$
משפט

הותר לפרסום: פרח לרנר היא הבכירה בלשכת רה"מ שנחקרה השבוע

לרנר, המתאמת בין לשכת רה"מ לכנסת, נחקרה בחשד להפרת אמונים, בכך שפעלה לכאורה לקידום עסקיו של בעלה, אבי לרנר - וזאת תוך ניגוד עניינים. פרקליטה ד"ר יעקב וינרוט: "היא השיבה לכל השאלות שהופנו אליה, בתום הבדיקה יתברר שפעלה כדין"

זוהר שחר לוי ורוני זינגר 10:2702.10.15

הותר לפרסום: פרח לרנר היא העובדת הבכירה בלשכת ראש הממשלה שנחקרה השבוע ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) שבלהב 433 בחשד למירמה להפרת אמונים. לרנר חשודה בכך שפעלה לקידום עסקיו של בעלה, היועץ האסטרטגי, אבי לרנר, שנחקר אף הוא.

 

בחודשים האחרונים בחן אגף המשמעת של נציבות שירות המדינה את החשש כי לרנר פעלה במשך תקופה ארוכה בניגוד עניינים בשל פעילות בעלה ולאחרונה עברה הבדיקה לחקירת משטרה בלהב 433. לפי החשד, לרנר העבירה מידע פנימי שאליו נחשפה במסגרת תפקידה והעבירה אותו לבעלה.

 

השבוע, פשטו חוקרי יאח"ה על ביתם של בני הזוג וכן במשרדיו של לרנר והחרימו מחשבים ומסמכים. השניים נחקרו באזהרה במשך כשמונה שעות במשרדי היחידה ובסיומה שוחררו בתנאים כספיים ואיסור יצירת קשר עם מעורבים.

 

 

הזרוע של לשכת נתניהו בכנסת

 

כשלרנר נכנסת לדיון באחת מוועדת הכנסת, אפשר לדעת שגם מה שנראה על פניו דיון יבשושי, הוא בעצם דיון חשוב מאוד. למי? לראש הממשלה כמובן. כי לרנר כי הזרוע של לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנסת, וכשהיא מפציעה לפתע בדיון כזה או אחר, מדובר למעשה בהגעה לצורך פיקוח מקרוב בנושא שקרוב ללבו של נתניהו.

 

 

 צילום: עמית שאבי

 

בתפקידה הרשמי היא המתאמת בין לשכת ראש הממשלה לבין הכנסת ויועצת לענייני חקיקה. בפועל, היא שולטת ביד רמה בנעשה בכנסת ועומדת מאחורי אין ספור תרגילים ודילים פוליטיים של השנים האחרונות, מטעמו של נתניהו וכאמור תמיד צצה בדיונים שלנתניהו אסור להפסיד בהם. כך למשל בכנסת הקודמת, כאשר ביקש נתניהו לוודא בדיון האחרון של ועדת הכספים כי יועברו עוד כמה עשרות מיליוני שקלים להתנחלויות. הקרבות בוועדה היו מרים, האופוזיציה לחמה ולרנר עמדה בפינת החדר, נועצת מבטים חדים כשלצידה יו"ר הקואליציה דאז זאב אלקין, ודואגת שהכסף יאושר.

 

רק לפני כשבועיים התנהל מפגן נוסף של לרנר, כאשר ביקש נתניהו להעביר בכנסת את סמכויותיו של שר הכלכלה דרעי בעניין החתימה על מתווה הגז - לידי הממשלה. נתניהו חיפש ח"כ אחד נוסף שיהווה עבורו רוב להעברת הסעיף. וכשאומרים "נתניהו חיפש" הכוונה ללרנר, שמכריה נוהגים לתאר את יחסי האנוש המצוינים שלה ואת נעימות הליכותיה ככאלו שמסייעים לה להשיג את מטרותיה. היא האשה הקרובה ביותר בלשכת ראש הממשלה לנתניהו.

 

לרנר בת ה-38 החלה את הקריירה שלה כיועצת לזבולון אורלב מהמפד"ל ובהמשך עבדה עם אבי דיכטר. את בעלה אבי לרנר, הכירה כאשר עבדו שניהם עם חברי כנסת מהמפד"ל. לרנר הוא כיום יועץ אסטרטגי עצמאי ועבד בין היתר עם זאב אלקין, כאשר זה התמודד בפריימריז של הליכוד. אותו אלקין, ביקש לפני מספר חודשים למנות את לרנר למנכ"לית משרד העליה והקליטה - וזאת בתמיכת נתניהו, מהלך שזכה להתנגדות מצד נציב שירות המדינה שטען כי לרנר אינה עומדת בקריטריונים הדרושים לתפקיד זה. הנציב טען כי לרנר חסרה בניסיון ניהולי. ואולם ועדת המינויים בנציבות אישרה לבסוף את מינויה. עם זאת, לאור המחלוקת בדבר מנויה ולמרות שזה אושר, טרם הובא הדבר לאישור הממשלה. ככל הידוע בעקבות בדיקת נציבות שירות המדינה על רקע הבקשה למנותה כמנכ"לית, עלה החשד להפרת אמונים וזה הועבר לבדיקת המשטרה.  

 

אבי לרנר הוא בעליו של משרד ייעוץ אסטרטגי עצמאי, ומייעץ לגורמים פוליטים שונים. כאמור, בעבר ייעץ לאלקין ולגדעון סער. הוא משמש כיועץ ומקורב גם לניר ברק ראש העיר ירושלים. עסקיו של לרנר ידועים זה שנים, אף שבכל פעם שעלו תהיות בדבר האפשרות שהמעמד של פרח לרנר מסייע לעסקיו של בעלה, דחו מקורביהם את האמירות בטענה שהשניים לא נוהגים לעסוק אחד בעסקיו של השני.

 

פרקליטה של פרח לרנר, ד"ר יעקב וינרוט, מסר בתגובה כי "גב' לרנר השיבה לכל השאלות שהופנו אליה. הוא משוכנע שבתום הבדיקה יתברר שאין כל ממש בחשד כלשהוא וכי היא פעלה כדין בכל עניין ועניין כעובדת מדינה מסורה"

x