משפט

כמה עולה הפעלת גן אירועים ללא רישיון?

במשך עשרות שנים השתמשו חנן ועדינה אנדרסון בקרקע חקלאית בכפר ידידיה כגן אירועים. לאחר שפעילותם הופסקה בצו בית משפט, תבעה מהם המדינה להרוס את המבנים ולשלם עבור השימוש בשטח. העניין הגיע לבית המשפט שחייב את בני הזוג לשלם כ-900 אלף שקל

עו"ד רגב אלקיים 12:0816.09.15

במשך עשרות שנים השתמשו חנן ועדינה אנדרסון בקרקע חקלאית בכפר ידידיה כגן אירועים. לאחר שפעילותם הופסקה בצו בית משפט, תבעה מהם המדינה להרוס את המבנים ולשלם עבור השימוש בשטח. העניין הגיע לבית המשפט שחייב את בני הזוג לשלם כ-900 אלף שקל.

 

בני הזוג אנדרסון, תושבי המושב כפר ידידה שבשרון, הפעילו משנות ה-80 את גן האירועים "גינת אגוז" שהוקם על קרקע חקלאית בשל משבר בענף החקלאות.

 

בשלב מסוים המועצה האזורית עמק חפר הגישה כתב אישום על הפעלת עסק לא חוקית נגד בני הזוג, ופעילות הגן הופסקה סופית ב-2010.

 

גן אירועים סגור (ארכיון) גן אירועים סגור (ארכיון) באדיבות: הערוץ הראשון

 

בחלוף שנה, החליט מינהל מקרקעי ישראל לפנות בשם קק"ל לבית משפט השלום בכפר סבא, בדרישה לקבל דמי שימוש ראוים בעקבות השימוש האסור במקרקעין. המינהל דרש תשלום על תקופה של שבע שנים הקודמות לתביעה (בשל התיישנות), כאשר לשיטתו, יש לחשב את דמי השימוש לפי ערך של 5% משווי הקרקע בפועל, העומד על כשלושה מיליון שקל.

 

בנוסף דרש המינהל שהנתבעים יהרסו את המבנים שמרכיבים את הגן על חשבונם.

 

הנתבעים הודו במעשים המיוחסים להם. עם זאת, ביקשו כי תינתן להם ארכה של שנה להריסת המבנים, בשל מצבם הרפואי הקשה.

 

לא שילמו

 

סגנית הנשיאה, השופטת רחל קרלינסקי, הבהירה כי אין כל מחלוקת על כך שהנתבעים לא שילמו תשלום כלשהו למדינה עבור השנים בהן ניהלו את גן האירועים. יוצא, שהעניינים היחידים שיש להכריע בהם הם שיעור דמי השימוש וצו ההריסה.

השופטת מינתה שמאי, שקבע את דמי השימוש השנתיים על כ-146 אלף שקל והשופטת קיבלה את חוות דעתו.

 

בבואה להכריע על הריסת המבנים, קיבלה השופטת את עמדת התביעה, לפיה חרף סגירת גן האירועים, חלק מהמבנים במקום עדיין מתוחזקים על ידי עובדים.

 

לפיכך, השופטת הורתה לנתבעים להרוס ולסלק על חשבונם את כל המבנים בהם מתבצעת או בוצעה פעילות לא חקלאית. כמו כן, דחתה את בקשת הנתבעים לקבל ארכה של שנה עקב מצבם הרפואי, והבהירה כי במידה ולא יבצעו את הריסת המבנים בתוך שלושה חודשים, המדינה תוכל לבצע את ההריסה במקומם, ולחייב אותם בעלויות.

 

בסופו של דבר, הנתבעים יצטרכו לשלם למינהל 877,500 שקל עבור דמי השימוש, בנוסף להוצאות ושכ"ט עו"ד בסך כולל של 50,000 שקל.

 

לפסק הדין לחץ כאן

 

• שמות ב"כ הצדדים לא צוינו בפסק הדין

 

* עו"ד רגב אלקיים ממשרד שרף אלקיים ושות' עוסק בדיני מקרקעין

 

** הכותב לא ייצג בתיק

 

*** המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

 

המידע באדיבות אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x