$
בארץ

קק"ל: הרצוג הכריע - בחירות בוועידת המפלגה ולא בקונגרס הציוני

לאחר מאבק פנימי על הפורום בו ייבחר היו"ר החדש הכריע יו"ר מפלגת העבודה לטובת הפלג הצעיר שדרש לקיים הבחירות במסגרת רחבה ככל שניתן. בכך נפגעו למעשה סיכויו של היו"ר המכהן אפי שטנצלר להבחר שוב; בין המתמודדים - חברי הכנסת נחמן שי ודני עטר

רוני זינגר 14:4711.10.15

הבחירות לתפקיד יו"ר קק"ל יתקיימו לקראת סוף החודש, ויערכו במסגרת ועידת מפלגת העבודה, כך החליט יו"ר מפלגת העבודה יצחק הרצוג, לאחר תקופה ארוכה במהלכה נבחן הנושא. בכך ניתן לומר שהפלג הצעיר של המפלגה ניצח, בדרישתו לקיים את הבחירות ליו"ר קק"ל במסגרת רחבה כמה שניתן. כעת, ההערכה היא שיו"ר קק"ל המכהן, אפי שטנצלר, לא ייבחר בשנית שכן ככל הידוע הוא אינו זוכה לתמיכה רחבה בקרב ועידת המפלגה.

 

מועמדים אחרים שיציעו את עצמם הם חברי הכנסת דני עטר ונחמן שי, וההערכות במפלגה הן שסיכוייו של עטר גבוהים יותר להיבחר. עם זאת, למרות שח"כ שי כבר הודיע כי יתמודד, עטר עדיין לא פירסם הודעה רשמית ובסביבתו ממתינים להודעה רשמית בדבר קיומן של הבחירות וכן בדבר פרישתן של קלפיות בחירה ברחבי הארץ. נחמן שי אמר ל"כלכיסט" כי "החלטתי להתמודד כי אני רואה בזה שליחות. זה כרוך בהתפטרות מהכנסת, והתחייבתי כי בתוך חצי שנה אוביל תכנית למיקוד הקק"ל במטרות שתואמות את הצרכים החברתיים והכלכליים של ישראל. אני רואה חשיבות בשימת דגש על הקשר עם הפריפריה והעם היהודי, ולצד זאת אין לי ספק שהארגון חייב להיות שקוף וגלוי אלו כספים ציבוריים גם אם הם של העם היהודי".

 

הרצוג. החלטה לאחר תקופה ארוכה הרצוג. החלטה לאחר תקופה ארוכה צילום: אוראל כהן

 

בשבועות האחרונים התנהל מאבק פנימי בתוך מפלגת העבודה באשר לפורום שייבחר את יו"ר קק"ל הבא. בסוף החודש מתכנס בירושלים הקונגרס הציוני שהיה אמור לקיים את הבחירות בקרב כ-500 צירים מרחיב העולם. ואולם בחודשים האחרונים הלכה וגברה הדרישה במפלגת העבודה להעביר את הבחירה לידי כ-1,800 חברי ועידת המפלגה, בכדי לקיים הליך דמוקרטי ורחב יותר. ברקע הדברים הטענה כי צירי הקונגרס "נוחים" יותר ליו"ר קק"ל הנוכחי אפי שטנצלר - בעיקר כיוון שחלק נכבד מצירי הקונגרס הם בעלי תפקידים ומקורבים לבכירים במפלגה שממונים מעת לעת לתפקידם. כמו כן נשמעו טענות כנגד יו"ר המפלגה הרצוג שמשתהה בכוונה בקבלת ההחלטה בעניין הפורום הבוחר, בכדי לתמוך בהמשך כהונתו של שטנצלר.

 

הרצוג מצדו אכן התשהה באורח משונה בדבר קבלת ההחלטה, וקיים שימוע אחרי שימוע כדי לגבש החלטה. החלטה זו כאמור נפלה אתמול, רק כשבוע וחצי לפני שהקונגרס הציוני מתכנס. הקונגרס מתכנס אחת לארבע שנים בירושלים, אז נבחר יו"ר קק"ל.

 

באופן תמוה בחרו כל העת האחרונה חברי הכנסת של מפלגת העבודה להתחמק מלעסוק בסוגיה הזו. "כלכליסט" פנה באחרונה לכל חברי הכנסת ולמעט חברי הכנסת שלי יחימוביץ ואיתן כבל שהודיעו כי הם אינם תומכים בהמשך כהונתו של שטנצלר, כל היתר בחרו שלא לענות.

 

יו"ר צעירי מפלגת העבודה אורי קידר, שאף הודיע כי הוא מתמודד בעצמו לתפקיד יו"ר קק"ל אמר היום כי "מדובר בהחלטה חשובה וראויה ונקודת ציון חשובה בהדרך לניקוי האורוות הנדרש בקק"ל. מפלגת העבודה נמצאת בעיצומו של מבחן בגרות שבסופו נצטרך להוכיח לעצמנו ולציבור שאנחנו שולחים הביתה את מי של מתנהל ביושרה הנדרשת בניהול כספי ומשאבי ציבור. אני בטוח שנסיים את מבחן הבגרות הזה בציון מעולה".

 

לצד כל זאת, ממשיך בימים אלה מבקר המדינה לערוך בדיקה ראשונה מסוגה על התנהלות קק"ל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x