$
דעות

עדות כחלון עשויה להניע את החקירה נגד מימון ברשויות

רשות המסים חושדת כבר שנים כי קובי מימון מסתיר את היקף נכסיו האמיתי כשהוא טוען שהוא רק שכיר בקבוצת אקויטל, אך לא מצליחה להוכיח זאת. דבריו של שר האוצר בבית המשפט יכולים לדחוף את החקירה קדימה גם ברשות ניירות ערך

תומר גנון 07:0601.10.15
את החידה הזאת רשות המסים מנסה לפצח כבר כמה שנים: איש העסקים קובי מימון — ששימש עד 2010, ובמשך שנים ארוכות, ראש קבוצת החברות אקויטל ויו"ר חברות בורסאיות המוחזקות על ידיה בתחום הנדל"ן והאנרגיה — טוען בתוקף שהוא רק שכיר בקבוצה ומשמש יועץ.

 

הבעלים של כל העסק, כך טוען מימון, הוא חברו חיים צוף שמחזיק, באמצעות חברות פרטיות, באשכול החברות ששווה מיליארדי שקלים וכולל למשל אחזקה ניכרת במאגר הגז תמר, לצד עסקים רבים אחרים.

אלא שעל פי אינדיקציות מודיעיניות שהגיעו בעבר לרשות, מימון הוא הרוח החיה בחברות, והוא גם נהנה מההכנסות ומהרווחים של הקבוצה.

העניין הזה גם לא הסתדר לרשות עם הצהרת הון שנתן מימון כשעוד התגורר בישראל, טרם עבר להולנד, ולכן היא חושדת שהוא התחמק מתשלום מס מלא.

 

 

ואז הגיע החבר משה

 

כעת הגיעה עדותו של שר האוצר משה כחלון בבית המשפט, ולפיה "מימון הוא גורם דומיננטי וראש קבוצה של הרבה חברות גדולות", והיא עשויה לעורר לא רק את אנשי רשות המסים אלא גם את אנשי רשות ניירות ערך להעמיק את החקירה.

 

כמו שנחשף במשפטו של דוד ואנונו, לשעבר ראש היחידה הארצית למודיעין שטח וחקירות ברשות המסים שהורשע בקבלת שוחד, הרשות מנהלת את החקירה בהפסקות מאז 2010, בניסיון לברר אם מימון בעל השליטה בפועל בקבוצת חברות אקויטל.

 

משה כחלון מגיע למסור את העדות באפריל משה כחלון מגיע למסור את העדות באפריל צילום: אוראל כהן

 

בחקירה נגד ואנונו במשטרה ב־2010 העיד אבי ארדיטי, לשעבר סמנכ"ל חקירות ומודיעין ברשות המסים, כי הרשות "יושבת על הזנב" של מימון לא מעט זמן. "מצאנו שהצהרת ההון של מימון היתה מגוחכת במיוחד", העיד ארדיטי במשטרה. "העברנו את זה לטיפול של יחידת החקירות בת"א והתיק התמהמה". כמו שעלה מכתב האישום נגד ואנונו חשדה הפרקליטות שהוא "תקע" את החקירה. הסיבה: ניסיון לסחוט את מימון, כשביקש ממקורב אליו 125 אלף דולר כדי לדאוג לטיפול מקל בענייני המס שלו. ואנונו זוכה מאישום זה.

 

לפני כשנה וחצי שוב התעוררה החקירה לחיים, עקב מידע מודיעיני שהגיע לרשות המסים ממקורבים למימון. אלא ששוב התברר כי הרשות מתקשה לאסוף ראיות המוכיחות שמימון בעל השליטה בחברות או נהנה מהרווחים.

 

הרשות פנתה גם לקבל מסמכים שונים שהוגשו בהליך משפטי שבו מעורב מימון, כדי לנסות לברר אם הוא מבעלי השליטה בחברות או נהנה מהרווחים שלהן.

 

ועכשיו הגיע כחלון. עדותו בבית המשפט בנוגע למימון דורשת בירור מעמיק של רשויות האכיפה מולו, אם התשובות שקיבלו עד היום לא סיפקו אותן. ואם רשות המסים חפצה בכך, היא יכולה לפנות ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ולבקש את אישורו לתשאל את כחלון בנוגע למימון. ידובר כמובן רק גביית עדות לצורך הגעה אל האמת.

 

קובי מימון בבית המשפט קובי מימון בבית המשפט צילום: אוראל כהן

 

אולי גם רשות ני"ע תתעניין

 

מי שעוד יכולה להתעניין בידע של כחלון על עסקיו של מימון היא רשות ניירות ערך, אם יש לה חשד שדיווחי החברות הבורסאיות באשר למבנה הבעלות אינם נכונים.

עד היום סמכה הרשות את ידיה על דיווחי החברות ולפיהם צוף הוא בעל השליטה. והנה כחלון זורק לה אולי "ליד" מודיעיני, אף שמימון ממשיך להכחיש בתוקף שהוא בעל השליטה בחברות הקבוצה.

 

התפיסה הבסיסית של רשות ניירות ערך היא לתת אמון בדיווחי החברות, כל עוד לא הוכח אחרת.

 

ומעבר לכך — בניגוד למשטרה, הרשות גם אינה מחויבת לחקור כל נושא שמתגלגל לפתחה. היא צריכה להחליט אם יש אינטרס למשקיעים שהיא תפנה משאבים כדי לחקור ולבדוק אם מימון הוא בעל השליטה בישראמקו ובנצבא.

 

אם היא תחליט לעשות כך, נראה שהצעד הראשון יהיה לזמן את כחלון למסור עדות על פועלו של חברו ב־15 השנים האחרונות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x