$
בארץ

ששינסקי: "טענות כיל - כשל לוגי"; גלעד: "נעצור ההשקעות בישראל"

דיון סוער בוועדת הכספים על המלצות ששינסקי 2 למיסוי רווחי היתר על משאבי טבע; ששינסקי: "אסור לי לגלות את הרווחים של כיל על האשלג. ישר ישימו אותי באזיקים", יו"ר כיל ניר גלעד: "מוחה על האמירה שאנחנו חלק מקרטל"; גפני: "הקדוש ברוך הוא נתן לאזרחים משאבי טבע, והם שייכים לאזרחים ולא לקבוצה כזו או אחרת"

רוני זינגר 13:4008.10.15

"אסור לי לגלות את הרווחים (על האשלג- ר"ז) של כיל. ישר ישימו אותי באזיקים", כך אמר היום פרופ׳ איתן ששינסקי בדיון שמתקיים כעת (ה') בוועדת הכספים בנושא המלצות ששינסקי 2 למיסוי רווחי היתר על משאבי טבע. הדברים נאמרו לאחר שח"כ שלי יחימוביץ' ביקשה מפרופ׳ ששינסקי את הנתונים. יחימוביץ' אמרה כי הח"כים יצביעו בסוף על סעיף בחוק בלא שיידעו את הנתונים על הרווחיות של כיל. היא סיפרה כי ביקשה את נתוני הרווחיות של כיל אבל כיל סירבה למסור לה אותן ולכן שאלה את ששינסקי בעניין. בתשובה לכך ענה ששינסקי, כאמור: "אסור לי. יש פה שוטרים. אני אומר לך ישר ישימו אותי באזיקים”.

 

ששינסקי נשאל על התנגדות להמלצות הוועדה בתוך הממשלה וכן -האם יש חזית אחידה מול כיל. על כך השיב "חזית אחידה כמו שרוסיה וארה"ב בחזית אחידה מול דאע”ש".

 

בהמשך דבריו של ששינסקי התפרץ יו"ר כיל, ניר גלעד, וקרא לעברו: "אני מוחה על האמירה שאנחנו חלק מקרטל", זאת בתגובה לטענת ששינסקי בנושא.

 

בטרם נפתח הדיון, ביקשה היועצת המשפטית של הוועדה להבהיר את מעמד הדיון, שכן באופן חריג, הוועדה החלה לדון בנושא במקביל כאמור לדיוני "הרביעייה". הרביעייה הוא שמה של ועדה שהוקמה הוקמה לאחר שראש הממשלה ביקש שלא להכליל את המלצות ששינסקי בחוק ההסדרים ואילו שר האוצר התעקש שאלו כן יוכללו. מטרת חברי הרביעייה (מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הממונה על אגף התקציבים באוצר, מנכ"ל משרד הכלכלה, והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה) תהיה להגיע לפשרות בהמלצות ועדת ששינסקי.

 

מימין: איתן ששינסקי וניר גלעד? לא חושפים רווחים מימין: איתן ששינסקי וניר גלעד? לא חושפים רווחים צילום: מיקי אלון , אוראל כהן

 

קודם לכן פתח יו"ר ועדת הכספים את הדיון ואמר: "הקדוש ברוך הוא נתן לאזרחים משאבי טבע, והם שייכים לאזרחים ולא לקבוצה כזו או אחרת". גפני הוסיף: "אני מודע לזה שיש דיונים שמתקיימים במסגרת דיוני הארבעה, ואם הם יבצעו שינויים נביא אותם לוועדה ונקבל החלטה לכאן או לכאן".  

 

גפני. "הקדוש ברוך הוא נתן לאזרחים משאבי טבע, והם שייכים לאזרחים ולא לקבוצה כזו או אחרת" גפני. "הקדוש ברוך הוא נתן לאזרחים משאבי טבע, והם שייכים לאזרחים ולא לקבוצה כזו או אחרת"

 

בחירתו של גפני לקיים את הדיון בנושא כבר כעת הוא למעשה "הוצאה לאור" של הדיון בנושא ופתיחת שיח ציבורי וגלוי, באופן חוקי, אם תחליט ועדת הרביעייה לערוך שינויים בהמלצות, יוכלו כעת חברי הוועדה לדרוש את פסילת השינויים ופתיחת דיון מחודש עליהם במסגרת ועדת הכספים.

 

אפיק הוסיפה: "זה לא מקובל שאחרי שוועדה מתחילה לדון בחקיקה, תבוא הממשלה ותציג שינויים שאליהם הגיעה ועדה שדנה בנפרד. נאמר לנו כי הארבעה דנים בנושאים מצומצמים בלבד והשינויים יהיו קלים", אמרה אפיק.

