה לאחר שיעלון וסגנו בן דהן סרבו להציג תשובה. כץ הודה שמשרד הביטחון תומך בהצעת החוק ואמר כי ההצעה נדחתה כי שר האוצר מסרב להוציא 26 מיליון שקלים בשנה.

 

שלח. על פי ההערכה שלו הצעת החוק עומדת על כ-30 מיליון שקל בשנה, אך במשרד האוצר טועניםכי מדובר ב-80 מיליון שקל בשנה שלח. על פי ההערכה שלו הצעת החוק עומדת על כ-30 מיליון שקל בשנה, אך במשרד האוצר טועניםכי מדובר ב-80 מיליון שקל בשנה צילום: אלכס קולומויסקי

 

לפי הנהוג, נציג הממשלה אמור להסביר למה הממשלה לא תומכת בהצעת חוק, שאחרת לא מובן למה החוק לא קודם.

 

הצעת החוק של שלח מבקשת להסדיר בפעם הראשונה בחקיקה את מעמדו של "משרת מילואים פעיל" ולהעניק למשרתים הקבועים הטבות נוספות. עד כה הדבר נעשה על פי החלטות ממשלה. כיום ישנם כ- 170 אלף משרתי מילואים שעונים על ההגדרה, ומתוכם כ-3,500 מפקדי מילואים פעילים, שהצעת החוק מבקשת להסדיר גם את מעמדם.

 

ההטבות המוצעות הן פטור מתשלום דמי ביטוח למעסיק בזמן שהעובד שלו נמצא בשירות מילואים, החזר למשרתי המילואים העצמאיים בעבור דמי הביטוח ששילמו על עצמם בזמן שהיו במילואים, קביעה של העדפת משרתי מילואים פעילים בשירות המדינה, מענק בגובה חצי נקודת מס למפקדי מילואים פעילים, העדפה במכרזים ממשלתיים לבעלי עסקים קטנים שמוגדרים כמשרתי מילואים פעילים.

 

יוזם הצעת החוק ח"כ עופר שלח תקף את שר האוצר ושרת המשפטים ואמר "כולם מדברים על חשיבותם של אנשי המילואים, אבל לשר האוצר הם לא שווים 26 מיליון שקל. לשרת המשפטים שמפלגתה מלהגת בשבח השירות, הם לא שווים הצבעה בעד הצעה שמשרד הביטחון היה שותף לה, רק כי מוביל אותה ח"כ מהאופוזיציה. בפעם הבאה שתשמעו אותם מקשקשים על זה שצריך לעזור למשרתים, תזכרו מה זה שווה להם באמת".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x