$
הוועידה הכלכלית הלאומית 2015

שטייניץ: "דרעי סירב להעביר אלי את הסמכויות בנושא הגז"

שר האנרגיה תקף את שר הכלכלה בוועידת "כלכליסט": "אני לא מבין איך אפשר להגיד שתומכים במתווה הגז ושעיכוב גורם נזק - ולא לחתום. זו בריחה מאחריות"; על טענות שהגיעו ממתנגדת למתווה בקהל, ענה שטייניץ: "מי שמטעה את הציבור זה לא אני. השבוע קבלנו תזכורת כואבת למה קורה למי שנשאר במקום. חייבים לנוע קדימה"

עמרי מילמן 17:3001.09.15
"באתי לדבר על הטרגדיה במשק האנרגיה ותחום הגז. העובדה שאוצר הטבע הגדול ביותר שהתגלה בישראל ביוני 2010, שכבר כבר יותר מ5 שנים במעמקי הים כאבן שאין לה הופכין זו טרגדיה. ואם במהלך השבועות הקרובים לא נשכיל לקדם את המתווה, שעשינו כבר 70% מהדרך זה בעיני יום כיפורים כלכלי." כך פתח שר האנרגיה יובל שטייניץ את נאומו בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט".
שטייניץ התייחס לנאומו לדרעי ואמר "שמעתי שעמיתי דרעי הודיע כי הוא תומך במתווה. הוא אמר 'שכל יום נוסף של עיכוב באישור מתווה הגז, גורם נזק למשק ולמדינת ישראל כולה'. אני לא מבין איך אפשר להגיד שתומכים במתווה, ושעיכוב גורם נזק ולא לחתום ולהמשיך לעכב את המתווה. כדוקטור לפילוסופיה שלימד לוגיקה אני לא מבין את זה. אני פונה לשר אריה דרעי לסיים את הסאגה הזו"

 


 

"מהיום שנכנסתי לתפקידי, לפני 4 חודשים, אמרתי שהגיע הזמן לשים לזה סוף. עברנו תוך מספר חודשים את כל השלבים. קראתי אלי את כל הרגולטורים, והגענו להסכמה - כל הממשלה. שלב א'. שלב ב' - לאחר מכן ישבנו בדיאלוג מול החברות הרלוונטיות, ואחרי שהגענו להסכמה מול כל גורמי הממשלה הגענו להסכמה מול החברות. שלב ג' - המתווה עבר פה אחד בקבינט ברוב עצום של 17 נגד אחד. סוף סוף אושר המתווה, יש מתווה למשק האנרגיה והגז."

 

אורלי בר לב מראשי מחאת הגז התפרצה מהקהל לדברי שטייניץ וטענה כי הוא מטעה את הציבור באמירותיו. הוא השיב לה:"מי שמטעה את הציבור זה לא אני. החוצפה שלך עוברת כל גבול. השבוע קבלנו תזכורת כואבת למה קורה למי שנשאר במקום. חייבים לנוע קדימה".

 

אורלי בר לב מראשי מחאת הגז מתפרצת לדברי שר האנרגיה יובל שטייניץ בוועידה הלאומית 2015 של "כלכליסט" אורלי בר לב מראשי מחאת הגז מתפרצת לדברי שר האנרגיה יובל שטייניץ בוועידה הלאומית 2015 של "כלכליסט" צילום: נמרוד גליקמן

 

