$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

עיני וברוש בדרך לאקזיט של 15–20 מיליון שקל בחברת הגז

השניים במגעים למכירת 25%-30% בחברה המשווקת גז הטבעי למפעלים לפי שווי של 120 מיליון שקל. חלק מהתמורה תושקע ישירות בחברה. בין המתעניינים: איש העסקים אלברט נסימי. גם הפרסומאי יורם באומן ורוה"ח ראובן שיף השקיעו בחברה

גולן חזני 06:5510.09.15

יו"ר ההסתדרות לשעבר עופר עיני ונשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש מנהלים מגעים למכירת כרבע מאחזקותיהם בעושרד, חברת שיווק הגז הטבעי למפעלים. כך נודע ל"כלכליסט". השניים מנהלים בין היתר משא ומתן עם איש העסקים אלברט נסימי לעסקה שבמסגרתה ימכרו 25%–30% מהחברה שבבעלותם, לפי שווי של כ־120 מיליון שקל.

 

 

מחצית מהתמורה שישלם נסימי, אם תושלם העסקה, תתחלק בין השניים והיתרה תושקע בחברה עצמה לצורך התרחבות. בשורה התחתונה צפוי כל אחד מהשניים לקבל 7–10 מיליון שקל. עוד נודע ל"כלכליסט" כי בחודשים האחרונים הפכו לבעלי מניות מיעוט בחברה גם הפרסומאי יורם באומן ורואה החשבון ראובן שיף, שמחזיקים 3% ו־1% בהתאמה.

חברת שיווק הגז "עושרד" נוסדה בידי ברוש, עיני ודודו וולף בתחילת שנת 2014, והיא מציעה למפעלים עסקת חבילה שבמסגרתה היא רוכשת עבור לקוחותיה גז טבעי, דואגת לחלוקתו ומציעה שירותי הסבה של מתקני התעשייה המסורתיים במפעלים לשימוש בגז טבעי תמורת עמלת תיווך.

 

אלברט נסימי אלברט נסימי

 

שיתוף הפעולה בין ברוש ועיני החל עוד בקדנציה הקודמת של ברוש בהתאחדות התעשיינים, שעה שעיני היה יו"ר ההסתדרות. השניים, אף שלכאורה החזיקו באינטרסים סותרים של המעסיקים ושל העובדים, הובילו למהלכים משמעותיים, כמו העלאת שכר המינימום ל־4,300 שקל לפני כ־4 שנים.

 

לאחר שסיימו את תפקידם בהתאחדות ובהסתדרות, החלו השניים לפעול יחד גם במגזר העסקי. שיתוף הפעולה נמשך גם עם חזרתו של ברוש לכהונה שלישית בהתאחדות.

 

כיוון שברוש מכהן בתפקיד ייצוגי, עוררה מעורבותו בעסקי שיווק הגז ביקורת על רקע העובדה שהוא פועל מול הממשלה במקביל בקידום עניינים אחרים הקשורים למשק הגז. לדוגמה, הכנסת הפרק בחוק ההסדרים שמתייחס לחיבור מפעלים לגז באופן שעשוי להיטיב עמו. ברוש נוהג להסביר שנשיא ההתאחדות הוא באופן מסורתי גם איש עסקים פעיל וכי בכל עניין רשמי של ההסתדרות בעניין משק הגז מחליף אותו מנכ"ל ההתאחדות אמיר חייק. למרות זאת מתבטא ברוש פומבי נגד העיכוב בקידום מתווה הגז ואמר לא פעם כי ייגרם לכך נזק כבד למדינה. עושרד משווקת היום מתמר, אך צפויה לצבור תאוצה גדולה עוד יותר אם וכאשר יפותח לווייתן.

 

לאחרונה חתמה ההתאחדות על הסכם עם תחנת הכוח דוראד לרכישת חשמל מוזל למפעלי תעשייה, כך שהיא מתפקדת היום באישור הממונה על ההגבלים כקבוצת רכישה למפעלי תעשייה בתחום הגז.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x