$
בארץ

ביום שני: נתניהו שוב יכנס את הכנסת כדי לקחת את סמכויות דרעי בגז

רה"מ ינסה ליטול משר הכלכלה את הסמכות לעקוף את הממונה על ההגבלים ולהעביר אותה לממשלה. בינתיים לא ברור כיצד ישיג רוב לצעד זה. יו"ר ועד הכנסת דוד ביטן: "לא נסכים שרפורמות שחשובות לליכוד לא יאושרו גם"

אורי תובל 11:0604.09.15

האם נתניהו קרוב לאישור מתווה הגז? ביום שני יכנס ראש הממשלה את מליאת הכנסת לדיון פגרה מיוחד, במטרה לקחת משר הכלכלה אריה דרעי את הסמכות לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים, ולהעביר אותה לממשלה. לעת עתה לא ברור כיצד ישיג נתניהו רוב לצעד זה, אולם יו"ר ועדת הכנסת דוד ביטן מהליכוד אמר ל"כלכליסט" כי הכוונה היא לאשר באופן כולל את כל הסוגיות שנמצאות במחלוקת בתוך הקואליציה: מתווה הגז, הקמת רשות החשמל וששינסקי 2.

 

גורמים אחרים הוסיפו לעסקה גם את הפטור ממע"מ שדורש דרעי. עוד אמר ביטן כי "הח"כים של הליכוד לא מוכנים שכל הרפורמות של השותפות הקואליציוניות יאושרו, ואילו מה שחשוב לליכוד - מתווה הגז, רשות החשמל, ושינויים חברתיים נוספים - לא יאושר. 30 מנדטים צריכים לבוא לידי ביטוי".

 דרעי מסרב להפעיל את סמכותו לפי סעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים המאפשרת לו לתת בעצמו פטור מהסדר כובל במקום הממונה על ההגבלים. כזכור, בסוף יוני כבר ניסתה הממשלה לקחת מידיו של דרעי את הסמכות הזאת ולהעביר אותה לממשלה, אולם נתניהו לא הצליח לגבש לכך רוב. זאת לאחר ששלושה משרי הממשלה - משה כחלון, יואב גלנט וחיים כץ - סירבו להשתתף בהצבעה בשל ניגוד עניינים, ואביגדור ליברמן החליט "לתקוע" את נתניהו כשהודיע שלמרות תמיכתו המהותית במתווה הגז, לא יסייע בפתרון הבעיה הפוליטית של העברת הסמכויות.  

 

שר הכלכלה אריה דרעי. מסרב להפעיל את סמכותו לפי סעיף 52 שר הכלכלה אריה דרעי. מסרב להפעיל את סמכותו לפי סעיף 52 צילום: שאול גולן

 

נכון להבוקר, גם בכולנו וגם בישראל ביתנו אומרים כי עמדתם נותרה זהה - כך שנתניהו יוכל להשיג רוב להעברת הסמכויות רק אם חברי אופוזיציה ייעדרו מההצבעה. בכנסת נפוצו שמועות על היעדרות אפשרית של ח"כים מהרשימה המשותפת לאחר שנתניהו אישר בשבוע שעבר תוכנית חומש בעלות של 900 מיליון שקל למגזר הערבי, אולם אין לכך כל אישור. אם תאושר העברת הסמכויות, נתניהו יוכל לאשר את המתווה בהקדם, אפילו בהצבעה טלפונית של שרי הממשלה.

 

ביטן אמר ל"כלכליסט", כי המטרה היא להביא לאישור את כל הנושאים שבמחלוקת: מתווה הגז, הקמת רשות החשמל וששינסקי 2. כזכור, החליט ביטן לקטוע את ישיבת ועדת הכנסת ביום רביעי בלילה שהצביעה על חלוקת סעיפי חוק ההסדרים לוועדות הכנסת השונות. הישיבה התפוצצה משתי סיבות. הראשונה היא מחלוקת בתוך הקואליציה בנוגע לקידום חוק מיסוי משאבי טבע - מסקנות ועדת ששינסקי השנייה. כחלון ודרעי מעוניינים שהסעיף יישאר בחוק ההסדרים, ואילו הליכוד מעונין להוציא אותו משם וזאת למרות שהמפלגות כבר הגיעו להסכמה לפני כשבועיים בקבינט הכלכלי על הקמת ועדה משותפת לנתניהו, כחלון דרעי ואיילת שקד.

 

דוד ביטן. "המטרה להביא לאישור את כל הנושאים שבמחלוקת" דוד ביטן. "המטרה להביא לאישור את כל הנושאים שבמחלוקת" צילום: קובי קואנקס

 

הסיבה השנייה היא מחלוקת חריפה עם האוצר, לאחר שהוועדה בין החליטה להוציא מחוק ההסדרים את הסעיף המחמיר את התנאים לקבלת דמי אבטלה מתחת גיל 35. הוועדה תתכנס ביום שני כדי להצביע מחדש על כל סעיפי החוק, ומליאת הכנסת תידרש לאשר את ההסכמות החדשות.

 

"לא נסכים לפצל את הקמת רשות החשמל מחוק ההסדרים", אמר ביטן. "לא יכול להיות שמה שחשוב לליכוד לא יאושר, ומה שהאחרים מקדמים כן יהיה". על הפיצוץ בוועדת הכנסת אמר כי "הח"כים של הליכוד לא מוכנים להפחתת הזכאות לאבטלה לצעירים עד גיל 35 ויש עוד כמה גזירות בחוק ההסדרים הנוגעות למשל לביטוח הפנסיוני". עוד אמר ביטן כי "בדיונים המקדימים דרשנו לממן את חוק יום לימודים ארוך, אבל הסבירו לנו שעלותו שלושה מיליארד שקל - ומתוך אחריות לממשלה ויתרנו. והנה, עכשיו מורידים את המע"מ ומס החברות בעלות יותר גבוהה. אי אפשר להגיד שאין כסף, לפני חודש לא ידעתם שיש עודף גבייה?"

 

בתגובה לכוונת נתניהו להביא את העברת הסמכויות לאישור הכנסת מסר המחנה הציוני כי "מפלגת כולנו לא יכולה לקדם את המתווה. אסור שיהיה להם ניגוד עניינים עם הדאגה לאזרחי ישראל. ביבי וממשלתו הכושלת איבדו כל יכול שליטה וכל טיפת בושה. ביבי ש'דאוג' כל כך לאזרחי ישראל והחליט יחד עם שר האוצר להוריד אחוז מהמע"מ, עשוה הכל שרווחי הגז השייך לאזרחי המדינה יילכו לחבריו העשירים. בתקציב שהביא השבוע כחלון אין דבר שיעזור להעלאת השכר לעובדים, דאגה לעצמאים או פתרון לשוק הדיור. כחלון שאחראי לתקציב הרע הזה לא יכול לתת לחברי הכנסת של מפלגתו לתמוך בקידום מתווה הגז".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x