$
משפט

רשות ני"ע מזהירה: "חשד שקרן קלע הונתה מאות משקיעים"

הרשות מתייחסת לקמפיין פרסומי שמנהלתה קרו ההשקעות שבשליטת אמיר ברמלי, הקורא לציבור הרחב לפנות לקרן לצורך השקעות פיננסיות בה במטרה להשיג תשואה עודפת; הקרן: "יש לנו מחלוקות קשות עם רשות ני"ע, אנחנו עומדים בכל ההתחייבויות למשקיעים"

תומר גנון 17:4716.09.15

רשות ניירות ערך פרסמה היום (ד') באתרה אזהרה למשקיעים בעקבות קמפיין פרסומי שמנהלתה קרו ההשקעות קלע, שבשליטת איש העסקים אמיר ברמלי. "בימים האחרונים אנו עדים לקמפיין בטלוויזיה ובאמצעי תקשורת נוספים מצד קרן קלע או מי מטעמה, הקורא לציבור הרחב לפנות לקרן לצורך השקעות פיננסיות בה במטרה להשיג תשואה עודפת", נכתב בהודעה.

 

 

"הרשות מבקשת להבהיר כי פעילות זו של קרן קלע אינה על דעתה ולא קיבלה את אישורה. עוד מבקשת הרשות להבהיר כי קרן קלע נחקרת כיום בחקירה פלילית בחשדות חמורים ביותר של הפרת דיני ניירות ערך והונאת מאות משקיעים, בסכומי עתק בנוגע לפעילותה בעבר. הרשות מזהירה שוב את הציבור מפני הסיכונים הכרוכים בביצוע השקעות שאינן מפוקחות".

 

ברמלי נחקר לראשונה ברשות ני"ע בחודש מרץ בחשד לעבירות מרמה, הפרת אמונים וגיוס הון ללא תשקיף. לטענת הרשות במהלך התקופה שבין 2014-2012 גייסה קלע ממאות משקיעים מאות מיליוני שקלים באמצעות הנפקת אג"ח, ותוך הבטחה לתשואות גבוהות של 6%-9% – כל זאת ללא פרסום תשקיף כמתחייב על פי חוק. על פי החשד, החברה מסרה פרטים מטעים לרשות בדבר זהות המשקיעים, מספרם המדויק והיקף השקעתם בה.

 

אמיר ברמלי, בעל קרן קלע אמיר ברמלי, בעל קרן קלע צילום: עמית שעל

 

קלע, כך החשד המטריד ביותר בחקירה, יצרה מצגי שווא בפני המשקיעים לפיהם תשקיע את הכספים שתגייס לטובת הלוואות לזמן קצר לחברות ישראליות. עם זאת בפועל, ובניגוד להסכמים עם המשקיעים, שימשו מרבית הכספים שגויסו לטובת השקעות פרטיות.

 

לפני כשבועיים פנתה הרשות לבית המשפט, וביקשה להגדיל פי שניים (ל-3.5 מיליון שקלים) את סכום הערבות שהפקיד ברמלי, במסגרת התנאים המגבילים שהוטלו עליו לאחר החקירה. "ברמלי לא עמד לאחרונה בהתחייבויותיו כלפי מספר לא מבוטל של משקיעים חרף דרישתם ממנו, ולא השיב לידיהם את כספים בהיקף כספי של מיליוני שקלים", טענה הרשות.

 

עורכות דינו של ברמלי, נוית נגב ואיריס ניב סבאג, דחו בתגובה שהוגשה לבית המשפט את טענת רשות ני"ע. "ברמלי סבור שמדובר באי הבנה. קלע שבבעלותו עמדה, עומדת ותמשיך לעמוד בכל התחייבויותיה כלפי המשקיעים. מעבר לכך חברת האם, רוביקון, ערבה להתחייבויות למשקיעים, והיקף נכסיה עולה משמעותית על היקף ההתחייבויות למשקיעים", נאמר בתגובה לבית המשפט.

 

מרוביקון ביזנס גרופ, בעלת קרן קלע, נמסר בתגובה: "לקרן קלע ולרשות ניירות ערך יש מחלוקות אידיאולוגיות קשות וידועות בציבור מזה שנים בסוגיות הפיקוח על חברות השקעות פרטיות.

 

קרן קלע הנה חברה פרטית ותיקה, ששילמה למשקיעים בה ריבית ממוצעת של למעלה מ-10% לשנה לאורך כל שנות פעילותה. הקרן עומדת בכל התחייבויותיה כלפי המשקיעים ותמשיך להציע אפשרויות השקעה ייחודיות למשקיעים פרטיים בכפוף לחוק.

 

כפי שראינו בשנים האחרונות, המחיקות והתספורות הגדולות התקיימו דווקא בשוק ההון שנמצא תחת פיקוח הרשות.

אזהרות שכאלו הרשות לא טורחת לפרסם. זו הסיבה בגינה משקיעים רבים, אשר איבדו את האמון בשוק ההון, בוחרים להשקיע בחברות פרטיות לא מפוקחות. היה ראוי אם רשות ממשלתית תנהל את מאבקיה באמצעים ענייניים ולא בתקשורת, לכל הפחות עד להכרעת בית המשפט״.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x