$
בארץ

משרד התחבורה בוחן הוזלת תעריפי התחבורה הציבורית

מקור ההוזלה בצניחה במחיר הסולר, שמהווה כ־40% מסל ההוצאות של חברות התחבורה הציבורית

ליאור גוטמן 07:0026.08.15
מחיר הנפט צונח כבר חודשים, אבל במשרד התחבורה נזכרו רק עכשיו לשקול לגלגל את ההוזלה גם לכיסם של משתמשי התחבורה הציבורית. מדובר בעדכון מטה שמקורו בירידה במחיר הסולר. לטענת מנכ"ל המועצה לצרכנות עו"ד אהוד פלג, שפנה למשרד התחבורה בנדון, מחיר הסולר צנח בשנה האחרונה בכ־22%, ומאחר שהוא מהווה 40% מסל ההוצאות של חברות התחבורה הציבורית - ההפחתה במחירו חייבת לגרור הוזלה כלשהי.

ההוזלה מוערכת על ידי המועצה בכ־8%, מה שמתורגם לדבריו לחסכון לציבור המשתמשים של כ־30 מיליון שקל בשנה.

מחיר הסולר בישראל אינו מפוקח, והמדינה מתמחרת רק את מחיר הבנזין הנפוץ לכלי רכב (אוקטן 95, שירות עצמי, שמחירו כיום 6.38 שקל לליטר). כיום המחיר הממוצע לסולר נע סביב 6.5–7 שקלים לליטר, תלוי בתחנה ובמיקום.

תעריפי התחבורה הציבורית עודכנו לאחרונה בינואר 2014 ועלו בכ־5%. משרד התחבורה הודיע לאחרונה שהוא מתכוון לבצע רפורמה מקיפה בתעריפי הנסיעה בכל הארץ, אולם זו תוכנית ישנה ששוכבת במגירות הפקידים ולא היתה תלויה בהכרח בצניחת מחיר חבית הנפט או ליטר הסולר.

 

"מצב שבו המחיר לצרכן יכול רק לעלות בהתאם לעליית התשומות, אך לא לרדת כאשר התשומות יורדות – הוא מצב לא הוגן ולא ראוי. מחיר הוגן לצרכן ולנהג המונית צריך להיות תואם לסך העלויות לנהג", אומר פלג. ממשרד התחבורה נמסר כי יבחנו את פניית המועצה לצרכנות, "כולל אפשרות לשנות את חישוב המדד המשמש כיום לעדכון תעריפי הנסיעה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x