 

במשרד ראש הממשלה לא מחבבים את הדיון שנכפה עליהם על ידי גפני ובעידוד שר האוצר כחלון, שכן ראש הממשלה בנימין נתניהו העדיף להגיע לפשרה במסגרת דיוני הארבעה ולא בדיון בוועדת הכספים.

 

באשר לטענות על כך שהמלצות ששינסקי יביאו לפיטורי עובדים אמר ששינסקי: "זו טענה של כשל לוגי, זה אקדח לא טעון. מס רווחי יתר לא צריך להביא לשום פיטורי עובדים. זהו כשל לוגי כשכיל אומרים מצד אחד מצבנו גרוע ומצד שני מבקשים הארכת זיכיון". 

 

ניר גלעד פתח את דבריו כשאמר: "שכחנו שלפני שמחלקים עוגה מישהו צריך לאפות אותה", בהתכוונו להמלצות ששינסקי. שלי יחימוביץ' ענתה לו בתגובה: "אצלכם מישהו צריך לאכול את הקצפת וגם את הדובדבן". גלעד השיב: "בשביל לאכול קצפת צריך שתהיה קודם כל עוגה".

 

ח"כ מיקי רוזנטל אמר ש"הסיפור הוא שרוב העוגה נשארת בידי כיל. שלא יעשו לכם כל מיני מצגות שכיל עוברת להפסד כי זה לא נכון. בוא נדבר במספרים האמיתיים. כיל מתמחה במריחת זמן כי זמן שווה כסף. כל יום שאנחנו לא מחוקקים זה מיליון וחצי שקל חיסכון. התמחות של כיל בלמרוח את הציבור הישראלי ובעיקר את הממשלה".

 

רוזנטל הוסיף: "זהו ניסיון סחיטה בהצגה מעוותת של הנתונים. אפשר להרוויח הרבה כסף מהאשלג וגם לשלם הגון לעובדים ולשלם למדינה מסים הגונים ובא לציון גואל. יש לקבל את ההחלטה במהירות כי אם לא נעביר עכשיו ומיד החוק לא יהיה. קשה לי לתאר לכם את מערכת הלחצים שהם משקיעים יום יום על פוליטקאים ועיתונאים וזה עובד. זה אחד החוקים הכ צודקים שנוכל להעביר".

 

כאשר דיבר גלעד על תעסוקת עובדים בכיל הוא אמר כי "ישנה בעיה במבנה השכר של העובדים". על כך השיבה יחימוביץ': "לניר גלעד יש בעיה עם מבנה השכר, ולי יש בעיה עם הציניות הזו. מי שאומר את המשפט הזה הוא אדם שהרוויח 143 מיליון שקלים בשבע שנות עבודתו שם". לדבריה של יחימוביץ' התפרץ ח״כ בצלאל סמוטריץ׳ (בית יהודי) שדרש ממנה להפסיק לדבר על גלעד "רבאק! מה זה רלוונטי השכר שלו? רבאק". בתגובה ענתה יחימוביץ שיחדל מההגנה שהוא נותן לגלעד.

 

סמוטריץ׳ הוא חבר הקואליציה היחיד שנותר בדיון, שמלכתחילה נכחו בו רק שני חברי כנסת - רחל עזריה מכולנו וסמוטריץ'. ארבעה חברי מפלגת העבודה השתתפו: יחימוביץ׳, רוזנטל, מנואל טרכטנברג ויוסי יונה.

 

יו"ר כיל ניר גלעד התייחס גם לאמירת יו"ר ועדת הכספים ולפיה ועדת הארבעה תבצע רק שינויים מינוריים בהמלצות ששינסקי: "מוזר לי שהובטח לוועדה שבדיוני הארבעה לא יוכנסו שינויים מהותיים, כי ללא שינויים מהותיים בהמלצות, המשמעות היא שהחלטת דירקטוריון כיל לעצור השקעות חדשות בישראל בעיניה עומדת".

 

אמיר לוי, הממונה על התקציבים באוצר אמר בתום הדיון בוועדת הכספים: "הבהרתי היום בדיון כי שאלת הארכת הזיכיון לכריית המשאבים בים המלח אינה עומדת כעת לדיון. מטרתנו היא לפתח את משאבי הטבע של ישראל ובמקביל לדאוג לכך שהתמורה תחזור לציבור. דאגנו לשמר תמריץ כלכלי להמשך השקעות בתחום משאבי הטבע ובוודאי שחוק מיסוי משאבי הטבע לא יפגע בתעשייה קיימת, אחרת שכרנו בהפסדנו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x