שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הוועידה הכלכלית הלאומית 2015

אביגדור יצחקי מעריך: עד סוף השנה ייבלמו מחירי הדיור

ראש מטה הדיור במשרד האוצר בוועידת כלכליסט: "כל דירות המדינה שישווקו בשנתיים שלוש בקרוב ישווקו לחסרי דיור. הקריטריונים פשוטים - חסרי דירות. רווקים, יוכלו להגיע לדירה מוזלת"

תומר הדר 11:5201.09.15

"במשא ומתן הקואליציוני דרשנו ארגז כלים מתאים וקיבלנו", כך ציין אביגדור יצחקי, ראש מטה הדיור במשרד האוצר בוועידה הכלכלית הלאומית של כלכליסט המתקיימת הבוקר. לדבריו, "בכנסת, שם היה אמור חוק מנהל התכנון לעבור נרשמו אפס חברי כנסת נגד כשהנמנע היחיד היה דב חנין שלא הצביע נגד. זו הכרה שהתהליך נכון". לדברי יצחקי: "הדרג הפקידותי התקדם לאט. כיום החלטות מתקדמות מהר. נדרשת גם אחידות. עד כה הגורמים הקשורים בבנייה היו מנותקים. כיום כולם יושבים ביחד. תקציבים. חשב כללי. רשויות מקומיות. וכך נוצרת יעילות עבודה".

 


 

יצחקי הוסיף ואמר ש"מחיר למשתכן אינו יכול לפתור את משבר הדיור. רק לפתור בעיה - כיום יש ביקוש אדיר לדירות בגלל מחיר הכסף ובגלל גידול טבעי. המדינה זקוקה לחמישים אלף דירות ומייצרת 42 אלף בגלל היעדר גורמי יצור. כשבגורמי היצור יש בעיה, התכולה במיוחד בתחום העובדים לא מאפשרת לייצר יותר. לא תהיה לנו ברירה. כיום מפריעים לנו ממשרדי הפנים והמשפטים אך אנו נהיה חייבים להביא לכאן 20 אלף עובדים. מלאי הקרקעות אינו בעיה. יש לנו קרקעות. המטרה העיקרית היא להגדיל את כמות הדירות בצורה מאסיבית. במציאות הזו החלטנו להתמקד בפלח השוק של חסרי הדיור ולהם הוזלנו את מחיר הדירה.

 

ראש מערכת החדשות של כלכליסט נעמה סיקולר מראיינת את אביגדור יצחקי ראש מערכת החדשות של כלכליסט נעמה סיקולר מראיינת את אביגדור יצחקי צילום: נמרוד גליקמן

 

"כל דירות המדינה שישווקו בשנתיים שלוש בקרוב ישווקו לחסרי דיור. הקריטריונים פשוטים - חסרי דירות. רווקים, יוכלו להגיע לדירה מוזלת. יש מספיק צעירים שאין להם את המקדמה. לכן ניתן אישור לשכירות רוכשת. אנו מחפשים קרקעות, נקבל הצעות לבנייה של דירות לזוג צעיר שישים עשרה אחוז מקדמה. לאחר מכן ישולם שכר דירה 18 שנה ואז הדירה תהיה שלהם".

 

"בגלל זכויות עובדים הוחלט להביא עובדים רק בהסכמים בילאטראליים - יש לנו עם רומניה הסכם כזה. גם עם מולדובה. עם סין אין לנו כזה הסכם. אנו נבקש מראש הממשלה לבטל את ההסכמים האלה כדי שנוכל להביא עובדים סינים. אין אפשרות אחרת".

 

בכל הנוגע למחירים ציין יצחקי: "שוק הדיור הוא לא רק להקים דירות. יש עסקאות על קרקע פרטית. יש על קרקע מדינה. השוק מורכב מקרקע פרטית שיש לקדם בנייה בה. הוא קשור בשוק השכירות 650 אלף דירות בשוק הפרטי. אנו נוציא חוקים על מנת להגדיל את השוק המוסדי בשוק השכירות באופן מאסיבי. הקרקע הפרטית תקבל קידום כי רשויות מקומיות יאפשרו בנייה של דירות אלה. קרקעות שיזמים לא יבנו עליהן יילקחו מהיזמים. יש ליצור מצב בו זוג צעיר יכול לרכוש דירה. לדעתי, עד סוף השנה נבצע מספר מהלכים, בהבאת עובדים. תיעוש. תכנון. שיבלמו את המחירים ויורידו אותם. אם עד סוף השנה יגיעו עשרות אלפי סינים רק בגלל זה מחירי הדיור ירדו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x