שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הוועידה הכלכלית הלאומית 2015

אמיר לוי: "אנחנו לא שומרים רזרבות לביטחון"

בשיחה של הממונה על התקציבים עם שאול אמסטרדמסקי, התייחס לוי לתקציב הביטחון, להסכמים הקואליציוניים ולנתוני הצמיחה הנמוכים

עמרי מילמן 15:3101.09.15

"אנחנו לא שומרים רזרבות לביטחון", כך אמר הממונה על התקציבים אמיר לוי בשיחה אחד על אחד עם שאול אמסטרדמסקי בועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט". עוד התייחס לוי לתקציב הביטחון, ההסכמים הקואליציוניים ונתוני הצמיחה הנמוכים.

 

כשנחתמו ההסכמים הקואליציוניים שאל ראש הממשלה כמה יעלו ועניתם כי העלות היא 8.2 מיליארד שקל. כשבאתם לאשר את התקציב, הגעתם להסכמות שונות עם המפלגות ולמעשה הוצאתם לו את הערמונים מהאש. למה אתם עשיתם את זה?

 

"התפקיד שלי כולל לקיחת אחריות. אף אחד לא הכריח אותי לעשות אותו. אסור להסתכל רק על שנה אחת. היה ברור לנו כבר בתקציב הקודם שחסר 5-6 מיליארד שקל באישור התקציב. כדי לשדרג את זה, הבאנו לכך שהממשלה תאשר את הנומרטור כך שאי אפשר לקבל החלטות תקציביות בלי מקור- בצד ההכנסה וההוצאה. עלינו לליגה של הגדולים. אני מאד מקווה שבפעם הבאה שיהיו הסכמים קואליציוניים, שהדבר הזה יפסק.

 


 

המנגנון שאמור לרסן את ידי הממשלה כך שלא תוציא צ'קים איפה שאין כסף יחול גם על הסכמי שכר של ההסתדרות ותקציב הביטחון?

 

הנומרטור חל על כל התחייבויות של הממשלה בשנים הבאות. אך הממשלה היא זו שצריכה להחליט מאיפה היא מביאה את זה. כמו שכל אחד במשק הבית שלו, לא מקבל החלטות שמעבר לרמת ההכנסה שלו, כך הממשלה צריכה להתנהג. זה אחד המהלכים הגדולים בתקציב הזה. הוא לא טכני, ומעלה אותנו לליגה של הגדולים. אני מאד גאה שזה יחוקק ויהיה חלק מהתקציב".

 

האם נתוני הצמיחה הנמוכים שפרסם בחודש שעבר הלמ"ס לא הופכים את ההנחות עליהן התבסס התקציב החדש לפיהן הצמיחה תעמוד על 3.3% ללא רלוונטיות?

 

"התשובה היא לא. זו רק אינדיקציה ראשונה. נתייחס לזה כשנקבל נתונים שניים. אנחנו לא נתעלם מזה. אך כשבנינו את התקציב, כשמסתכלים על תקציבי התחבורה הציבורית, מעונות יום, הוא נבנה מתוך מטרה להגדיל את הצמיחה".

 

אבל הוא מתבסס על צמיחה שלא קורה.

 

"מאידך, יש גידול בהכנסות ממסים. זה לא לגמרי מתיישב ביחד. אנחנו בוחנים את זה .למחרת הפרסום של הלמ"ס התיישבנו ללמוד את הדבר. אנחנו יושבים עם התעשיינים. אך התקציב הזה, אני מאד שלם איתו ומאד אוהב אותו. למרות שיצאנו עם הסכמים קואליציוניים מאד יקרים".

 

איך גילוי הגז במצרים משפיע עלינו. האם מתווה הגז מת?