שטייניץ חזר לתקוף את דרעי ואמר "יש רק דבר אחד חתימה על סעיף 52. רק דבר אחד שממתין לשר הכלכלה. אם הוא תומך במתווה, אם הוא עומד מאחורי האמירה שלו, אז צריך להפסיק לעכב. המחוקק הכניס סעיף מיוחד לחוק, כי הוא חזה מצבים בהם הממונה רואה רק שיקולים תחרותיים, והכניס לחוק סעיף שמסמיך את שר הכלכלה לעשות אובר-רולינג. כשאנחנו מקבלים על עצמנו תפקיד בכיר כמו שר, זה בא עם אחריות. אסור לנו לברוח מאחריות. זה לא שכולם תומכים ומפרגנים. אחריות זה כשקשה, כשיש ויכוח, כשיש כמה קולות נגד, כשלא כולם מבינים את החשיבות של העניין, לעשות מה שלא נעים לעשות. לבוא ולתמוך במתווה ולא לחתום זו בריחה מאחריות. שמעתי שהשר דרעי אמר 'זה עניין של שר האנרגיה' זה נכון, אך זמן קצר אחרי הרכבת הממשלה, ישבנו יחד עם רה"מ והצעתי להעביר את האחריות אלי. דרעי אמר 'אני לא מוכן שיגידו שאני בורח מאחריות. זה לא פשוט אך אני אממש אותה'. כל העולם, משק האנרגיה, חברות האנרגיה, הבנקים, הבורסות בישראל ובעולם, כל העולם מסתכל עכשיו על השאלה יחתום או לא יחתום. האם המדינה תוקעת את עצמה או נעה קדימה. השבוע קבלנו תזכורת קובעת למה שאמרתי ביום שנכנסתי לתפקידי לפני 4 חודשים. מי שעומד במקום ומתחבט בין משרדי ממשלה, קואליציה ואופוזיציה, מי שנשאר במקום, נשאר מאחור. הזהרתי שאיראן, אחרי קפאון של שנים בגלל הסנקציות, חוזרת לשוק הזה. תפתח שדות חדשים ותכבוש שווקים. מצרים, שתקעה את עצמה בגלל רגולציה נוקשת ומחירים נמוכים, חוזרת לשוק. כי הנשיא סיסי יצר מתווה גז והודיע על מחיר של 6 דולר ועל הקלות מס, יציבות רגולטורים. מה קרה? חזרו חברות בינלאומיות לקדוח ולפני כמה ימים מצאו גז".  

 

שטייניץ הזכיר כי הוא קידם את המלצות שישנסקי בנוגע למיסוי ההכנסות מהגז ואמר " נושא הגז והאנרגיה יגדיל את הכנסות המדינה, בעשרות ומאות מיליארדים, אני נאבקתי בתשובה, אני ניהלתי מאבק אדיר והצלחתי לכפות את החקיקה הזו. אבל האחריות מחייבת אותנו לנוע קדימה, וזה גדול יותר מהפוליטיקה. אסור להפוך את זה לכלי ניגוח פוליטי כי זה חשוב מידי".

 

שטייניץ לא התייחס לכך שהממשלה בה הוא ישב בשנים האחרונות עיכבה את פיתוח הגז במשך שנים אך אמר "יכולנו להיות היום עם עוד מאגרים, כי היו מתגלים עוד תמר ולויתן, אולי עוד כריש תנין. אולי היה מספיק גז לכל המשק הישראלי, לתעשייה ולייצוא. יכולנו להיות שם ואנחנו לא שם. אני מסתכל קדימה, אני שר שלושה וחצי חודשים. אני לא בורח מאחריות ואני מקדם את הדבר".

 

שטייניץ תקף את המתנגדים למתווה ואמר "מה הרווח מעיכוב המתווה? הורדת המחיר מ-5.4 דולר ל-4.7 דולר מתעכבת. כל דחיית המתווה משאירה עם המחירים של היום. הכנסות המדינה מתעכבות. עשרות מיליארדים. התחרות מתעכבת כי עם שדה אחד ומפעיל אחד זה פחות מ-3 שדות ו-3 מפעילים. מה כל כך בעייתי בלעכב את המתווה? מה חברתי בכך שהמחיר לא ירד? מה חברתי בכך שהחברות שמחכות בכל רחבי ישראל לגז? מה חברתי בלעכב את הדבר הזה?"

 

על הצמיחה במשק אמר שטייניץ "אנחנו ירדנו מהמקום הראשון לצמיחה לנפש בעולם המערבי, לפני 3-4 שנים. היום הצמיחה לנפש היא בערך 0 לנפש. פחות מארה"ב ואירופה. אנחנו זקוקים למנועי צמיחה. היינו במקום ראשון בהשקעות ירדנו. מנוע הצמיחה הכי מיידי, זה פיתוח הגז. זה התחלה של הזרמת גז נוסף. זו צמיחה. לסיכום אני פועל מתוך תחושת אחריות. כואב לי לראות את הנזקים המתמשכים, של פגיעה ביתרון האנרגטי, לפספוס הזדמנויות הייצוא. אני קורא לכל אדם שעיניו בראשו ואחריות היא נר לרגליו. מי שיתעכב יישאר מאחור."

בטל שלח
    לכל התגובות
    x