שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

התאחדות התעשיינים ודוראד ינתקו כ־100 מפעלים מחברת החשמל

ההתאחדות, המשמשת כקבוצת רכישה עבור מפעלי תעשייה בתחום החשמל, תרכוש חשמל המוזל בעד 9% מתחנת הכוח הפרטית. ההסכם צפוי להניב לדוראד עד 350 מיליון שקל בחודש. בהתאחדות נמצאים במגעים דומים מול תחנות כוח נוספות

ליאור גוטמן 07:0219.08.15

התאחדות התעשיינים חתמה על הסכם עם תחנת הכוח דוראד לרכישת חשמל מוזל למפעלי תעשייה, המנתק אותם מחברת החשמל. זאת בעקבות החלטת הממונה על הגבלים עסקיים דיויד גילה מתחילת החודש על הפיכת ההתאחדות לקבוצת רכישה בתחום החשמל עבור מפעלים שונים.

 

על פי ההערכות במשק האנרגיה, דוראד תמכור להתאחדות כ־100‑150 מגה־ואט - מכסה שיכולה לספק את צורכי החשמל של כמאה מפעלים מתחומי הקמעונאות, המזון או מתעשיית המתכת.

אספקת החשמל יכולה להתחיל בתוך שבועות ספורים, בכפוף לאישורי ניתוק וחיבור, מפני שהשימוש ברשת החשמל הארצית חוסך בעיות אפשריות של הולכה או חיבור.

ההתנתקות מחברת החשמל והמעבר לרכישה מרוכזת מתחנת כוח פרטית צפויים לסייע למפעלים לצמצם הוצאות תפעול בתחום האנרגיה, ולפי ההערכות לחסוך להם 6%‑9% בתעריף החשמל ולהוזיל את מוצריהם בהתאם. מחיר החשמל טרם נקבע, אולם ההערכות הן שההסכם יניב לדוראד כ־300–350 מיליון שקל בחודש. יתרון נוסף עבורה הוא הפטור מתחזיות צריכה או חובת עמידה בכמויות מינימום מצד הלקוח.

 

מיקו צרפתי.  ועד עובדי חברת החשמל הביע חשש מצמיחת התחנות הפרטיות מיקו צרפתי. ועד עובדי חברת החשמל הביע חשש מצמיחת התחנות הפרטיות צילום: תומי הרפז

 

ההסכם בין התאחדות התעשיינים לדוראד, שתקף לחמש שנים עם אפשרות הדדית לסיומו בתוך 90 יום, הוא ראשון מסוגו במשק. בהתאחדות מציינים שהם נמצאים במקביל במגעים מול בעלי תחנות כוח אחרות כדי להשיג חוזים דומים.

 

ועד העובדים של חברת החשמל ביטא חששות מההתפתחויות האחרונות במשק החשמל. כפי שנחשף ב"כלכליסט", יו"ר הוועד דוד (מיקו) צרפתי שלח שלשום מכתב בהול לשרי הממשלה שבו הוא מבטיח להתנגד לכל חקיקה שתפגע במעמד העובדים ובזכויותיהם.

 

צרפתי מתנגד לשני סעיפים בחוק ההסדרים האחרון, שכולל גם כוונה להקים רשות חשמל חדשה: הסרת הדרישה לאישור שר התשתיות עבור קבלת רישיונות ייצור חשמל פרטי (בהיקף שיורד מ־100 מגה־ואט), והסרת הדרישה לאישור השר עבור קבלת רישיונות חלוקה בהיקף שיורד מ־5% מהיקף הצריכה השנתי. צרפתי טוען שמדובר בהפרת הסכמים והבנות מול העובדים, משום שהקלה בהקמת תחנות כוח פרטיות תוביל לניתוק לקוחות מחברת החשמל.

 

לדבריו, היקף ייצור החשמל הפרטי בישראל עלה בשלוש השנים האחרונות מ־5% ל־25%.

 

במכתב ששלח שלשום, צרפתי הבהיר כי "ארגון העובדים יתנגד לחקיקה שכזו בכל האמצעים שעומדים לרשותו, ושומר על זכותו להגיב לשינויים בהמשך".

 

נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש אומר כי "הרכישה המרוכזת של החשמל במסגרת הסכם מסגרת תאפשר לראשונה למפעלים קטנים ובינוניים בכל רחבי הארץ לקבל אספקת חשמל בתעריפים שישפרו את כושר התחרות שלהם, כך שיוכלו להתפתח ולהגדיל את היקפי היצוא". לדבריו, הפחתת עלויות האנרגיה של התעשיינים יכולה לעשות את ההבדל בין הצלחה וסגירה של מפעל בימים של פיחות שערי המטבע.

 

בדוראד אישרו את התקשרות המסגרת אך סירבו להתייחס להנחה שיתנו ללקוחות ולהיקף ההכנסות שההסכם יניב. יעל להב, סמנכ"לית השיווק של החברה, אמרה ש"בכוונת דוראד לחבר מפעלים לפני החורף הקרוב ולאפשר להם ליהנות מהנחה על תעריף החשמל, לבחור ממי הם רוצים לרכוש חשמל, לחסוך בעלויות התפעול, ולהיות תחרותיים ורווחיים יותר". את ההסכם ליווה עו"ד נדב אולגן ממשרד ארדינסט בן נתן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x