$
דן אריאלי
צילום: Duke Photography
פרופסור דן אריאלי מוסף ממובילי חקר הכלכלה ההתנהגותית בעולם ומחבר רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה", "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת" לכל הטורים של פרופסור דן אריאלי מוסף

מה עדיף - לקפוץ למים או להיכנס לאט?

פרופסור יקר, איך עדיף להיכנס לאגם קר כקרח: צעד־צעד או בקפיצה? יערה

דן אריאלי 01:2620.08.15

יערה היקרה,

 

עדיף בקפיצה. והסיבה היא שכל צעד שבו נכנסים ונהיה יותר קר, הוא צעד יותר קשה. לגברים יש גם רגע מאוד ספציפי שיקשה עליהם, אבל התהליך הוא ארוך וקשה, ואם בסופו של דבר אתם באמת רוצים להיות במים, אז כשנכנסים צעד־צעד יש יותר מדי הזדמנויות להתחרט. לאורך התהליך עצמו אנחנו נשאל את עצמנו כל הזמן: רוצים להיכנס או לא רוצים להיכנס? התהליך עצמו נהיה קשה יותר.

 

בסוף, כשאנחנו מגיעים למצב שרצינו, התהליך שבו אנחנו לא נותנים לעצמנו אפשרות לצאת מהעניין ויודעים שזה יקרה ומכינים את עצמנו לזה, הוא תהליך יותר נכון.

בכלל, הרבה פעמים אנחנו חושבים על היכולת שלנו להתחרט, והיכולת שלנו להתחרט והמחשבות שלנו כל הזמן על האם אנחנו עושים את הדבר הנכון או לא, מאוד מקלקלות דברים בחיים. תחשבי שבכל בוקר היית מביטה בבן הזוג שלך ושואלת את עצמך: "האם זה רעיון טוב להמשיך עם זה, או לא?". מובן שזו לא דרך נכונה. בכלל, במצבים שבהם אנחנו חושבים אם הכיוון נכון או לא, אז איכות ההנאה שלנו יורדת.

 

אגם פלן באלפים. היכולת להתחרט מקלקלת אגם פלן באלפים. היכולת להתחרט מקלקלת צילום: שאטרסטוק

 

לעשות ילד עם הידידה?

לא מזמן ידידה אמרה שהיא רוצה לעשות איתי ילד. היא התכוונה לזה כמחמאה, אבל אני לא בטוח אם אני צריך להיות מוחמא בכלל. מה דעתך? דניאל

 

זה נשמע מעולה במבט מסמיק ראשון, אבל מה שהיא בעצם אומרת לך זה שהיא אוהבת את השילוב הגנטי שלך - ואתה לא יכול לזקוף זאת לזכותך. היא אומרת גם שהגנים שלך הם הדבר העיקרי שמעניין אותה. החזר לה את המחמאה הספציפית הזו, ובקש שתיתן לך אחת חדשה.

 

שאלות לדן אריאלי askdan@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x