 

"התשובה יותר מורכבת" לוי חוזר להתמהמהות של המדינה בכל הנוגעת לרכבת הקלה בתל אביב כמשל להתהמהות עתידית במתווה הגז "לפני אי אילו שנים, נבחר זכיין פרטי להקים את הרכבת הקלה בתל אביב. בסוף הפער בין לסגור איתו לבין לזרוק אותו היה חצי מיליארד שקל. בסופו של דבר הוחלט לזרוק אותו. בעקבות זאת, הרכבת תעלה בסופו של דבר כ-5 מיליארד שקל. אמנם התחלנו לשמחתנו, אך המשק משלם את המחיר. עלינו לעשות הסדר מהיר. העולם מלא תהפוכות. אנחנו צריכים להסתכל על עצמנו ולהבין שאנחנו צריכים ש 20 מיליארד שקל של השקעות יהיו כאן ולא שם. בלי סביבה שתעודד עסקים למצרים יהיה גז שייצא לנו. כל 3 שנות עיכוב זה 2 מיליארד דולר במשק".

 

בנוגע לתגלית עצמה אמר לוי "קשה לי להתייחס לתגלית- כמה היא ממשית, כמה זמן יקח לפתח אותה. חייבים שיהיה מתווה.

מימין: שאול אמסטרדמסקי ואמיר לוי מימין: שאול אמסטרדמסקי ואמיר לוי צילום: נמרוד גליקמן

 

האם תעמדו מנגד ותסתכלו איך המצרים מפתחים את המאגר. או שהממשלה תקח אחריות על הנושא ותיתן למשל ערבויות לתשובה או תקים צינור בעצמה?

 

"אנחנו לא נעמוד בצד. אנחנו רוצים את הגז, ורוצים מתחרה נוסף. אחד הצעדים בתקציב זה חיבור מפעלי תעשייה לגז. לקחנו כבר אחריות וגם הפעם לא נשב בצד. מה הפתרון הנכון? בנקודת הזמן הזו, זה לא התפקיד שלנו. לא נשלוף תשובה. זו הייתה הפתעה. נלמד את זה ונחזור עם המלצה מסודרת על זה. אם זה עובר או לא - אני לא צריך לתת תשובות פוליטיות".

 

למרות שהתקציב כבר הוגש לכנסת, תקציב הביטחון עוד לא נסגר. זה לא אחד הדברים שהופכים את התקציב ללא רלוונטי? הרי רה"מ אמר שזה לא סוף פסוק. ומאיפה יבוא הכסף הזה? איזה שר צריך להתכונן?

 

"שאלות כאלה תמיד נשאלות על תקציב הביטחון. למה לא שואלים את זה על הבריאות. גם עוד מיליארד שקל לבריאות יכול לעזור. כך גם לחינוך למשל. הממשלה החליטה שהתקציב יהיה 56 מיליארד בשנת 2016. אני לא חושב שתקציב הביטחון צריך לקבל יחס אחר. אם הממשלה או הכנסת יחליטו שהם רוצים לתת עוד לביטחון הם יצטרכו להחליט מאיפה. אנחנו לא שומרים רזרבות לביטחון".

 

למה אתם לא נלחמים על דוח לוקר?

 

"דוח לוקר הוא דוח מצויין. היום 8 מיליארד שקל מהתקציב הן עבור גמלאות כ- 6.5 מיליארד שקל מתוכם לאנשים שלא הגיעו לגיל פרישה. נושא השיקום, קיצור שירות והשקיפות ובקרה הם מאד חשובים בעינייו. לדעתנו כל תוספת שתינתן צריכה לבוא עם התייעלות".

 

"אנחנו לא בגישה של להתנצח עם מערכת הביטחון." הוסיף לוי. "רבע מהאגף התרוקן בצוק איתן .זה לא אוצר מול ביטחון. אם מערכת הביטחון רוצה להיות טובה היא חייבת להתייעל".

 

אתם במגעים איתם?

 

"אנחנו מדברים. אני מקווה שהשיח יוביל לכך".

 

אתה חושב שהממשלה תעביר תקציב גם ב-2017?

 

"זו שאלה לא במישור שלי. אני מקווה שכן. אני חושב שמדינה בלי תקציב זה לא דבר טוב. אנחנו כמעט 12 חודשים בלי תקציב וזה לא דבר טוב. לשמחתינו אנחנו עושים תקציב טוב, רואים את קבוצות הלחץ".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x